banner6

Araç yangınları bakımsızlıktan ya da tedbirsizlikten kaynaklanabilir

banner37

Ülkede kısa süre içerisinde meydana gelen trafik kazalarında, araçların alev alması nedeniyle 3 kişi yaşamını yitirdi. Oto Tamircileri Birliği araç yangınlarına neden olabilecek sebepleri açıkladı

Araç yangınları bakımsızlıktan ya da tedbirsizlikten kaynaklanabilir
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Ülkede kısa süre içerisinde meydana gelen trafik kazalarında, araçların alev alması nedeniyle 3 kişi yaşamını yitirdi.

Bu üç ölümlü kaza dışında da birçok kazada aracın alev aldığı ancak olay büyümeden yangının söndürüldüğü ve cana zara gelmediği biliniyor.

Uzmanlar, araç yangınlarının nedenini iki başlık altında topluyor. Aracın bakımsız olması kadar sürücü tedbirsizliğinin de yangına neden olabileceği görüşünde olan uzmanlar, araç içerisinde çakmak, deodorant, kibrit, mazot, benzin gibi maddelerin bırakılmaması konusunda uyarıyor.

Ayrıca uzmanlar, araç içerisinde basılı kalan araç çakmaklarının da büyük bir risk arz ettiğinin altını çiziyor.

Kıranoğlu: Daha bilinçli davranmalıyız

Oto Tamircileri Birliği Başkanı Erkut Kıranoğlu, araç yangınlarının nedenini 2 başlık altında topladı. Bunlardan birinin kullanıcı tedbirsizliği ve ikincisinin de bakımsızlık ya da yapılmayan bakım olduğunu söyleyen Kıranoğlu şu şekilde konuştu:

“Kullanıcı tedbirsizliği derken bunlar arasında bu sıcak havalarda arabanın içersinde çakmak, kibrit, deodorant gibi basınçlı ürünler bırakılması yer alıyor. Bu ürünler sıcaktan patlar ve yangına neden olur. Toplum olarak da çok yaptığımız bir şey vardır. Arabada giderken sigara içiyoruz ve izmaritini camdan atıyoruz. Camlar açıksa o sigara geri döner ve arka camdan içeri girer, yangına neden olur. Tüm bunlar sürücü tedbirsizliğidir. Yanıcı ve patlayıcı ürünlerin araçların içerisinde bulunması tehlikelidir.”

“Araç çakmaklarına dikkat”

Kıranoğlu, en fazla yangına neden olan unsurlardan birinin de araç çakmaklığı olduğunu söyledi ve çakmaklığın sıkışıp kalması durumunda ciddi tehlikeler oluşabileceğini anlattı.

Çakmalığın basılı kalması durumunda sürücünün onu unutabileceğini ve basılı kalan çakmağında kısa devre yaparak seyir halindeyken bile kabloların ateşlenmesine neden olabileceğini belirten Kıranoğlu, “böylece yangın çıkar” dedi.

“Zamanında bakım yapılmalı”

Diğer en büyük sorunlardan bir tanesinin de bakım olduğundan söz eden Kıranoğlu, bu bakımın içinde de arabanın elektrik tesisatından tutun da, aküsüne kadar yer aldığını anlattı. Kıranoğlu şu şekilde konuştu:

“Yakıt sistemine kadar kontrol edilmesi gerekir. Birçok arabada örneğin akü sabitleyici yoktur. Akü yerinde öne geri vurur. Bir çukura gidersiniz akü yerinden oynar, ya da akü de hasar olur, kısa devre yapar, bu da bir yangın sebebidir. Bakım yapıldığında da bu bakımı kimin yaptığı, bakım için kime götürüldüğü çok önemlidir. Biz, 2011 yılında Oto Tamircileri Birliği’ni kurarken doğru düzgün iş yapan, ustalık belgesi olan üyelerimizi bir araya topladık. İnsanlar, araç bakımını yaptırmak için Oto Tamircileri Birliği’ne üye olan garajlara gitsin. Çünkü önüne gelen makinist garajı açar. Bu belge olmadan çalışılması yasal değildir. Üye olup olmadığının bilinmesi için bize üye olan makinistlerin dükkanına yaptıracağı yazılar basıyoruz.”

“Yangın söndürücü olmalı”

Her araçta mutlaka bir yangın söndürücü bulunması gerektiğini ifade eden Kıranoğlu, bu tüplerin yangın büyümeden müdahale etmekte önemli bir rol oynayacağını belirtti.

Kıranoğlu, yangın söndürücülerin sadece sürücünün kendi aracına değil, yolda gördüğü ve alev alan başka bir araca da müdahale edilmesinde önemli olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2017, 08:02
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104