Mertekci bugün toprağa veriliyor

banner37

Eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı, ölümlü trafik kazalarına karşı tek başına 200 kilometre yol kat eden Tahsin Mertekci, Akçay’da meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitirdi

Mertekci bugün toprağa veriliyor
banner90
banner8

Emine UYSAL

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) ile Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH) eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı, ülkenin sevilen ismi Tahsin Mertekci, dün sabaha karşı meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybetti.

Mertekci’nin ölümü ülkeyi yasa boğdu…

2014 yılında ölümlü trafik kazalarına dikkat çekmek amacıyla Yeşilırmak’tan Dipkarpaz’a 200 kilometre yol kat eden Tahsin Mertekci, ne yazık ki trafik kurbanı oldu.

Bugün toprağa veriliyor

Tahsin Mertekci için bugün Cumhuriyet Meclisi önünde tören düzenlenecek.

İkinci tören Mertekci’nin başkanı olduğu Yalova Spor Kulübü önünde gerçekleşecek. Tahsin Mertekci, ikindi namazına müteakip Yuvacık’ta son yolculuğuna uğurlanacak.

Yolun sağına geçti

Kaza, eski Lefkoşa-Güzelyurt anayolu Akçay köyü içerisinde sabaha karşı 03.00’te meydana geldi.

Bostancı’da sakin Tahsin Mertekci, yönetimindeki JK 133 plakalı aracıyla Güzelyurt istikametine doğru seyrettiği sırada yolun sağına geçerek, yoldan dışarıda banket içerisinde önü Lefkoşa istikametine bakar şekilde park edilmiş durumdaki MG 487 plakalı Van aracın sağ ön kısmına aracının ön kısmıyla çarptı.

Van araç çarpmanın etkisiyle geriye doğru sürüklenerek aynı şekilde hemen arkasında yine park edilmiş olan NJ 813 plakalı araca arka kısmıyla vurdu.

banner134
Kaza neticesinde JK 133 plakalı araç sürücüsü Tahsin Mertekci, olay mahallinde yaşamını yitirdi.

Şoför tarafındaki hava yastığının açılmaması Mertekci’nin emniyet kemerini takmadığı iddiasını ortaya koydu.

Van araç, evin avlusuna girdi

Kazada, Mertekci’nin aracıyla çarptığı MG 487 plakalı Van araç, geriye doğru savrulurken yakınındaki telefon direği ve zeytin ağacını da yerinden sökerek, bir evin avlusuna girdi.

Bu arada Mertekci’nin ölüm sebebinin tespiti için Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde otopsi yapıldı.

Yapılan otopsi neticesinde ölüm sebebinin “trafik kazasına bağlı, kafatası ve çoklu kaburga kırığı, beyin kanaması, iç organ harabiyeti ve iç kanama sonucu” olduğu tespit edildiği belirtildi.

Ölümlü kazalara tepki için yürümüştü

Tahsin Mertekci, ülkemizde yaşanan ölümlü trafik kazalarına dikkat çekmek amacıyla 13 Eylül 2014’te Yeşilırmak’tan başlayarak Dipkarpaz’a kadar yürümüştü.

Ülkeyi bir ucundan diğer bir ucuna 9 günde yürüyerek, 200 kilometre yol kat eden Mertekci, yürüyüşü sırasında yol boyunca gözlemlediği ülke trafiğini ve karayollarını 'vahim' diyerek basın mensuplarına değerlendirmede bulunmuştu.

Mertekci, yürüyüş boyunca geçtiği bölgelerdeki sorunlu yolların fotoğraflarını çekmiş internet üzerinden paylaşarak ortaya koymuştu. Mertekci, ülkede meydana gelen ölümĺü trafik kazalarının kader olmadığını vurgulamıştı.

Trafik kazalarında her geçen gün hayatının baharında birçok can yitirildiğini ve zamansız kayıpların yürekleri dağladığını belirten Mertekci, ferdi olarak başladığı yürüyüşe birçok kişi ve sivil toplum örgütü de destek vermişti.

Mertekci, sivil toplum kuruluşlarının ve emniyet güçlerinin çalışmaları, kazaları engellemeye yetmez diyerek; “Bu kazalara adeta davetiye çıkartan ihmaller, dikkatsizlik ve denetimsizlik önemli etkenlerdir. Karayollarımızda alt ve üst yapı eksiklikleri, oluşan arızaların zamanında giderilmemesi araç sürücü ve yayalardan kaynaklanan hatalar ve bilinçsiz kullanımlar, kazalara göz göre göre sürüklüyor” demişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2017, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75