Trafik kazaları

Kazalar dün yine Pazar’ı kana buladı...

Bu satırların kaleme alındığı akşam saatlerine kadar bir kişi yaşamını yitirdi, iki kişi de ağır yaralandı.

Araçlar, kazaların ikisinde yayalara birinde de bisikletliye çarptı...

Ülkenin birçok bölgesinde, yayaların ve bisikletlilerin rahatlıkla ve güvenli bir şekilde kullanabileceği yollar ya da geçişler yoktur.

Ne yazık ki yayaların güvenli bir şekilde yolu geçmesi için yapılan üst geçitler kullanılmamaktadır.

Bir trafik gönüllüsü geçtiğimiz günlerde Lefkoşa’da Sanayi Fuarı yanındaki üst geçidi iki saat gözetlediğini, yüzlerce kişinin bu sürede anayolu geçerken bu üst geçidi kullanmak yerine, yaşamlarını riske atıp yolu kullandıklarını belirtti.

Aynı kişi, ülkede üç beş yerde bulunan üst geçitlerin kimse tarafından kullanılmıyor olmasını, “eğitim eksikliği” olarak niteledi.

-*-*-

Yollarımız güvenli değil... KIBRIS bu konuyu dün fotoğraflarla da ortaya koydu..

Birçok bölgede yollar içerisinde araçları şerit değiştirmeye zorlayabilecek yükseltiler ya da çukurlar var...

Yollardaki yapım eksiklikleri yanında, sürücüler büyük oranda ülkede geçerli trafik akışını, İngiliz sistemine ait örneğin çember uygulamasını ve yaya geçitlerini “bilmiyor”...

Sürücü eğitiminin yeterli olmadığı gayet açık bir şekilde görülebiliyor.

Özellikle Türkiye başta olmak üzere, yurt dışından ülkeye gelen, öğrenci - asker – turist – işçi grupları da trafik sistemine alışıncaya kadar çeşitli sıkıntılar yaşanabiliyor.

Bu konuda daha önce de önerdiğimiz “acil bir konferansın toplanması”nı bir kez daha gündeme getirmek, ilgilileri bu konuda çaba harcamaya davet etmek istiyoruz.

-*-*-

Cumhurbaşkanı Akıncı, Trafikte Kazasız Yaşam Derneği Başkanı Hüseyin Sevay ve Dernek Kurucu ve Onursal Başkanı Taner Aksu’yu geçtiğimiz gün kabul etti…

Bu kabulde, Cumhurbaşkanı’nın, çevre temizliği konusunda olduğu gibi, trafik güvenliği için de Cumhurbaşkanlığı’nın koordine görevini üstleneceği bir proje geliştirilebileceğini söylemesini heyecanla öğrendik ve bu konuda derhal adım atılmasını da aynı heyecanla bekliyoruz...

Bu arada yıllardır bıkmadan usanmadan trafik konusunda bir şeyler yapmaya çalışan Sayın Taner Aksu’nun ziyarette dile getirdiklerine de katılıyoruz.

Taner Aksu, trafikte durumun yürekler acısı olduğunu, “pısırık sebeplerden dolayı trafik güvenlik sistemi oluşturulamadığını” söylüyor...

Haksız mı?

Ülkede 1975 ve sonrası bin 888 can kaybı yaşandı...

Nüfus oranına bakıldığında bunun bir rekor olduğunu ifade eden Aksu, dünyada gelişmiş ülkelerin geliştirip yürürlüğe koyduğu trafik güvenlik sistemlerinin hükümetler tarafından kullanılmamasının çok üzücü olduğunu belirtiyor...

Aksu, Cumhuriyet Meclisi’nde Trafik Güvenliği Kriz Komitesi oluşturulması yönünde alınan karara işaret ederek, komitenin teknik elemanlardan oluşturulan bir ekiple desteklenmesi gerektiğini de ifade ediyor.

Toplum, gerek meclisin kararını, gerek Cumhurbaşkanı’nın proje geliştirme önerisini yaşama geçirmesini ve bu girişimlerden sonuç çıkmasını, çözüm çıkmasını içtenlikle beklemektedir.

Kazalar, belki tümden önlenemezdir...

Ancak, kesinlikle azaltılabilirdir...

Bu konunun toplum adına takipçisi olmayı sürdüreceğiz...

YORUM EKLE