Araçlar keyfi park ediliyor

banner37

Düzenlemesi yeni bitmiş olan Gönyeli Belediye Bulvarında, düzensiz ve yasa dışı araç parklarından dolayı trafik çilesi bitmiyor

banner87
Araçlar keyfi park ediliyor
banner90
banner99

İbrahim FEVZİOĞLU

Gönyeli Belediyesi, Gönyeli Belediye Bulvarı’nda yeni bir düzenleme yaparak Avrupa standartlarında bisiklet yolları yaptı ancak duyarsız araç sürücüleri buraları da kendilerine park yeri olarak kullanınca, bisikletliler yine motorlu araçların yollarına mahkum edildi.

Bisikletliler, canları avuçlarında bisiklet sürmek zorunda bırakılmalarına isyan ederken, Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, buradaki sorunun 24 saat polis veya zabıta kontrolü ile giderilebileceğini söyledi.

Belediye Bulvarı’nda yapılan düzenleme ile dükkan sayısına göre yeterli miktarda araç park yeri ve bisiklet yolu yapılmıştı, fakat bu cadde üzerinde bulunan alışveriş yerlerine gitmek isteyen bazı duyarsız sürücüler, otoparkları kullanmak yerine araçlarını kaldırım veya bisiklet yollarına, hatta görme engelliler için yapılan sarı çizgilerin üzerine bile park etmekte ısrar ediyor. Bu da beraberinde caddede trafik karmaşasına yol açıyor. Özellikle yaya ve bisikletliler ne yazık ki yine yolun içine inmek zorunda kalıyor.

Gönyeli Belediye Bulvarı’nın trafik ve park yeri problemi hakkında KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, o cadde üzerinde dükkan ve bankalara gidecek olan müşterilere yeteri kadar park yeri yapıldığını belirterek, “orada zabıta olup olmadığı hakkında bir bilgim yok fakat varsa bile çok yetersiz” dedi.

“Bisiklet yolu hiçe sayılıyor”

Gönyeli Belediye Bulvarı’na yeni yapılmış olan Avrupa Standartlarına uygun bisiklet yolları araçların park yeri oldu. Bu cadde üzerinde bisiklet sürmek isteyen halk bisiklet yolunu değil, motorlu araçların gittiği yoldan gitmek zorunda kalıyor.

Cadde üzerinde bulunan bisiklet yollarının araç parkı olarak kullanılması hem trafiği aksatıyor hem de bisikletçiler için tehlike yaratıyor.

banner134
Otobüs duraklarına bile park ediliyor

Düzenlenmesi yeni biten Gönyeli Belediye Bulvarı’nda yeni yapılmış olan ve kırmızı renkle boyanıp üzerine “otobüs durağı” yazılmasına rağmen buralar da özel araçların park yeri oldu.

Otobüs duraklarına park edilmiş araçlar yüzünden otobüsler durağa giremediği için yol içerisinde durmak zorunda kalıyor, bu da hem yolcu için hem de yoldan geçen araçlar için büyük sıkıntılara yol açıyor.

Bir tek park yerlerine park edilmiyor

Gönyeli Belediye Bulvarı’nda, sürücüler ne yazık ki bir tek araçların park etmesi için yapılan park yerlerini kullanmıyor. İki adım yürümemek için sürücüler, kaldırım, otobüs durağı, bisiklet yolu demeden canının istediği her yere araçlarını park ediyor. Hatta, zaman zaman yol içerisine araçlarını park edenler bile çıkıyor.

“Zabıta var ise yeterli değil”

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, “Gönyeli Belediye Bulvarı’nda zabıtanın olup olmadığı hakkında bilgim yok, eğer var ise yeterli değil” dedi.

Cadde üzerinde banka ve dükkanların müşterilerine yetecek kadar park yeri bulunduğunu belirten Refikoğlu, çift sarı çizgi, bisiklet yolu, otobüs durağı ve kaldırım üzerlerine park etmenin trafik için ciddi bir suç olduğunun altını çizdi.

Refikoğlu, bu cadde üzerindeki trafik probleminin 24 saat polis veya zabıta kontrolü ile giderilebileceğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75