Trafik için halen bir şey yapmayacak mısınız?

Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda trafik kurallarına uyarak, kendi halinde, yolunda giden bir çiftin bulunduğu otomobile, bir başka araç gelip çarpıyor ve ölmelerine neden oluyor.


Aynen geçen ay Lefkoşa-Mağusa anayolunda, 4 kişilik bir ailenin bulunduğu otomobile, bir başka aracın çarpıp iki kişinin ölmesine neden olduğu gibi.


Yollarımızda seyahat etmek güvenli değildir.


Yola çıktığınızda, evinize sağ salim döneceğiniz garanti değil.


Her an birisi bir taraftan çıkıp, üzerinize çarpar, sizi öldürebilir.


Trafik çok sorunlu ve bu konuda ülkeyi yönetenler çaresiz, daha doğrusu acizdir.


Trafik kazaları ya da çarpışmalarında “sürücü hatalarına” dikkat çekerek, suçu, sorumluluğu sürücülere yüklemeye çalışıyorlar ama böyle yaparak yükümlülüklerinden kurtulamazlar.


Sürücüler hata yapsa da, tüm bunlar trafikteki sorunların bir parçasıdır ve sorumluluk ülkeyi yönetenlerdedir. Hiçbir şekilde sorumluluktan kurtulamazlar.


Yollardaki yetersizliklerden tutun da denetimsizliğe, eğitim eksikliğine kadar bir dolu sorun vardır, bunlar çözüm bulmalıdır.


Ülkeyi yönetenler yıllardır “parasızlıktan” söz ediyor ama biz artık bu sözü duymak istemiyoruz.


Hükümetler trafikte sorunları çözmek için paradan tasarruf etmeye çalışmamalıdır, çünkü siz para vermek istemiyorsunuz ama insanlarımız yollarda can veriyor.


KIBRIS TV’ye konuşan Trafik ve Ulaştırma Uzmanı Taner Aksu, ülkemizde gereken düzenlemeleri yapmak için yeterli maddi kaynağın olmamasıyla ilgili yapılan açıklamalara tepki göstererek, bu tür açıklama yapanların insan hayatına saygısı olmadığını söyledi.


Yayalar ve bisikletliler için gerekenlerin yapılmadığını ve özellikle tekerlekli sandalye kullanan kişilerin daha beter durumda bırakıldığını söyleyen Aksu, “Adada bulunan yollar ve özellikle kavşakların düzenlenmesi için yetkililer birçok söz verdi. Fakat hiçbir şey yapılmadı. Üstelik yapmaları gerekenler şey çok fazla para da gerektiren bir şey değildi. Bu ülkede trafik konusunda reform şarttır. Dünya reformla ayakta kalıyor ama ülkemizde reform kelimesinden maalesef korkuluyor” dedi.


KKTC’nin trafik konusunda şu an vahim durumda olduğunu ve gittikçe de daha kötüye gittiğini vurgulayan Taner Aksu, insanlar araç kullanırken, süratli gitmemesi gereken yerde sürat yapmazsa, kemer takarsa, telefonda konuşmazsa trafik kazalarının ve ölümlerin büyük oranda azalacağının altını çizdi ve bunun ise eğitim, denetim ve mühendislik sayesinde gerçekleşebileceğini kaydetti.


Aksu, yağışların başlamasıyla birlikte yollarda yine altyapı olmaması nedeniyle çökmelerin olacağı uyarısında bulundu ve “Para olmaması bahane olamaz. Parası olsa dahi yetkililer bir şey yapamaz. Çünkü nasıl yapacaklarını bilmiyorlar” diye konuştu.


Taner Aksu, 40 yılı aşkın süredir ABD’de Trafik ve Ulaştırma uzmanı olarak görev aldığını fakat ülkemize de bu durumu yansıtmak için çabalasa da bir türlü bunun gerçekleşmediğini söyledi.


Trafik konusunda dünya eğitimleri ve dünya deneyimlerini sürekli takip edip, öğrendiğini belirten Aksu, aldığı bu eğitimleri ve deneyimleri KKTC’ye yansıtmak istediğini vurguladı.


Aksu, “Uzmanlar olarak trafik konusunda sürekli eğitim alıp, eğitim veriyoruz ancak ne yazıktır ki kendi ülkemde 30 senedir fazla adım atamadık, maalesef şu an vahim durumdayız ve gittikçe kötüye gidiyoruz” dedi.


Taner Aksu gibi değerli insanlarımız katkı yapmak istiyor ve biz bu katkıları bile alamıyoruz. Deneyimli insanlarımızdan faydalanamıyoruz.


Ülkeyi yönetenler sorumluluk kabul etmek istemiyor ama Taner Aksu’nun da dediği gibi, KKTC trafik konusunda şu anda vahim durumda ve gerçekten de gittikçe daha kötüye gidiyor.


Yakınları ölen insanlara taziye mesajı göndermek, cenazelerine gitmek, üzüldüğünüzü belirtmek yeterli değildir. Önemli olan insanlarımızın ölmemesidir ama bunu engelleyemiyoruz, 2019 yılında yollarımızda ölen insan sayısı 29’a yükseldi. Artık ciddi tedbirler almanın zamanı gelmedi mi?

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75