banner6

Rum polisinin eziyeti!

banner37

Bayramın son gününü Güney Kıbrıs’ta geçirmek isteyen KKTC halkı araçlarıyla Metehan’a akın etti, Rum polisinin tek yönlü işlem yapması sıcağın altında uzun sıra kuyruğu oluşturdu

Rum polisinin eziyeti!
banner8

Ali CANSU

Ramazan Bayramı’nın üçüncü ve son gününde hem gezmek, hem de alışveriş yapmak için Güney Kıbrıs’a geçmek isteyen vatandaşlar, sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturdu.

Metehan Sınır Kapısı’nda bayramın ilk gününden başlayan uzun araç kuyrukları, dün akşam saatlerine kadar sürdü.

Kıbrıs Rum Yönetimi sınır memurlarının tek yönlü işlem yapması ve ikinci yönü açmaması KKTC tarafına doğru uzun araç kuyruklarının oluşmasına neden oldu. Vatandaşlar aşırı sıcağın altında perişan oldu.

Sınır kapılarının 23 Nisan 2003’te açılmasının üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen araçlarıyla Metehan Sınır Kapısı’ndan güneye geçmek isteyen vatandaşlar hâlâ ilk günkü çileyi çekiyor.

Ara geçiş yok

Zaman zaman sınır kapısından Kermiya Sosyal Konutları önüne kadar kuyruktan kaçmak isteyen vatandaşlar, çift gidiş-gelişli yoldan diğerine geçmek için herhangi bir düzenleme yapılmadığı için geri de dönemedi. Metehan yolundan geri dönecek kavşak olmaması nedeniyle aracı arazi tipi olan birçok vatandaş orta refüje çıkarak geri dönmek zorunda kaldı ancak, geri dönemeyen küçük araç sahipleri için tatil gezisi eziyete dönüştü.

“Alışveriş ve gezmek için gidiyoruz”

Metehan Sınır Kapısı’ndan güneye geçmek için aracında beklerken KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, hem gezmek, hem de alış veriş yapmak için güneye gittiklerini söyledi.

Vatandaşlar, şöyle konuştu:

“KKTC’de çevre temizliği yok oldu, doğru düzgün dinlenebileceğimiz yeşil alanımız kalmadı. Kuzeyde birçok şey güneyden daha pahalı. Başta elektrikli eşyalar, temel gıda maddeleri ile temizlik ürünleri güneyde daha ucuz. Özellikle akşamları sokakta güvenliğimiz de kalmadı. Kimlikle KKTC’ye girişlerin en kısa zamanda yasaklanmasını, giriş çıkışların kontrollü olmasını istiyoruz. Devlet bizi koruyacak gerçek adımları atıncaya kadar, güneyden alışverişe devam edeceğiz. Kimse de kusura bakmasın.”

“Gittiğimize gideceğimize pişman olduk”

banner134

Tepkisini ortaya koyan bazı vatandaşlar, “Güneye gittiğimize gideceğimize pişman olduk. Geçişler kolaylaştırılacağına, her gün yeni bir zorluk çıkarılıyor. Bu eziyet çekilecek gibi değil. Resmen eziyet çekiyoruz. Her konuda böyle eziyet çekmemiz mi lazım? İsyan etmemek elde değil. Hiçbir olayı güzellikle yaşamayı bilemedik, öğrenemedik. Bu yaşadıklarımız bunun en güzel ispatıdır. Geçişlerde herkese optik okuyuculu bir kart verseler böyle sıkıntı yaşanmayacak. Böylelikle hem personel hem de vatandaş rahatlayacak. Bu kadar zaman bunu yapmadılar. Hükümetler vatandaşın rahat etmesi için önlem alacağı yerde bunun tam tersini yapıyor. Buna anlam veremiyoruz. Bize ve çocuklarıma böyle eziyet çektirmeye kimsenin hakkı yoktur. Artık, bu formaliteleri bir tarafa bıraksınlar ve vatandaşları düşünsünler” diye isyan etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88