3 yaşındaki Hiranur’un hayati tehlikesi var

banner37

Dörtyol-Türkmenköy anayolunda iki aracın çarpışması ve 9 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kazayla ilgili iki sürücü hakkında tutuklama kararı alındı. Hastanede yaşam savaşı veren çocuk yaralının durumu ise tahkikatın seyrini belirleyecek

3 yaşındaki Hiranur’un hayati tehlikesi var
banner87

Sedef BOŞNAK

Dörtyol-Türkmenköy anayolunda, 9 kişinin yara aldığı yüz yüze çarpışıp, hurdaya dönen iki aracın sürücüsü Fatma Abay ve Russell Straton, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak, aleyhlerine tahkikat maksatlı 3’er gün tutukluluk emri alındı.

Dünkü tutukluluk duruşmasında, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Dörtyol Polis Karakolu’nda görev yapan meselenin tahkikat memuru Yenal Hüda, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu meydana gelen kazanın olgularını mahkemeye aktardı. Polis, kazada yara alan 3 yaşındaki Hiranur Karadağ’ın dalağında kanama olup, hayati tehlikesinin bulunduğuna dikkat çekerek, tahkikatın seyrinin değişebileceğine vurgu yaptı.

Tanık polis, Hiranur’un Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Çocuk Servisi’ndeki Yoğun Bakım Servisi’nde müşahede altında tutulduğunu belirtti.

Polis: İki sürücü de yolun sağına geçti

Ağır yaralanma ve hasarla sonuçlanan trafik kazasının, 23 Mayıs 2019’da, saat 15.30’da, Dörtyol- Beyarmudu anayolunun 4-5 kilometreleri arasında meydana geldiğini söyleyen tanık polis, korkunç kaza sonucu 9 kişinin yaralandığını belirtti.

Her iki araç sürücüsünün mümkün mertebe yolun solunu muhafaza etmeyip, araçlarıyla dikkatsiz şekilde yolun sağına geçtiğini belirten tanık polis, Russell Straton yönetimindeki KRJ 279 plakalı aracın sol ön kısmıyla, Fatma Abay yönetimindeki HY 374 plakalı aracın sol ön kısmının çarpıştığını anlattı.

Tanık polis, kaza sonucu Fatma Abay’ın kullanımındaki araçta yolcu olarak bulunan, Hiranur Karadağ’ın iç kanama teşhisiyle Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Çocuk Servisi’nde Yoğun Bakım Servisi’nde müşahede altında tutulduğuna dikkat çekti ve diğer yaralıların durumunu mahkemeye aktardı.

Dört yaralı hastanede yatıyor

Kazada yara alan Hülya Şaseoğlu’nun her iki ayağında kırık olup Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin Ortopedi Servisi’nde tedavi altında tutulduğunu anlatan tanık polis, Yusuf Karadağ, Fatma Karadağ ve Fatma Abay’ın tedavi edildikten sonra taburcu edildiklerini anlattı.

Kaburgasında kırık olan Slyvia Gowens’in Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin Ortopedi Servisi’nde müşahede altına alındığını belirten tanık polis, sol ayağında kırık olan Slyvia Straton ve kaburgasında kırık tespit edilen Harris Straton’un da Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde müşahede altında tutulduğunu kaydetti.

Meseleyle ilgili her iki zanlıdan ifade aldığını aktaran tanık polis,  Hiranur Karadağ’ın hayati tehlikesine dikkat çekip, tahkikatın seyrinin değişebileceğine vurgu yaptı ve tahkikatını salimen tamamlayabilmek için mahkemeden süre talep etti.

Avukatlardan, “manevra yaptılar” iddiası

Zanlı Fatma Abay’ı Avukat Fehmi Altunç, zanlı Russell Straton’u ise Avukat Niyazi Muruz savundu.

Avukat Fehmi Altunç, müvekkilinin Russell Straton’un kullandığı araca çarpmamak için manevra yaptığını ileri sürdü ve kaza anında olay mahalinde mavi renkli bir aracın görüldüğünü ve bu araç sürücüsünün görgü tanığı olabileceğini dile getirdi.

Güney Kıbrıs’tan gelen Russell Straton’u savunan Avukat Niyazi Muruz da, müvekkilinin şeridine geçen araca çarpmamak için manevra yaptığı iddiasını ortaya koydu.

Tanık polis ise, “Kaza mahallinde kamera yok. Çarpışma noktası hemen hemen yolun ortası. Bu bize, her 2 aracın da şeridinin dışında olduğunu gösterir. Ayrıca her iki aracın da sol ön kısımları hasarlı” dedi.

Yargıç, huzurundaki şehadeti değerlendirdi ve zanlıların tahkikatın selameti için 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasına izin ve emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER