Altgeçit projesi ara emrine takıldı

banner37

Gönyelili birçok vatandaş ve Lefkoşa- Güzelyurt anayolunu kullananlar, Gönyeli ile Yenikent’i birbirine bağlayan altgeçit projesinin neden yarım kaldığını soruyor, bu durumun kendilerini mağdur ettiğini söylüyor

banner87
Altgeçit projesi ara emrine takıldı
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ/Mehmet KALE

Gönyelili birçok vatandaş ve Lefkoşa- Güzelyurt anayolunu kullananlar, Gönyeli ile Yenikent’i birbirine bağlayan altgeçit projesinin yarım kalmasının, kendilerini mağdur ettiğini söylüyor. Proje bir ara emri kararı nedeniyle yarım kaldı ama bu konuda aydınlatıcı bilgi verilmediği için birçok kişi projenin neden yarım kaldığını soruyor ve bu konuda bir açıklama beklediğini belirtiyor.

Mahkemeler adli tatilde olduğu için 2 ayı aşkın bir süredir söz konusu dava görüşülemiyor. Adli tatil 16 Eylül’de biteceği için, bu tarihten sonra mahkemenin ne zamana gün vereceği belli olacak.

KIBRIS’a ulaşan birçok vatandaş, projenin yarım kalması sebebiyle Güzelyurt istikametine tali yollardan gitmek zorunda kaldıklarını ve bu nedenle de tali yollarda çok trafik oluştuğundan yakındı.

Avukat Ünver Bedevi, altgeçit projesi için üç ay önce mahkemeye başvurduklarını belirterek, mahkemeden proje için ara emri aldıklarını kaydetti.

Bölge esnafından Vedat Benzinci Petrol İstasyonu’nun sahibi Vedat Benzinci, “Belediyenin yaptığı bu proje yüzünden işyerimin önüne ‘Berlin Duvarı’ gibi beton set çekildi” diye konuşarak, mahkemeye projenin iptali için başvurduğunu ve başvuru sonucunda da ara emri aldığını kaydetti.

Machine Zone Direktörü Mustafa Eminsel de belediyenin yaptığı projeye ara emri alındığı için yapılan işlerin durduğunu belirterek, “Tali yollar bile anayola döndü” şeklinde sitemde bulundu.

Benli: Yakında açıklama yapacağız

KIBRIS muhabirinin görüştüğü Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, konu hakkında mutlaka söyleyeceği şeyler olduğunu ama ilerleyen günlerde kamuoyuna bilgi vereceğini söyledi.

Ahmet Benli, konu ile ilgili bir basın toplantısı veya tüm basına yönelik bir basın bildirisi yayınlayacaklarını vurguladı.

Bedevi: Mahkemeden proje için ara emri alındı

Avukat Ünver Bedevi, Gönyeli ve Yenikent’i birbirine bağlayan altgeçit projesi için üç ay önce mahkemeye başvurduklarını belirterek, mahkemeden proje için ara emri aldıklarını kaydetti.

Mahkemeye söz konusu yol üzerinde bulunan bazı evlerin anayola bağlantısının kesilmesinden dolayı, mülk sahipleri adına başvurduğunu belirten Bedevi, “Ara emri alındığında inşaat henüz yeni başlamıştı. Ama belediye alınan ara emrinin kendine engel olmadığını öne sürerek emrin sadece orada bulunan evlerin önüyle ilgili olduğunu öne sürdü ve projenin inşaatına devam etti” ifadelerini kullandı.

“Tapu kayıtlarına göre yol üzerindeki evlerin anayolla bağlantısı var”

Bedevi, söz konusu yol üzerinde bulunan evlerin tapu kayıtlarına göre anayola bağlantısının olduğunu belirterek, yapılan altgeçitle evlerin anayola bağlantısının kesildiğini, bu nedenle de değerlerinin düştüğünü öne sürdü.

Projenin gereksiz olduğu yönünde bilirkişilerden de rapor aldıklarını kaydeden Bedevi, projenin başka kişilerin haklarını da gasp ettiğini iddia etti.

Bedevi, proje yüzünden orada bulunan birçok ev ve apartmanın gettoya sıkıştığını belirterek, “Oraya altgeçit yerine çember de yapılabilirdi” diye konuştu.

“Projeye başlanmadan önce bölge sakinlerinden görüş alınması gerekirdi”

Belediyenin alınan kararı istinaf mahkemesine götürdüğünü söyleyen Bedevi, “Mahkemeler 16 Eylül’de açılacak. Mahkemelerin bize ne zaman gün vereceği de o tarihler arasında belli olacak. Yani bir müddet daha yolun şimdiki haliyle kalacağını söylemek yanlış olmaz” dedi.

Bedevi, belediyenin söz konusu projeye başlamadan önce bölge sakinlerinden görüş alması gerektiğini belirterek, hiçbir bölge sakininden görüş alınmadığını öne sürdü.

“Berlin Duvarı gibi beton set çekildi”

Vedat Benzinci Petrol İstasyonu’nun sahibi Vedat Benzinci, Gönyeli Belediyesi’nin yapmış olduğu alt geçit projesi nedeniyle birçok vatandaşın mağdur olduğunu belirterek yapılan projenin çok yanlış olduğunu öne sürdü.

Benzinci, “Belediyenin yaptığı bu proje yüzünden işyerimin önüne ‘Berlin Duvarı’ gibi beton set çekildi” şeklinde konuşarak, mahkemeye projenin iptali için başvurduğunu ve başvuru sonucunda da ara emri aldığını kaydetti.

Ayrıca proje nedeniyle Lefkoşa-Güzelyurt istikametinin tali yollardan karşılandığını belirterek, bu tali yolların 40 ton tonaj ağırlığı kapasitesinde olduğunu, ancak bu yollardan 80 tona yakın ağır vasıtaların da geçmesi nedeniyle yolda göçük ve çökmelere sebep olduğunu belirtti.

Benzinci, projeye başlanmadan önce bölge sakinlerinden ve hiçbir esnaftan izin alınmadığını iddia ederek belediyenin kendi kafasına göre iş yaptığını söyledi.

“Alt geçit projesi yerine bölgeye bir çember yapılsaydı kimse mağdur olmayacaktı” diyen Benzinci, yapılan altgeçidin yoğun kullanıma çok elverişli olmadığını savundu.

Eminsel: Tali yollar bile anayola döndü

Machine Zone Direktörü Mustafa Eminsel, belediyenin yaptığı projeye ara emri alındığı için yapılan işlerin durduğunu belirterek, “Tali yollar bile anayola döndü” şeklinde sitemde bulundu.

Eminsel, söz konusu yol bitmediği için okullar açıldığında çok zor bir durumda kalacaklarını dile getirerek, duruma bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

Yarım kalan inşaat dolayısıyla her yerin toz olduğunu ve dükkanının kapısını açamadığını belirten Eminsel, bölge sakinlerinin de tozdan çok şikayetçi olduğunu, toz yüzünden de balkonlarına çamaşır asamadığını ifade etti.

Eminsel, bu alt geçit projesinin planlanmadan yapıldığını belirterek, alt geçidin yerine daha kullanışlı bir çalışma yapılmasının daha iyi olacağını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75