banner6

Mevcut yapı güvenli değil

banner37

Trafikte günden güne artan araç sayısı tehlike arz ediyor. Trafikteki araç yoğunluğunun önüne geçilebilmesi için alternatif olarak gösterilen toplu taşımacılık ise mevcut şekliyle hiç güven vermiyor

Mevcut yapı güvenli değil
banner99

Ceren ÖZBİL

Ülkede son 16 yılda 750 kişi trafik kurbanı oldu. Bu ölümlü trafik kazalarının 28’i içerisinde bulunduğumuz 2017 yılında gerçekleşti.

Buna rağmen ülkedeki trafik yoğunluğunu azaltacak ve daha güvenli ulaşımı sağlayacak toplu taşımacılık hizmetinin gelişmesi için tek bir adım bile atılmadı.

Her geçen gün trafikteki araç sayısının artması gözle görülür bir hal alırken, geçtiğimiz yıl ülkede kayıtlı araç sayısının 271 bin civarında olduğu açıklanmıştı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan trafik uzmanları, trafik güvenliğini sağlamak için toplu taşımacılığın geliştirilmesinin şart olduğunu söyledi ve devlet yetkililerini bu konuda adım atmamakla suçladı.

Gereken önem gösterilmiyor

Ne yazık ki KKTC’de toplu taşımacılığa gereken önem verilmemesi bu ulaşım şeklini de güvensiz bir hale getirdi.

Toplu taşımacılıkta kullanılan birçok aracın eski, sürücülerin de profesyonel sürücüler olmaması nedeniyle birçok kez toplu taşıma araçları da kaza yaptı.

Ülkeye gelen araç almak zorunda kalıyor...

Toplu taşımacılığın yetersiz olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) gerek vatandaşlar gerekse de ülkeye okumak ya da çalışmak için gelenler ya araç kiralıyor ya da araç satın alıyor.

Toplu taşımacılık araçlarının birçoğunun güvenli olmaması ve saat 19.00’dan sonra hizmet vermemesi nedeniyle ülkede bulunan ve yaşı ehliyet almayı kapsayan herkes ehliyet ve araç almak zorunda bırakılıyor.

Artan araç sayısı trafiğin yoğunluğuna neden olurken, aynı zamanda kaza riskini de artırıyor.

Rakamlar korkutuyor

Ülkede son 16 yılda 750 kişi trafik kurbanı oldu. 1 Ocak 2001’den 31 Aralık 2016’ya kadar meydana gelen toplam 53 bin 316 trafik kazasında 12 bin 658 kişi de yaralandı.

2001’de 60, 2002’de 41, 2003’te 53, 2004’te 76, 2005’de 64, 2006’da 48, 2007’de 47, 2008’de 48, 2009’da 44, 2010’da 42, 2011’de 41, 2012’de 24, 2013’te 49, 2014’te 29, 2015’te 28, 2016 yılında ise 28 kişi kazalarda yaşamını yitirdi.

Avcı: Toplu taşımacılık çok önemli

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, toplu taşımacılığın bir ülke için ekonomi, can güvenliği ve zaman kazanma açısından büyük önem taşıdığını anlattı.

Ancak ülkemizde toplu taşımacılığın ülke çıkarları doğrultusunda olmadığından söz eden Avcı, bu nedenle de herkesin ehliyet ve araba almaya yöneldiğini ifade etti.

Avcı, böylece hem kişilerin elindeki paranın seyrüsefer, gümrük vergisi, muayene, bakım ücretleri gibi harçlara gittiğini hem de yoldaki araç sayısının artarak kaza tehlikesinin de artığını vurguladı.

“Nüfus artıyor”

KKTC’nin nüfusun her geçen gün arttığına işaret eden Avcı, şu şekilde konuştu:

“Ülkede 100 bine yakın öğrenci var. Bu öğrenciler hareket etmek zorunda. Üniversitelerin şehir içinde servisleri var. Ancak şehirlerarasında saat 18.00’den sonra toplu taşımacılık yok. Bu nedenle bu öğrenciler de şehirden şehire ulaşım sağlamak için ehliyet ve araba almak zorunda. Zaten araç alamayan üniversite öğrencilerinin de belli saatlerden sonra otostop çekerken görüyoruz. Bu öğrenciler hayatları elinde yollarda dolanmaya mahkûm ediliyor.”

“Araç sayısı artıyor, alt yapı bozuluyor”

Araç sayısı arttıkça yollardaki alt yapının da bozulduğuna işaret eden Avcı, böylece devletin alt yapıya daha çok para ayırmak zorunda kaldığını belirtti. Avcı şu ifadeleri kullandı:

“Ne yazık ki toplu taşımacılığın geliştirilmesi için hiçbir şey yapılmadığı bir gerçektir. Toplu taşımacılıkta araç kalitesinin artırılması gerekir. Ancak birçok araç ömrünü doldurdu. Araçlarda emniyet kemeri yok. Birçoğu kapıları açık seyrediyor. Ayrıca saçtığı egzoz konusuyla da çevreye zarar veriyor. Özellikle okul otobüslerinin egzozunun bulunduğu yer ilkokul öğrencilerinin başının yüksekliğine denk geliyor. Bir çocuk orada nefes aldığında çektiği tüm duman akciğerlerine gidiyor. Tüm bunlara rağmen hükümetin toplu taşımacılığı kalkındırmak için hiçbir şey yapmadığı da bir gerçek.”

“Profesyonel olarak araç kullanmalıdır”

Avcı, otobüs ve minibüs şoförlerinin profesyonelce araba kullanmak zorunda olduğunu söyledi ve bu şoförlerin 50’ye yakın hiç tanımadığı insanı taşıdığına vurgu yaptı.

Tüm dünyada bu gibi araçları kullanan kişilerden profesyonel sürüş ehliyeti istendiğine dikkati çeken Avcı, ancak bunun bizde kullanılan mesleki sürüş ehliyeti ile aynı olmadığını belirtti.

“Sık sık denetimler yapılmalı”

Avrupa Birliği’nde profesyonel sürüş ehliyeti verilmeden önce sürücülerin sağlık kontrolünden de geçtiğini belirten Avcı, 60 yaşına geldiklerinde de yeniden kontrolden geçirildiklerini belirtti.

Avcı, “toplu taşımacılık bir ülke için çok önemlidir. Bu nedenle hükümetin araç kalitesinin artması için adım atması gerekir” dedi.

Yarkıner: Toplu taşımacılık yetersiz

Makine Mühendisi ve Araç Kurul üyesi Ayer Yarkıner, ülkedeki toplu taşımacılığın yetersiz olduğunu söyledi ve toplu taşımacılığın trafiğin rahatlaması ve güvenliği açısından büyük önem taşıdığını anlattı.

Köy otobüslerinin, öğrenci servislerinin hepsinin toplu taşımacılık olduğundan söz eden Yarkıner, ancak bu servislerin teknik zafiyetleri olduğunu kaydetti.

Yarkıner, bu konuda belediyelere ve hükümete önemli görev düştüğüne dikkati çekerek, toplu taşımacılığın yaygınlaşması için çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

“Hükümet yerel yönetimleri desteklemeli”

Hükümetin yerel yönetimleri toplu taşıma ve toplu taşımacılık konusunda desteklemesi gerektiğini kaydeden Yarkıner şu ifadeleri kullandı:

“Toplu taşımacılığın canlandırılması trafik güvenliği açısından da çok önemlidir. Bu konuda hükümet yerel yönetimlere destek olmalıdır. Ancak yerel yönetimler, T izni olmaması nedeniyle toplu taşımacılık işini yapamıyor. Hükümetin yerel yönetimlere ihtiyacı olduğu doğrultuda T iznini sağlaması gerekir. Zaten T izni dünyada olmayan bir şeydir. Bizde de İngiliz döneminden kalan yasal bir mevzuattır ve siyasi rant için kullanılıyor.”

“Araçlar güvenli olmalı”

Toplu taşımacılıkta kullanılan araçların güvenli olması gerektiğini kaydeden Yarkıner, şu anda kullanılan araçların yurt dışına götürülerek gayri yasal bir şekilde tadil edildiğini anlattı.

Yasa gereği tadilatlar yapılırken üreticiden izin alınması gerektiğini kaydeden Ayer Yarkıner şu şekilde konuştu:

“Bir araç yurt dışından geliyor, bizim trafiğe uymadığı için kapısı kesiliyor yönü değiştiriliyor. Böylece aracın şasileri bozulmuş oluyor. 20, 30 yıllık araçlar kullanılıyor. Artık toplu taşımacılıkta çağdaş ve güvenli bir sistem olması gerekir. Ancak biz bakıyoruz, birçok toplu taşıma aracına yandan vurulmuş, kapıları bozuk.”

“Firmalar desteklenmeli”

Toplu taşımacılık firmalarının da desteklenmesi gerektiğini kaydeden Yarkıner, böylece firmaların daha kaliteli ve güvenli araçlar alabileceğini anlattı.

Yarkıner, şu anda bir firmanın bir aracı 100 bin TL’ye alıyorsa, 50 bin - 60 bin TL arasında da vergi ödediğini belirtti.

2001-2017 Ekim ayı arasında trafik kazalarında yaşanan ölüm oranları şöyle:

YIL                        ÖLÜ SAYISI

2001                      60

2002                      41

2003                      53

2004                      76

2005                      64

2006                      48

2007                      47

2008                      48

2009                      44

2010                      42

2011                      41

2012                      24

2013                      49

2014                      29

2015                      28

2016                      28

2017                      28

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2017, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104