TOGG ve Günsel’e sahip çıkabilmek…

   Önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde fosil (benzin/dizel) yakıtlı araçların kullanımının sonlandırılacağı ve bunun yerini elektrikli ve alternatif enerji kaynaklarına dayalı son derece akıllı araçların almaya başlayacağı konunun uzmanları tarafından ifade edilmektedir.

   Avrupa ülkeleri karbon salınımını azaltmak amacıyla mazot ve benzinle çalışan fosil yakıtlı araçların kullanımını sonlandırmaya hazırlanıyor.

   Avrupa Birliği’nde 2035'e karbon salınımını azaltmak amacıyla mazot ve benzinle çalışan fosil yakıtlı araçların satışının sona erdirilmesi gündemde. Elektrikli araçlara geçişte Norveç’in hedefinin 2025 olduğu belirtiliyor. Bazı firmalar Avrupa'da 2035 itibarıyla içten yanmalı motorla çalışan araç satışını durdurma planlarını açıklamış durumdadırlar.

   Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) verilerine göre, AB ülkelerinde 2021 yılında satılan her 3 otomobilden 1’i hibrit ve elektrikli olurken bu araçların toplam pazar payının ise %37,6’ya yükseldiği belirtiliyor.

***

   Dünya genelinde elektrikli araç kullanımına geçiş sürecinin hemen başında Türkiye'nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu; Anadolu Grubu, BMC, Kıraç Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding'le protokol imzalayarak TOGG araçların üretimine başlamıştır.

   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de Günsel ailesi Yakın Doğu Üniversitesi AR-GE ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği Bölümü tarafından uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan ilk yerli ve milli elektrikli otomobili olarak nitelendirilen Günsel otomobillerinin üretimine başlamıştır.

***

   Fosil yakıtla çalışan içten yanmalı motorlu araçların tarihsel süreçte ilk üretim aşamasında iken bazı ülkelerin ön planda yer alarak belli başlı markaları yarattıkları bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla bu yarışa sonradan katılan ülkelerin süreç içerisinde söz konusu markalarla rekabet edebilme imkânı pek mümkün olamamıştır.

   Dünya genelinde elektrikli araçlara geçiş süreci tüm ülkelere beraberinde bazı fırsatları da sunmuştur. Şöyle ki elektrikli araçlarda markalaşmada fikri mülkiyet konusu öne çıkmakta ve büyük önem arz etmektedir. Günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde elektrikli araç üretimi yapmakta olan firmalar var. Söz konusu ülkeler dünya genelinde onlarca farklı ülkeden binlerce tedarikçi firma ile anlaşmalar imzalayarak üretim yapıyorlar. Sonra da bu otomobillerin yerli ve kendilerine ait olduğunu söylüyorlar. Peki, bu nasıl oluyor? Otomotiv dünyasında bir otomobili ilgili ülkeye ait yapan nedir?

   Bir otomobili bir ülkeye, bir firmaya ait yapan konu sınai/fikri mülkiyettir. Örneğin biri İtalyan markası, bir diğeri de Fransız markası olan iki aracı yan yana koyduğunuzda birbirinin kopyası olduğunu sanabilirsiniz. Ancak araştırdığınızda birinin İtalyan markası tarafından diğerinin de Fransız markası tarafından sınai/fikri mülkiyet haklarının alınmış olduğunu görebilirsiniz. Dolayısıyla dünyada birçok açıdan benzerlik gösteren araçların farklı ülkelere ve farklı markalara ait olduğu görülmektedir.

   Sonuç olarak, elektrikli TOGG ve Günsel otomobilleri Türk AR-GE ekipleri ile otomotiv mühendisleri tarafından tasarlanmış, sınai/fikri mülkiyet hakları Türkiye ve KKTC’ye aittir. Bu aşamada millet olarak bizlere TOGG ve Günsel’e sahip çıkmak düşer, diye düşünüyorum…

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner104