Trafik cezaları caydırıcı olmalı

banner37

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Avcı, trafik cezalarının 10 yıl öncesiyle aynı olduğuna dikkat çekerek cezaların daha caydırıcı hale getirilmesi gerektiğini söyledi, örnek verdi:

banner87
Trafik cezaları caydırıcı olmalı
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, ülkemizde trafik cezalarının neredeyse 10 yıl öncesine göre aynı olduğuna dikkat çekti.

Avcı, düz yolda arabaların devrilmesi, alkol veya hız limitinin aşılması gibi trafik olaylarının sürekli tekrarlanmasının ya denetim azlığından ya da cezaların caydırıcı olmamasından kaynaklandığını söyledi.

Alkollü sürüşün engellenmek istenmesi halinde para cezasının ve ehliyete el koyma süresinin artırılması gerektiğine vurgu yapan Avcı, ehliyetsiz sürüşlerde ise sadece ceza kesip eve yollamanın yeterli olmadığını, bir mahkeme süreci olması gerektiğini, mahkeme sürecinde de arabaya el konularak emare olarak kalması gerektiği açıkladı.

Mehmet Avcı, cezaların 10 yıl öncesine göre aynı kalmaya devam etmesi halinde kazaların önüne geçilemeyeceğini dile getirdi.

“Cezalar artırılmalı”

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, trafikte ceza uygulamasının tüm dünyada uygulandığını, ülkemizde trafik cezalarının arıtılması gerektiğini söyledi.

Avcı, trafik ışıklarında durmadan geçilirse, alkol alıp araç kullanılırsa, hız limiti aşılırsa yani trafik kurallarının çiğnenmesi gibi durumların keyfi uygulamalar olduğunu ve caydırıcı ceza ile aşılabileceğini kaydetti.

Avcı, son 10 yılda alkol limitinin yukarıya çıktığını, süratli araç kullanmayı önlemede sabit hız kameralarının dahi yetersiz kaldığından yakındı. Alkollü araç kullanmada 3 ay ehliyete el konulduğunu, alınan alkole göre 100 promil altındaysa yarım asgari ücret, üzerindeyse de tam asgari ücret ceza uygulandığını ifade eden Avcı, alkollü sürüşün engellenmek istenmesi halinde para cezasının ve ehliyete el koyma süresinin artırılması gerektiğinin altını çizdi.

Avcı, ehliyetsiz sürüşlerde arabanın suç aleti olması nedeniyle emare olarak el konulması gerektiğini dile getirdi. Yine ehliyetsiz sürüşte sadece ceza kesip eve yollamanın yeterli olmadığını, bir mahkeme süreci olması gerektiğini, mahkeme sürecinde de arabanın emare olarak kalması gerektiğini anlatan Avcı, trafik ile ilgili ceza düzenlemelerinin günümüz şartlarına göre yeniden güncellenmeleri gerektiğini söyledi.

Avcı, Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu’nun tüm bunları zaman kaybetmeden planlaması gerektiğini kaydetti.

Güney Kıbrıs’ın trafik cezalarını boşu boşuna artırmadığına vurgu yapan Avcı, puansal değerlerin yanında para cezasında artış ve arabaya el koyma gibi cezaların hayata geçmesi gerektiğini bildirdi.

Mehmet Avcı, “Cezalar 10 yıl öncesine enflasyona göre azdır. Yollarda polis devriyesi görmüyoruz. Alt yapı geliştirme zaman ister diyorlar. Sürücüleri denetleyecek sistem göremiyoruz. Cezalarda 10 yıl öncesine göre de aynı kalırsa kazaların önüne de geçemezsiniz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75