Anayollar, park yeri oldu!

banner37

Yoldan çok arabanın bulunduğu ülkemizde gerek park yerlerinin yetersizliği, gerekse toplumun kural tanımazlığı, trafikte sıkışıklığa ve kaosa neden oluyor, yayalar için tehlikeler oluşturuyor

banner87
Anayollar, park yeri oldu!
banner90
banner99

KURAL TANIMIYORUZ…. Ülkenin dört bir yanında trafikte yaşanan keşmekeş sinirleri bozuyor ancak birçoğumuz da “kural tanımazlığı” adet edinerek yollarda kaosa neden oluyoruz. Anayollara park etmenin yasak olduğu ülkemizde, hemen her yer kural ihlali yapan araçlarla dolu. Gerek işyeri önlerinde, gerek park yasağını gösteren çift sarı çizgilerde, gerek köşe başlarında, gerekse trafiğin en yoğun olduğu cadde ve bölgelerde, sorumsuzca anayol içine park edilmiş araçlara rastlanıyor

Serap ŞAHİN

Ülkenin dört bir yanında trafikte yaşanan keşmekeş sinirleri bozuyor ancak birçoğumuz da “kural tanımazlığı” adet edinerek yollarda kaosa neden oluyoruz.

Anayollara park etmenin yasak olduğu ülkemizde, hemen her yer kural ihlali yapan araçlarla dolu.

Gerek işyeri önlerinde, gerek park yasağını gösteren çift sarı çizgilerde, gerek köşe başlarında, gerekse trafiğin en yoğun olduğu cadde ve bölgelerde, sorumsuzca anayol içine park edilmiş araçlara rastlanıyor.

Trafik kazalarına davetiye çıkaran yanlış ve tehlike yaratacak şekilde bırakılmış araçlar, yolların tek şeride düşmesine yol açarak trafik sıkışıklığına da neden oluyor.

Park etmenin yasak olduğu çift sarı çizgilerin bulunduğu yollarda dahi kuralları hiçe sayarak aracını anayola sorumsuzca park eden sürücüler, adeta kazaya davetiye çıkarıyor.

Yasak bölgelere park etmek suç

Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puanı Yasası’na göre, herhangi bir viraj veya köşeden önce veya herhangi bir yolun karşı tarafından geçiş veya herhangi bir yol kavşağına yaklaşma sırasında, aracın süratini salim bir hadde indirmemek ve aracı bir köşeden 9m. 15cm., yaya geçidi ve otobüs durağından 13m. 70cm., bir işaret vericiden de 45m. 70cm.’e kadar olan mesafede park etmek suç sayılıyor ve cezası da asgari ücretin yüzde 5’ine denk düşüyor. Bu rakam da 170 TL yapıyor.

Yasak olan bölgelere park etmenin yasak ve cezasının olduğu bilinmesine rağmen, birçok kişi çoğu zaman dörtlüleri yakarak araçlarını yollarda park edebiliyor. Bu durum yayalar için de tehlike yaratabiliyor.

Herhangi bir yol ile ilgili olarak kullanılmakta olan bir kaldırım üzerinde motorlu araç sürmek, durdurmak veya park etmek de yasaya göre suç ve cezası 170 TL.

Araçları, sürüş yönünün tersine park etmenin de suç olduğu ülkemizde, yine kural tanımayarak, araçlarını gelişi güzel yerlere park edenler dikkat çekiyor.

İtfaiye, polis karakolu, sinema, tiyatro, banka, cami, kilise, hastane, klinik, okul veya garajın giriş veya çıkış yerinde park etmenin de suç sayıldığı ülkemizde, özellikle banka önlerinde park edilen araç sayısının yoğunluğu da dikkatlerden kaçmıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75