banner6

Çocukların hayatı tehlikeye atılıyor

banner37

Henüz ehliyet alamayacak yaştaki çocuklar ATV, traktör ve motosiklet kullanıyor, kimi zamansa yetişkinlerle birlikte bu araçlara bindiriliyor. İş sağlığı ve trafik ve uzmanları ise aileleri bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

Çocukların hayatı tehlikeye atılıyor
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Henüz ehliyet alamayacak yaşta olan çocuklar, tarlalarda ve arazilerde, motosiklet, traktör ve ATV kullanıyor veya küçücük çocuklar bir yetişkinin yanında bu araçlara bindiriliyor. Aileler çocuklarının traktör, motosiklet ve ATV kullandığını bildiği halde engel olmadığı gibi, kimi zaman tarla, bahçe ve arazilerindeki işlerinde kendilerine yardım etmesi için çocuklarını bilinçsizce tehlikeye atarak, bu gibi araçları kullanmaya teşvik ediyor.

Çocukların traktör, motosiklet ve ATV gibi araçları kullanması veya yolcu olarak binmesi ciddi kazalara yol açıyor. Ülkede birçok çocuğun geçirdiği motosiklet, traktör ve ATV kazası nedeniyle elini, ayağını hatta canını bile kaybettiği biliniyor. Ancak buna rağmen ne aileler ne de devlet bu konuda önlem almıyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Tezel Baykent, toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi için farkındalık çalışması başlatılması gerektiğini söyledi.

Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD) Başkanı Hüseyin Sevay ise ATV ve traktör gibi araçların arazi için üretilen araçlar olmasına rağmen ülkemizde asfaltta kullanıldığını ve üstüne üstlük bu araçlara çocukların da bindirildiğini kaydederek, kimsenin de bu duruma ses çıkarmadığını ifade etti.

Konuyla ilgili görüş alınmak istenen Sosyal Hizmetler Dairesi müdürüne ise ulaşılamadı.

Baykent: Büyükler için bile tehlikeli

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği Başkanı Tezel Baykent, büyüklerin dahi traktöre binerek yan tarafta oturmasının büyük bir tehlike olduğunu söyledi ve çocukların ise ne traktör kullanması ne de yan tarafta oturmasının doğru olmadığını anlattı.

Bu araçların arazide kullanılan araçlar olduğuna da dikkati çeken Baykent ne yazık ki özellikle ATV'lere plaka çıkarılıp, bu araçların trafikte de görüldüğünü belirtti.

“Bilinçlendirme çalışması yapılmalı”

Baykent, vatandaşların bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi ve bu farkındalığı yaratması gerekenin de devlet olduğunu anlattı.

Baykent, bu konuda kendilerine de görev düştüğüne dikkati çekti ve “farkındalık yaratılması bu tür olayların bir kez daha yaşanmaması için çok önemlidir” dedi.

Tezel Baykent, ayrıca bu gibi eğitimlerin çocuklara okulda da verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sevay: Ülkede trafik güvenliği diye bir şey yok

Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD) Başkanı Hüseyin Sevay, trafikte yaşanan kaybın ardından KKTC'de insanların güvenlik, sağlık ve refahını birincil öncelik yapan bir trafik güvenlik sistemi olmadığının ortaya çıktığını anlattı.

Sevay, devlet yapısının trafikte verilen cezalardan para toplamaya yönelik olup, insanları koruma sorumluluğundan bihaber olduğunu kaydetti ve bu nedenle, alkol veya uyuşturucu madde kullanarak araç sürmeye kalkanlara araç kullandırtmaması, hızlı ve riskli araç kullanana hızlı araç kullandırtmaması ve benzeri durumlarda ortaya çıkan yanlış davranışları önlemesi gerektiğini bilmek istemeyen bir anlayışla yönetilmekte olunduğunun ortada olduğunu belirtti.

Hüseyin Sevay, "ne yazık ki, KKTC'de trafik güvenliği diye bir mevhumdan bahsetmek mümkün değildir" dedi.

"Hiç bir çalışma yapılmıyor"

Yaşanan trafik kazalarından bir türlü ders çıkarmadığımızı kaydeden Sevay, "bugün bakıyoruz ki, insanlarımız motorlu araçları kullanırken canından veya sağlığından oluyor. Çocuklarımızı hâlâ kaza diye addedilen ama aslında hiç de kaza olmayan olaylarda kaybediyoruz veya çocuklarımızla ilgili ağır kayıplar yaşıyoruz. Ancak bu acı kayıpların önüne geçmek için devlet nezdinde ciddi çalışmalar yapıldığını görmüyoruz, duymuyoruz.

Aslında traktörler ve ATV'ler büyük tehlike saçan araçlar... Ama, bizim bir çırpıda ATV'lere izin veren makamlarımız dünyada özellikle ATV'lerden dolayı ne kadar kaybın yaşanmakta olduğunu acaba farkında mıdırlar? Bu kayıplardan hangi dersleri çıkarmamız gerektiği hakkında düşünmekte midirler? Örneğin, ABD'nin Tüketim Malları Güvenliği Komisyonu (U.S. Consumer Product Safety Commission) tarafından bu yılın Ocak ayında yayınladığı ATV kullanımından kaynaklanan ölümler ve yaralanmalarla ilgili 2015 yılına dair raporunda (2015 Annual Report of ATV-Related Deaths and Injuries) 1982 ile 2015 yılları arasında ABD'de 14 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini biliyorlar mı? Bu rapora göre, ölenlerin "'si ise 16 yaş altı çocukları kapsıyor. Demek ki, artan satış rakamları ile birlikte hızları ve güçleri artan ATV'ler dünyanın başına ciddi bir bela açmış durumda" şeklinde konuştu.

"ATV'lerin asfalt yollarda kullanılması tehlikeli"

Hüseyin Sevay, ATV'lerin arazi aracı olduğuna dikkati çekti ve şu ifadeleri kullandı:

“Uzmanlar ATV'lerin bir arazi (off-road) aracı olduğunu, isminin açılımında "All Terrain Vehicle" belirtirken, ayrıca her türlü arazi için uygun olmadıklarını söylüyor. Dolayısı ile ATV'lerin asfalt yollarda kullanılmasını tedirginlikle karşılamaktadırlar. Ayrıca, yukarıda belirttiğim rakamlara bağlı olarak, ATV'ler çocuklarımız için de çok büyük tehlikeler arz etmektedir. Çocuklarımız bilinçsizce, iş yapmakta olan traktörlere bindiriliyor veya çocuklarımıza arazide traktör kullanmalarına ebeveynleri tarafından izin veriliyor ve sonrasında büyük acılar yaşanıyor. Gençlerimiz KKTC'de satılmakta olan ATV'lerle anayollara çıkıyorlar. Oysa traktör gibi ağır iş araçlarını ve ATV gibi "eğlence" için tasarlanmış güçlü bir aracı kullanmak için hangi sürücümüz yeterli eğitim almış durumdadır? Her yerde herkesi denetim altında tutmak tabii ki pratik olmayabilir. Ancak, traktör ve ATV gibi tehlike arz eden tüm araçlar hakkında çiftçilerimizin ve özellikle ATV kullanan gençlerimizin bilgilendirilmesi gerekmektedir. Biz her zaman olduğu gibi, toplum olarak öngörüsüz davranmayı alışkanlık haline getirmiş olan yöneticileri aynı mevkilere tekrar tekrar oturtuyoruz ve onlardan hizmet bekliyoruz. Alamadığımız eğitim ve hâlâ ortaya çıkamayan çağdaş denetimden dolayı bu araç tiplerinin insanlarımızın ölümüne sebep verdiğini üzülerek görmekteyiz.”

"Topluma da düşen görev var"

Hüseyin Sevay, trafik güvenliğinin sorgulanması konusunda topluma da düşen görevler olduğunu ifade etti ve şu şekilde konuştu:

“Ama KKTC devletinin çocuklarımızı koruma diye bir derdi olduğunun göstergeleri nerededir? ATV'lerin normal asfalt yollarımızda kullanılması güvenli midir? Güvenlik en çok önemsenmesi gereken husus iken, devletimiz araç kullanıcılarımızı eğitmemeye ve onları koruyucu şekilde denetlememeye devam etmektedir. Bu çok acıdır, ama aynı zamanda da bir KKTC gerçeğidir. Bu durumu iyiye doğru döndürmek toplum olarak elimizdedir. Çocuklarımızı muhtemel tehlikelerden korumak istiyorsak, toplum olarak kendilerinden gerçek hizmet beklediğimiz makamlarda oturanlardan doğruları yapmalarını talep etmeli ve onları doğruları yapana dek sorgulamalıyız.”

 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2017, 11:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104