banner6

2 saatte, 72 rapor

banner37

Polis, Lefkoşa’da ve ölümlü kazalarla ün salan dağ yolunda yaptığı trafik denetimlerinde birçok kamyonun yük sınırını aştığını, ağır vasıtalar dahil otobüs ve minibüslerin de yıpranmış lastikler ayrıca seyrüsefersiz şekilde yollara çıktığını tespit etti

2 saatte, 72 rapor
banner150

banner150

banner99

Serap ŞAHİN

Polis Genel Müdürlüğü, ülke genelindeki trafik ve asayiş operasyonlarını artırdı. Ardı ardına gelen ölümlü trafik kazalarına bağlı olarak “trafikte toplumsal seferberlik” ilan edilmesi de bu kararı perçinledi ve polis, trafik denetimlerini daha sık yapmaya başladı.

Bu kapsamda dün sabah saatlerinde Lefkoşa bölgesinde ve ölümlü kazalarla ün salan dağ yolunda yapılan trafik denetimlerinde 300 araç kontrol edildi; 72’si rapor edildi.

İki saatlik denetimde 72 araç sürücüsünün çeşitli suçlardan rapor edilmesi ise ülkemizde trafik kurallarının hiçe sayıldığının göstergesi oldu.

Özellikle yük taşıyan kamyonlar, kamu taşımacılığı yapan otobüs ve minibüs ile salon araçlara yönelik yapılan denetlemelerde, sürat kontrolünün yanı sıra, kural ihlalleri ve araçların evrakları kontrol edildi.

KIBRIS’ın iki saat boyunca takip ettiği denetimlerde, kamyonların yük sınırını aştığı, ağır vasıtalar, otobüs ile minibüslerin yıpranmış lastiklerlerle trafikte seyrettiği tespit edildi.

Rapor edilen suçlar arasında “tehlikeli şekilde araç sürmek”, “hız sınırını aşmak”, “seyrüsefersiz araç kullanmak”, “eksik evraklarla trafiğe çıkmak” da var.

İki TIR yarış yapıyordu

Lefkoşa’da dün sabah Girne - Değirmenlik anayolu (dağ yolu) ile Gönyeli Çemberi Girne kaçış şeridi üzerinde, öğleden sonra da mesai çıkış saatlerinde ve Metehan - Alayköy Çevre yolu üzerinde yapılan trafik denetimlerine Lefkoşa Trafik Şube Amiri Baş Müfettiş Şevket Derindağ, Devriyeler Amiri Kutlay Malek ve trafik şubesi ekibi katıldı.

Yük taşıyan kamyonlarda yüklerin güvenli şekilde bağlı olup olmadığını dikkatlice inceleyen polis ekipleri, tehlikeli durumları rapor etti.

Denetimlerde, yük araçlarının sinyal lambaları ve lastikleri de kontrol edildi. Özellikle yıpranmış lastiklerle ilgili rapor tutularak gerekli yasal işlem uygulandı.

Kontrol sırasında Girne’ye inişte, virajın üzerinde iki TIR’ın yarıştığı ihbarı alan polis ekipleri, bu durumu rapor ederek gerekli işlemi yaptı.

Ölümlü kazaların sıklıkla yaşandığı Girne -Değirmenlik anayolu (dağ-yolu) üzerinde de özellikle kamyon, minibüs ve otobüs taşımacılığı yapan sürücüler kontrol edildi.

Otobüs ve minibüslerin ise yolcu sayısına bakılarak ehliyet kontrolü yapıldı.

Polis Basın Subaylığı’ndan edinilen bilgiye göre, denetimlere önümüzdeki günlerde diğer ilçelerde de devam edilecek.

Derindağ: Amaç kazasız, ölümsüz günler

Lefkoşa Trafik Şube Amiri Baş Müfettiş Şevket Derindağ, Girne dağ yolunda sık sık ölümlü trafik kazalarının meydana geldiğinin altını çizerek, özellikle fazla yük taşıyan kamyonları, tehlikeli yük taşıyan iş araçlarını ve yıpranmış lastikleri kontrol ettiklerini belirtti.

Derindağ, kontrollerin artarak devam edeceğine dikkat çekerek, amacın kazasız, ölümsüz günler olduğunu vurguladı.

Trafikte seferberliğin başlatıldığına dikkat çeken Derindağ, trafik polisi olarak üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirmeye çalışacaklarını kaydetti.  Vatandaşların emniyeti ve güvenliği için polis ekibi olarak yollarda bulunduklarının altını çizen Derindağ, kişilerin yasalara uymaları halinde hiçbir sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

Derindağ, işverenlerin üzerine düşen görevleri yerine getirmeleri ve sürücülerin de sorumluluklarını bilerek trafiğe çıkmaları halinde trafik seferberliğine katkı sağlayacaklarının altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104