Trafik için seferberlik şart

“Ülkemizde bir güne de olaysız ya da sorunsuz başlasak” diyoruz ama olmuyor.

Her gün bir başka soruna, bir başka kötü veya üzücü olaya açıyoruz gözlerimizi.

Dün pazardı, “olaysız, sorunsuz bir gün olsun” dedik ama ölümlü trafik kazası haberi aldık.

Trafik kazalarının da ölümlü trafik kazalarının da önüne geçemiyoruz.

Yine bir gencimiz yaşamını yitirdi.

Saat 05.00 gibi trafikte çok fazla aracın da bulunmadığı bir saatte, sürücüsünün kontrolünden çıkan araç çembere çarpıyor, takla atıyor ve araçtan savrulan genç hayatını kaybediyor.

Arka arkaya gelen trafik kazaları ve bu kazalarda insanların ölmesi veya sakat kalması bu sorunla mücadelede ne kadar başarısız ya da yetersiz olduğumuzu gösteriyor.

Hemen hemen her gün bir birine benzeyen trafik kazaları meydana geliyor.

Trafikle ilgili iki sivil toplum örgütümüz var ve bıkmadan usanmadan uyarılar yapıyorlar, önerilerde bulunuyorlar...

Örgütler eleştirirken öneri de sunuyor, yetkililere çağrılarda bulunuyorlar ama yetkili makamların bunları değerlendirdiğini söyleyemeyiz.

Trafik kazaları, “sürat nedeniyle” veya “sürücü hatası” diye geçiştirilemeyecek kadar büyük ve kompleks bir sorundur.

Trafik kazaları bir bütün olarak ele alınmalıdır...

Altyapıdan, yasalara, sigorta sistemine, trafiğe çıkan araçların denetlenmesinden, eğitime, ehliyet verme sistemine, trafikteki yabancıların durumuna kadar ilgili olan her şey ele alınmalı ve yeniden dizayn edilmelidir.

Biz basit olanı yapıyoruz, “süratli gidiyordu, kaza yaptı öldü”, “dikkatsiz kullandı kaza yaptı” gibi ifadelerle sorunu geçiştiriyoruz.

Halbuki karşımızdaki mesele dev bir sorundur, baş etmekte zorlandığımız çok büyük bir dert.

Bu kadar kazaya, bu kadar ölüme rağmen benzer hataların sürekli tekrarlanması, polisin yaptığı kontrollerde hep aynı suçların istatistiklere yansıması aslında yetkililere almaları gereken tedbirler için de ipuçları veriyor.

Ancak istatistiklerden bir sonuç çıkarmak ve bir seferberlik ilan ederek, trafiği her yönüyle ele alıp neşteri vurmak mümkün olmadı bugüne kadar.

Bazı popülist düşüncelerle davranılırsa, bazı sektörleri rahatsız etmemek için adım atılmazsa, sürekli olarak maddi sorunların ardına sığınılırsa, verilen sözler çok çabuk unutulursa bu sorun nasıl çözülecek ki?

Gerçek anlamda niyet olmayınca tabii ki sonuç alamayız.

Trafikteki her ölümden sonra bazı şeyleri hatırlayıp, ah- vah ediyoruz, birkaç önlemi gündeme getiriyor, üç gün sonra unutuyoruz, sonra da beş gün sonra yeni ölümle aynı şeyleri tekrarlıyoruz...

Bu kısır döngü içinde hiçbir sorunu çözemeyiz.

İnsanlar trafiğe çıkmaya korkar oldu, trafiğe çıkanın canı tehlikede, her an birisi gelip üzerinize çarpıp sizi öldürebilir.

Trafik korku filmine dönüşmüş durumda.

Yetkililer, bırakın trafikle ilgili sivil toplum örgütlerini, trafik uzmanlarını, gazetecileri dinlemeyi, mahkemelerde yargıçların yaptığı uyarıları dahi dikkate almıyor.

Devlet ihmaliyle trafikte ölümler olduğu, mahkeme salonlarında da gündeme geliyor.

Trafikte seferberlik ilan etmek ve kapsamlı bir çözüm için adım atmak için daha kaç kişinin ölmesi bekleniyor?.. Merak ediyoruz.

 

YORUM EKLE