banner6

'Başka Abdul Rahmanlar, masum öğrenciler ölmesin'

banner37

Orta refüj üzerindeki 4 yayaya aracıyla çarparak birinin ölümüne, üçünün de yaralanmasına neden olmakla suçlanan Gizem Galipoğluları’nın tutukluluk süresi 3 gün daha uzatılırken, yaşamını yitiren Abdul Rahman Murad’ın arkadaşları eylem yaptı

'Başka Abdul Rahmanlar, masum öğrenciler ölmesin'
banner151 banner143

Emine UYSAL

Lefkoşa’nın Yenişehir bölgesindeki trafik ışıklarında geçtiğimiz cuma akşamı, anayolu karşıdan karşıya geçmek isteyen ve orta refüj üzerinde bekleyen dört gence yönetimindeki araçla çarparak birinin ölümüne, üçününse yaralanmasına neden olmakla suçlanan 27 yaşındaki Gizem Galipoğluları’nın tutukluluk süresi dün üç gün daha uzatıldı.

Galipoğluları’nın mahkemeye çıkarılacak olması nedeniyle, kazada hayatını kaybeden Filistin asıllı olan ve Suriye uyruklu 18 yaşındaki Abdul Rahman Murad’ın üniversiteden arkadaşları Lefkoşa Mahkemeler binasının önünde pankartlı eylem yaptı.

Eylem sırasında, söz konusu kazada yaralanan gençlerden biri fenalık geçirdi. Kendinden geçen genç, 112 Acil Servis’e ait bir ambulansla Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

YDÜ öğrencisi, Filistin asıllı, Suriye uyruklu Abdul Rahman Murad’ın arkadaşlarının mahkeme önünde organize ettiği eylemde, ellerinde pankartlarla yer alan öğrenciler trafik kazalarının çokluğuna dikkat çekti.

“Başka Abdul Rahmanlar, masum öğrenciler ölmesin”

Ellerinde “seni asla unutmayacağız” yazılı Abdul Rahman Murad’ın fotoğraflarını taşıyan arkadaşları adına Osman Tahir kısa bir açıklama yaptı.

Tahir, “Bugün adalet için buradayız başka Abdul Rahmanlar, masum öğrenciler ölmesin” diyerek, bu tür olayların tüm toplumu üzdüğünü anımsattı ve herkesin daha dikkatli ve duyarlı olmasını talep etti.

Arkada kalanları da düşünerek daha caydırıcı cezalar olması ve adaletin yerine getirilmesi için ses vermek istediklerini ifade eden Tahir, trafik kazalarına hayır demek için toplandıklarını belirtti.

Tahir, savaşlarda kaybedilenlerden çok trafik kazalarında can kaybı yaşandığını söyleyerek, “yeter artık” dedi.

Tahir, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin sürücüye gereken cezayı vermesini istedi.

Yoğun güvenlik önlemi alındı

Bu arada, üniversiteli gençlerin eylemi dolayısı ile Gizem Galipoğluları da yoğun güvenlik önlemleri altında mahkemeye çıkarıldı. Olası bir taşkınlığı önlemek isteyen polis, Galipoğluları’nın etrafında adeta etten duvar ördü.

Mahkemede şahadet veren polis, 262 promil alkol etkisi altında olan zanlının aracıyla kırmızı ışıkta geçtiğini, tehlikeli ve dikkatsiz sürüş yaparak orta refüje çıktığını ve o esnada yolun karşısına geçmeye çalışan dört yayaya çarptığını vurguladı. Galipoğluları’nın ifade vermediğini belirten polis, kaza anını gösteren kamera kayıtlarına ulaşıldığını ve tanık ifadeleri temin edildiğini kaydetti.

“262.9 promil alkollüydü”

“Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak”, “Dikkatsiz sürüş”, “Alkollü sürüş”, Tehlikeli sürüş” suçlamalarıyla tutuklanan Galipoğluları, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak Lefkoşa Trafik Şubesi’nde görev yapan Müfettiş Muavini Mustafa Berksan’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Berksan, 20 Ekim’de saat 18.30 raddelerinde Atatürk Caddesi’nde Yenişehir ışıklarının yakınında 27 yaşındaki Gizem Galipoğluları’nın, yönetimindeki ME 766 plakalı araç ile batı istikametine doğru süratli bir şekilde seyrederken, direksiyon hakimiyetini kaybederek, orta refüje çıkıp, o esnada güneye doğru yolun karşısına geçmeye çalışan Abdul Rahman Murad (E-18), Maen Al Soboh (E-20), Rami Khaldoon Ragheb (E-24) ve Khaled Dayate’ye (E-19) çarptığını belirtti.

Müfettiş Muavini Mustafa Berksan, zanlıya yapılan kan tetkiki sonucu 262.9 promil alkollü olduğunun sonucunun çıktığına dikkat çekti.

Berksan, ayrıca hem müteveffa hem de zanlıyla ilgili uyuşturucu ve diğer maddelerle ilgili kan örneği sonucunun beklendiğine işaret etti.

“İfade vermedi, polise yardımcı olmadı”

Müfettiş Muavini Mustafa Berksan, zanlının ifade vermediğini ve polise yardımcı olmadığını söyledi.

Bölgedeki kamera kayıtlarının incelenmesi gerektiğine ve alınacak tanık ifadeleri olduğuna vurgu yapan Berksan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasını talep etti.

Çakıcı: Basın zanlıyı zan altında bırakıyor

Zanlının avukatı Savaş Çakıcı, polisin tutukluluk talebine itiraz etmezken, basın mensuplarının müvekkilini zan altında bırakacak yayın yaptığını iddia edip, mahkeme tarafından karar üretilmesini talep etti.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, suçun vahameti, zanlının ifade vermeyişi ve tahkikata yardımcı olmadığına bulgu yaptı.

Reynar, avukatın basınla ilgili talebinin yersiz olduğunu belirtti. Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 08:10
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104