banner6

'Eğitmenler eğitimsiz'

banner37

KKTC Şoför Okulları Birliği Başkanı Barış Tilki, mevcut ehliyet sınav sisteminin eksikliklerini, şoför okullarının durumunu ve yapılması gerekenleri KIBRIS’a anlattı.

'Eğitmenler eğitimsiz'
banner150 banner151 banner143

Ahmet VAMIK

KKTC Şoför Okulları Birliği Başkanı Barış Tilki, ülkemizde çağdışı kalmış olan sürüş ehliyeti sınav sisteminin güncellenmesini beklemeden kendi imkanlarıyla modern sürüş eğitimi vermek için çalışma başlattı.
Gerçek Tilki Şoför Okulu adı altında yeni yerinde ve modern olanaklarla hizmet vermeye başlayan Barış Tilki, mevcut ehliyet sınav sisteminin eksikliklerini, şoför okullarının durumunu, yapılması gerekenleri ve Gerçek Tilki Şoför Okulu’nun teknolojik eğitiminin ayrıntılarını KIBRIS Gazetesi ile paylaştı.
Sürüş ehliyeti eğitiminin, mevcut durumda olduğu gibi her biri 45 dakikadan oluşan 10 sürüş dersi ile sınırlı kalacak kadar önemsiz bir konu olmadığını vurgulayan KKTC Şoför Okulları Birliği Başkanı Barış Tilki, son yıllarda giderek artış gösteren ölümlü trafik kazalarının da bunun bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.
Mevcut sürüş ehliyeti sınav sisteminin yıllar önce güncelliğini yitirdiğini fakat sürekli ülkemizde hükümetler değiştiği için, giden gelen hükümetlere bu konunun önemini anlatacak kadar zaman bulamadıklarından yakınan Tilki, kısa bir süre önce Cumhuriyet Meclisi bünyesinde oluşturulan Trafik Güvenliği Komitesi’nin çalışmalara başladığını, fakat bu çalışmalar tamamlanana kadar devam edecek olan geçiş sürecinde özellikle şoför okullarına büyük görev düştüğünü sözlerine ekledi.

“İlk engelsiz şoför okulu olduk”

“Bir eğitim bir can” sloganı ile yola çıkarak kurdukları dershanede tamamen ücretsiz olarak lise çağındaki çocuklara 3 boyutlu sanal gerçeklik gözlükleri ile emniyet kemerinin faydası, alkollü araç kullanmanın, araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın ve süratli araç kullanmanın doğuracağı olumsuz sonuçlarla ilgili eğitim verdiklerini, daha sonra bilgisayar üzerinden tehlike algılama testi uyguladıklarını ifade eden Barış Tilki, bu eğitimi başarı ile tamamlayan tüm öğrencilere sertifika verdiklerini ve sertifikaya sahip öğrencilere ehliyet alacakları dönemde ise yüzde 10 indirim imkanı sağladıklarını belirtti.
Engelli bireyleri de düşünerek KKTC’nin ilk engelsiz şoför okulu olarak hizmet verdiklerini ifade eden Tilki, ofislerini tamamen engelli bireylerin kullanabileceği şekilde dizayn ettiklerini vurguladı.

“Sadece bizim uğraşımızla trafik kazaları önlenemez”

İyi sürücüler yetiştirmek için imkanlar dahilinde ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Tilki, “Sadece bizim uğraşımızla trafik kazaları önlenemez, ya da sadece şoför okullarında verilen eğitimle trafiğe çıkacak şoförler yetiştirilemez. İlkokuldan başlayarak liseye kadar müfredata trafik dersi de eklenmeli ve öğrencilere trafik bilgisini aşılamalıyız. Öte yandan şoför okullarının da kendisini geliştirmesi için devlet gerekli imkanları ve katkıyı da sağlamalıdır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
2004 yılından beridir Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a binlerce Kıbrıslı Türk’ün araçlarıyla geçiş yaptığını ifade eden Barış Tilki, buna rağmen hiçbir Kıbrıslı Türk’ün Güney Kıbrıs’ta ölümlü trafik kazası geçirmediğini söyledi.
Bunun nedenini ise Güney Kıbrıs’ta kuralların katı olması ve cezaların yüksek olmasına bağlayan Tilki, “2004’ten bugüne Güney Kıbrıs’ta ölümlü bir trafik kazası yaşamadık. Ne fark ediyor, aynı ehliyet değil mi? Ama konu şu ki; Güney Kıbrıs’taki yollar kaza yapmanıza müsaade etmiyor” dedi.

“Ehliyet almak pahalı”

Ülkemizde sürüş ehliyeti almanın pahalı olduğunu, fakat bu paranın büyük bir miktarının devletin kasasına gittiğini söyleyen Barış Tilki, “Learning ehliyeti, 10 sürüş dersi, ehliyet sınav harcı ve 1 yıllık ehliyet ücreti toplam 1800 TL civarı. 10 dersin yeterli olmadığı sürücü adayları için ise 10 dersten sonrası için her ders fiyatı 80 TL. Bu paranın 1300 TL’si devletin kasasına gidiyor, giderlerimiz çıkınca bize kalan net kazanç ise sadece 300 TL oluyor” dedi.
Sürüş ehliyet sınavına girecek olan şoför adayları için devletin sadece 10 sürüş dersi zorunluluğu olduğunu ifade eden Tilki, 45 dakikadan oluşan 10 sürüş dersinin bir kişinin sürücü olarak trafiğe çıkması için yeterli olmadığını, fakat harçlar düşürülmeden bu rakamın yükseltilmesinin de mümkün olmayacağını, aksi takdirde sürüş ehliyeti alabilmenin lüks haline geleceğini vurguladı.

Eğitmenlerimizin eğitimi yok”

“Şoför okulları olarak biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz fakat en başta zaten eğitmenlerimiz eğitimsiz” diyen Barış Tilki, önemli bir eksikliğe de işaret etti.
AB normlarını uygulamak için Avrupa Birliği’ne girmeyi beklemeye gerek olmadığını kaydeden Barış Tilki, trafik güvenliğini sağlamak için farklı ülkelerin sistemlerini KKTC’ye uyarlamak gerektiğini ifade etti.
Sürüş eğitmenlerinin düzenli olarak seminerlerden ve sınavlardan geçmesi, kendilerini geliştirmesi ve pedagoji eğitimi alması gerektiğini savunan Tilki, “bu kriterlere uyan bu işi yapacak, uymayan ise elenecek” dedi.

“Trafiğe açık alanlarda sürüş eğitimi veriliyor”

Ülkemizde, sürüş derslerinin verilebileceği bir trafik eğitim parkı dahi bulunmamasını eleştiren Barış Tilki, bu nedenle şoför okullarının trafiğe kapalı alanda verilmesi gereken sürüş derslerini, trafiğin az olduğu bölgelerde vermeye çalıştığını ifade etti.
“Şoför okullarında sadece sürüş eğitimi veriliyor. Devletin standardı olan 10 ders için belirlenmiş bir müfredat ise maalesef bulunmuyor. Herkes kafasına göre kendi bildiklerince bir şeyler öğretmeye ve sınava hazırlamaya çalışıyor. Üzerine basarak söylüyorum, eğitimcilerin bir eğitimi yok. Düşünün ki tıp eğitimi almadan birisi doktor olarak işe başlasın ve ameliyat yapsın. Bizim bu ülkede yaptığımız tam olarak da budur. Eğitmenlerin eğitilmesi için hiçbir çaba yok ülkemizde. Zaten eğitmenleri eğitecek bir uzman da yok” şeklide konuştu.

“Yeni yollara ihtiyacımız yok”

Ülkemizdeki mevcut yolların yeterli olduğunu ve yeni yollara ihtiyacımız olmadığını savunan Barış Tilki, yeni yollar yapmak yerine mevcut yolların iyileştirilmesi gerektiğini dile getirdi.
Tilki, mevcut yollar iyileştirilip, düzgün kavşaklar ve üst geçitler yapılıp, yollardaki kör noktalar belirlendiği takdirde kazaların minimuma ineceğini de savundu.
Okulların açılmasına kısa bir süre kaldığını ve trafikte yine kaos yaşanmaya başlayacağını belirten Tilki, trafikte yaşanan stresin de bir kaza sebebi olduğunu sözlerine ekledi. Üçüncü ülkelerin ehliyetlerini kolaylıkla KKTC sürüş ehliyetine çevirmemizin de büyük bir sorun olduğuna işaret eden Tilki, ülkemizin trafik şartlarını bilmeyen kişilere bu şekilde ehliyet vermenin yanlış olduğunu ifade etti.
Kiralık araçların da trafikte büyük tehlike yarattığını ve son dönemlerde özellikle birçok kiralık aracın trafik kazasına karıştığını söyleyen Barış Tilki, araçları kiralarken yaş sınırını kimsenin dikkate almadığını, öte yandan araç kiralayan kişilere en azından bilgilendirici bir broşür ya da kitapçık dağıtılabileceğini de belirtti.

“Bilinçli şoför adayları yetiştirmeliyiz”

Ehliyet alma yaşına gelen bir gencin trafik konusunda eğitimli ve bilinçli olması gerektiğini belirten Barış Tilki, bunun yolunun da okullarda verilecek trafik eğitiminden geçtiğini vurguladı.
Şoför okullarının kendisini geliştirmesi gerektiği, eğitimcilerin gerçek anlamda donanımlı eğitimciler haline gelmesi gerektiğini söyleyen Tilki, “şoförlük sadece direksiyona geçip vitesi atıp gaza basmakla olmuyor. Ehliyet alan bir kişi sadece direksiyona geçip arabayı kullanmayı öğreniyor fakat aracının silecek suyunu doldurmayı, lastiklerinin havasını kontrol etmeyi, yağını kontrol etmeyi, lastiğini nasıl değiştirmesi gerektiğini öğrenmesi gereken temel konulardır” dedi.
Tilki, “gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bilinçli şoför adayları yetiştirip, hem teorik hem de yazılı sınavlarda başarılı olarak trafiğe çıkmalarını sağlamalıyız. Amacımız birilerine sürüş ehliyeti dağıtmak değil, gençlerimize trafik kültürünü aşılamak olmalı” diyerek yetkililerin en kısa süre içerisinde trafiğe daha fazla can gitmemesi için gerekli önlemleri alması gerektiğini vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2017, 11:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110