Kazaların yüzde 90’ı devletin ihmali!

banner37

Ülkemizde iki gün üst üste yaşanan ve biri ölüm, diğeri de ağır yaralanmayla sonuçlanan iki traktör kazası, bu konudaki denetimlerin ve bilgi eksikliklerinin sorgulanmasına neden oldu. Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan uzmanlar, resmi kurumları suçladı:

Kazaların yüzde 90’ı devletin ihmali!
banner99

İKİ ÖLÜ, İKİ AĞIR YARALI…  Ülkede 2019 yılı içerisinde meydana gelen traktör kazalarının ikisi ölüm, ikisi de ağır yaralanmayla sonuçlandı. Ölümle sonuçlanan bu kazalardan biri Görneç –Alevkayası yolunda seyreden traktör sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi, diğeri de traktörü kullanan dedesinin kucağında olan çocuğun, dengesini kaybedip düşmesi sonucu meydana geldi

YARKINER: “TİP ONAYLARI” ÜLKEMİZDE DE KULLANILMALI… Makine Mühendisi Yarkıner, her aracın bir uygunluk belgesi olduğunun altını çizerek, “tip onayı” denilen bu belgenin önemini vurguladı. Yarkıner, bu tür kazalarda, şoför düştüğü zaman traktörün hareket etmemesi gerektiğinin belli olacağını söyledi. “Tip onayı”nın ülkemizde de bir an önce kullanılması gerektiğini vurgulayan Yarkıner, “tip onayı”nın olmaması durumunda da makine mühendisliğinden uygunluk belgesi alınabileceğini vurguladı

AVCI: TRAKTÖRLER YOLCU TAŞIMA ARACI DEĞİL… Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, traktörlerin yolcu taşıma aracı olmadığının altını çizerek, “Sallanma anında meyilli yerden düşmeleri çok kolay. Üstündeki insanın altında kalmaması için sürücünün içinde olduğu bir kabin olması gerekir” dedi. Avcı, kabinsiz traktörlerin ithalinin yasak olması gerektiğine işaret ederek, bütün traktörlere kabin takılması için düzenleme başlatılmasını istedi

Serap ŞAHİN

Ülkede iki gün üst üste yaşanan ve biri ölümle, diğeri de ağır yaralanma ile sonuçlanan iki traktör kazası, bu konudaki denetim ve bilgi eksikliklerini yeniden gündeme taşıdı.

24 Kasım’da meydana gelen traktör kazasında 2 yaşındaki Ege Metin Ömerağa hayatını kaybetmiş, bunun şoku atlatılmadan, ertesi gün de 36 yaşındaki Erdinç Özkahraman kolu ve ayağını traktör kazasında kaybetmişti.

Özkahraman’ın hayati tehlikesi sürerken, tedavisine, YDÜ Hastanesi yoğun bakım servisinde devam ediliyor.

Öte yandan 19 Temmuz 2019’da, yine ölümlü traktör kazası meydana gelmiş ve traktörün direksiyon hakimiyetini kaybeden 68 yaşındaki Erdoğan İnce yaşamını yitirmişti.

Makine Mühendisi Ayer Yarkıner ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, traktör kazalarına karşı alınabilecek önlemler konusunda KIBRIS Gazetesi’ne bilgi verdi.

Yarkıner, “Ülkemize giren araçların bazı regülasyonlara uygun olması gerekir” derken, Avcı da traktörlerin yolcu taşıma aracı olmadığına dikkati çekti.

Yarkıner: Kaza değil, ihmal!

Makine Mühendisi Ayer Yarkıner, traktör, TIR ve hatta kamyon kazalarının hepsinin standartsızlıktan kaynaklı olduğuna işaret ederek, “Ülkemize giren araçların bazı regülasyonlara uygun olması gerekir” dedi.

Operatörü olmadan çalışabilme özelliğine sahip olan traktörlerin dünyada eskide kalan bir teknoloji olduğuna dikkat çeken Yarkıner, “Adam düşüyor, traktör çalışmaya devam ediyor. Adamı paramparça ediyor. Sürücünün traktörden düşmemesi ve sabitlenmesi gerekir. Hepsi tutarsız” ifadelerini kullandı.

Her aracın bir uygunluk belgesi olduğunun altını çizen Makine Mühendisi Yarkıner, “Tip onayı” denilen bu belgede, örneğin bu tür kazalarda şoför düştüğü zaman traktörün hareket etmemesi gerektiğinin belli olduğuna dikkat çekti.

Bu tür onayların ülkemizde de bir an önce kullanılması gerektiğini vurgulayan Yarkıner, şöyle devam etti:

“O da yoksa makine mühendisliğinden uygunluk belgesi alınabilir. İkinci el, ya da eski araçlar, trafiğe, ya da tarlada kullanıma uygun olup olmadığıyla ilgili görüş alınmalı.

Kullanacaksa kendi ecelini kendi yazıyor demektir. Yaşananlar kaza değil, ihmal ve yüzde 90’ı resmi kurumların ihmalidir.

Bu araçların standartlara uygun olup olmadığı tespit edilirse bunlar yaşanmayacak. Kaza değil, hunharca ölümdür bunlar. Devlet eliyle yapıyoruz.”

banner134
Avcı: Traktörler devrilmesi kolay araçlardır

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Avcı, traktörlerin aslında çok tehlikeli arazi araçları olduğunun altını çizerek, tarlalarda ve eğilimli yerlerde kullanıldığını söyledi.

Avcı, traktörlerin devrilmesinin çok kolay olduğuna dikkat çekerek, devrildiği zaman da üsttekini altına alacağını vurgulayarak, bu bağlamda sürücünün tecrübesi ve güvenliğini koruyacak şekilde davranmasının önemli olduğunu ifade etti.

Traktörlerin yolcu taşıma aracı olmadığının altını çizen Başkan Avcı, “Sallanma anında meyilli yerden düşmeleri çok kolay. Üstündeki insanın altında kalmaması için sürücünün içinde olduğu bir kabin olması gerekir. Bizdeki en büyük eksik bu” şeklinde konuştu.

Mehmet Avcı, kabinsiz traktörlerin ithalinin yasak olması gerektiğine işaret ederek, bütün traktörlere kabin takılması için düzenleme başlatılmasını istedi.

Ülkedeki traktörlerin birçoğunun tarihi olduğunu ifade eden Avcı, “Muayeneleri yapılmıyor. Yapılsa da gözle bakılıyor ve teknik muayene yoktur” ifadelerini kullandı.

Ülkede çok yaygın olarak ehliyeti olmayan insanların da traktör kullandığına dikkat çeken Avcı, “Köylerde çocukların traktör sürmesi normal karşılanıyor. Devletin bunu engellemesi boyunlarının borcudur. Yaşı 18’den aşağı olanlar da anayolda dahi traktör kullanıyor. Bu normal değildir. Sürücülerin güvenlik eğitiminden geçirilmesi gerekir” dedi.

Yıl içinde 4 traktör kazası 2ölü, 1 ağır yaralı

19 Temmuz:

Görneç Alevkayası yolunda 68 yaşındaki Erdoğan İnce, direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu olay yerinde yaşamını yitirdi.

15 Kasım:

Dipkarpaz Zafer Burnu’nda İhsan Tugay yolun bozuk olması nedeni ile traktör ile seyir halinde iken kaza yaptı. Kazada İhsan Tugay ölümden döndü.

23 Kasım:

2 yaşındaki Ege Metin Ömerağa, Hamitköy’de traktörde dedesinin kucağındayken dengesini kaybedip düşmesi sonucu traktörün arka lastiğinin altında kalarak olay yerinde hayatını kaybetti.

24 Kasım:

Tuzla’da Kral Mezarları yakınlarındaki tarlasını süren 36 yaşındaki Erdinç Özkahraman, geçirdiği traktör kazasında kolunu ve bacağını kaybederek ağır yaralandı. Tedavisi hâlâ sürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75