banner6

Otoriteden çekinmiyor, cezadan korkmuyorlar

banner37

TKÖD Başkanı Avcı, son zamanlarda 18 yaşından küçük ehliyeti olmayan gençlerin araç kullanıp kazalara karıştığının polis raporlarına yansıdığını, bunun başlıca sebebinin ise denetim yetersizliği ve cezaların korkutmaması olduğunun altını çizdi:

Otoriteden çekinmiyor, cezadan korkmuyorlar
banner99

“HERKESİN HAYATINI RİSKE ATIYORLAR”… Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, devlet otoritesinden korkmayan ehliyetsiz sürücülerin trafiğe çekinmeden çıktığını belirterek, denetim esnasında sürücüye kesilen ceza ve para cezasının caydırıcılığını yitirdiğini kaydetti. Avcı, denetim yetersizliği nedeni ile ehliyetsiz sürücülerin “Nasıl olsa yakalanmam” diyerek trafikte dolaşarak, hem kendi hem de günahı olmayan vatandaşların hayatını riske atığını vurguladı.

“CEZALAR ARTIRILMALI, ARACA EL KONULMALI”… Avcı, cezaların artırılması gerektiğinin altını çizerek, “denetim esnasında suç işlerken yakalanan sürücüye ceza yazıp bırakılmamalı, 3 gün içinde mahkemeye çıkarılarak gerekli cezayı yargıç vermeli. Alkol ve uyuşturucu tesiri altında araç kullanan ve ehliyetsiz araç kullananların ise araçlarına dava görüşülene kadar emare olarak el konulmalı” dedi. Ehliyetsiz araç kullanan gençlerin ailelerinin de yargılanması gerektiğini söyleyen Avcı, polisin de denetimlerini artırması gerektiğine işaret etti.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde son aylarda meydana gelen trafik kazalarında, ehliyetsiz genç sürücülerin araç kullanımında artış gözlemliyoruz.

   Bu kazalardan birine de Perşembe günü şahit olduk. 17 yaşındaki ehliyetsiz sürücü, Karpaz’dan Yenierenköy istikametine seyrettiği sırada dikkatsizliği sonucu yoldan çıkarak önce toprak zemine çarptı. Sonrada ağaca çarparak durdu. Şans eseri can kaybının yaşanmadığı kaza bir kez daha ehliyetsiz sürüşün risklerini gözler önüne serdi.

   Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD) Başkanı Mehmet Avcı, konuyu KIBRIS’a değerlendirerek, ehliyetsiz sürüşlerdeki artışa dikkat çekti.

   Avcı, uyuşturucu, alkol kullanan ve ehliyetiz sürücüler nedeni ile vatandaşların trafiğe çıkmaya korktuğunun altını çizerek, artık para cezası ve puan cezasının sürücülerin kurallara uymasını sağlamadığını, denetim azlığı sebebi ile nasıl olsa yakalanmam diyerek trafiğe ehliyetsiz çıktıklarını söyledi.

“Trafiğe çıkmaya korkar olduk”

   TKÖD Başkanı Mehmet Avcı, ehliyetsiz sürüşlerdeki artışa dikkat çekerek, cezaların yetersizliğinin vatandaşları caydırmadığını kaydetti.

   Avcı, ehliyetsiz sürücünün otoriteden korkmadığının altını çizerek, denetimlerin azlığı sebebi ile sürücünün yakalanmama ihtimalinin az olduğunu düşünerek ehliyetsiz trafiğe çıktığını belirtti.

   Trafikte kurallara uymayan sürücülerin devlerin otoritesini hissetmesi gerektiğini söyleyen Avcı, bu sürücülerin hem kendi, hem de kendi hayatlarını riske attıklarını vurguladı.

   “Trafiğe çıkmaya korkar olduk” diyen Avcı, uyuşturucu, alkol kullanan ve ehliyetiz sürücüler nedeni ile vatandaşların trafiğe çıktıklarında ciddi endişeler taşıdıklarını belirtti.

“Ehliyetsiz sürücü yargılanmalı”

   Avcı, cezaların artırılması gerektiğinin altını çizerek, “denetim esnasında suç işlerken yakalanan sürücüye ceza yazıp bırakılmamalı, 3 gün içinde mahkemeye çıkarılarak gerekli cezayı yargıç vermeli. Alkol ve uyuşturucu tesiri altında araç kullanan ve ehliyetsiz araç kullananların ise araçlarına dava görüşülene kadar emare olarak el konulmalı” dedi.

   Ehliyetsiz araç kullanan gençlerin ailelerinin de yargılanması gerektiğini söyleyen Avcı, polisin de denetimlerini artırması gerektiğine işaret etti.

   Avcı, nasıl ki yasak avcıların avlandıkları tüfeğe emare olarak el konuluyorsa, ehliyetsiz sürücünün aracına da el konulması gerektiğini belirterek, o zaman cezaların caydırıcı olacağının altını çizdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104