Trafik için olumlu sinyaller

Bu köşede defalarca trafikle ilgili yazılar yazdık... Her ölümlü trafik kazasından sonra sorunları tekrarladık. Bunları yaparken hiç bıkmadık, usanmadık, çünkü ciddi tedbir almadan, seferberlik ilan edilmeden bu sorunların çözüleceğine inanmıyorduk.

Gelmiş geçmiş hiçbir hükümet trafik sorununu önemsememişti. Önemser gibi yapmışlar ama ciddi adım atmayıp, gerisini getirmemişlerdi. Durumu idare ederek ve bazı popülist icraatlar ortaya koyarak, trafik sorununu çözmek mümkün değildi, olmadı da zaten...

Dörtlü koalisyon hükümeti trafik sorununu önemsediğini daha ilk günden beri vurguladı. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, henüz koltuğa bile oturmadan trafiği gündemine aldı. Yeni bakan, hem eski hükümet tarafından bırakılan projeleri devam ettirdi, dem de halkın istediği, eski hükümetin yapmadığı bazı işleri yapmaya başladı.

Yeni Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, aynı zamanda trafik için projeler geliştirmeye de başladı. Bakan dün herkesin yüreğine su serpen projelerini açıkladı. Ulaştırma Bakanlığı, daha güvenli bir trafik için alınan kararları ve gerçekleştirecek projeleri “çok kısa”, “kısa”, “orta” ve “uzun” vadeli olarak belirledi.

Tolga Atakan, trafik güvenliği ve ulaştırma alanlarında tecrübeli ve bilimsel düzeyde çalışacak bir takım oluşturduklarını söyledi. Evet trafik sorununun üstesinden gelmek için gerçekten de bir takım oluşturmak gerekiyordu. Bu takdir edilecek bir adımdır.

Atakan, değişim için gereken çalışmalara başladıklarını belirterek, “Hem toplum, hem de devlet yapısı olarak değişmemiz şart” dedi. Evet, sorunların üstesinden gelmek için değişim şarttır. Mevcut durumu devam ettirerek, farklılık yaratamayız, sorunların üstesinden gelemeyiz.

Bakan Atakan, dünyanın başarılı şekilde kullandığı “eğitim”, “denetim”, “mühendislik”, “acil hizmetlerden” oluşan ve “4E” olarak anılan sistemle işe başlayacaklarını söyledi. Atakan, 7 unsurdan oluşan “denetim”, “mühendislik”, “eğitim”, “acil hizmetler”, “açığa çıkarma”, “değerlendirme” ve “teşvik”ten oluşan ve “7E” olarak gösterilen trafik güvenliği sistemini de hayata geçirmek için çalışmaları başlattıklarını açıkladı.

Trafik güvenliği ve ulaştırma sistemini bir bütün olarak ele alma zamanının geldiğini belirten Atakan, “Hedef sadece daha çok yol yapmak veya ülkemize benzer yapılar kazandırmak değil. Toplumun refahı için gerekenler yapılırken trafikte hayat kurtarmak ve ciddi yaralanmaları önlemek hepimizin birincil hedefi olmalı” dedi.
Bakan Atakan, daha güvenli bir trafik için alınan kararları ve gerçekleştirecek projeleri dün düzenlediği basın toplantısıyla paylaşarak, “Herkes sorumluluklarını yerine getirdiği takdirde güvenli bir trafik sistemine kavuşabileceğimizi bilmeliyiz” hatırlatmasında bulundu.

Trafikte en sonunda bilimselliğe yöneldik, dünyada denenen ve başarılı olan sistemleri, projeleri gündeme getirdik.  Lisanslı ve profesyonel trafik ve ulaştırma mühendisi olan Taner Aksu ile çalışacağı için Bakan Atakan’ı kutluyoruz. Taner Aksu, tüm dünyayı dolaşıp, projeler hazırladı, bilgi birikimini aktardı, büyük itibar gördü. Dünyayı gezen adama bir kendi ülkesinde kapı açılmamıştı. Bakan Atakan, Taner Aksu ile çalışarak, isabetli bir karar vermiştir. Aksu’nun başkanlığında trafik konusunda bakanlıkta görev yapacak uzman ekibin başarılı olacağına inanıyoruz.
Atakan, “Halkımıza hizmet edecek bir trafik güvenliği ve ulaştırma sistemi oluşturmamızın zamanı çoktan gelmiş ve geçmiştir. Bugün, Kıbrıs Türk toplumu için kaçınılmaz ama yıllardır geciktirilmiş olan büyük bir değişimi başlattığımızı açıklamak için buradayız” dedi.

Gerçekten de çok geç kalınmış bir iş için nihayet adım atılmış oldu. Hükümetin ömrü yeterse bu ekibin başarılı olacağına inanıyor ve hem bakanlığı hem de hükümeti takdir ediyoruz.

YORUM EKLE