banner6

Trafik güvenliği olmayan bir ülkede yaşıyoruz

banner37

KIBRIS TV yayınlanan Sabah Ajansı programına konuk olan TDP Milletvekili Zeki Çeler, trafikte hiçbir aracın güvenli olmadığını ve ciddi tehlikelerle boğuştuğumuza dikkat çekti.

Trafik güvenliği olmayan bir ülkede yaşıyoruz
banner151 banner143

 

KIBRIS TV’de her sabah izleyicisi ile buluşan Sabah Ajansı programına katılan TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler, Başkan Vekilliği görevini de sürdürdüğü “Cumhuriyet Meclisi Trafik Güvenliğiyle İlgili Çalışmalarda Bulunmak Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite”nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Program yapımcısı Serkan Soyalan’ın sorularını yanıtlayan Çeler, trafik güvenliğinin sadece yolların aydınlatılması ve düzenlenmesi olarak değerlendirilmemesi gerektiğini, bunun bir vizyon ve master planla ancak ortaya konabileceğini söyledi.

Komitenin çalışmalarının sonlanmasının uzun zaman alacağını da söyleyen Çeler, trafik konusunda eğitimin çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Eğitimin aileden başladığının altını çizen Zeki Çeler, trafik eğitiminin okul müfredatlarına konulmasıyla bu yolda daha başarılı olunacağını vurguladı.

Trafikte çağdaş yöntemlerle denetim

Trafikte çarpışmaların önüne geçilmesinin trafikte denetimlerle sağlanabileceğini de belirten Çeler, trafik polislerinin çağdaş yöntemlerle denetim yapmaları gerektiğini söyledi. Yurt dışında polislerin uyuşturucu denetimleri yaptıklarını da vurgulayan Çeler, ülkemizde trafiğe çıktığımız zaman ciddi tehlikelerle boğuştuğumuzu ve ciddi sıkıntılar yaşadıklarımızı vurguladı.

Trafiğe çıktığımız zaman hiçbir aracın güvenli olmadığını da söyleyen Çeler, “Ne yazık ki trafik güvenliği olmayan bir ülkede yaşıyoruz” dedi.

Vizyon sıfır

Trafik konusunda çok ciddi eksiklikler bulunduğunu ancak yıllardır bu eksikliklerin giderilmediğini de söyleyen Çeler, 1974 yılından sonra kurulan tüm hükümetlerin bu yönde sorumluluğu bulunduğunu ve hiçbir Trafik Güvenliği Planı yapılmadığını vurguladı.

Komite olarak kendilerinin “Vizyon Sıfır” olarak yola çıktıklarını da söyleyen TDP Milletvekili Zeki Çeler, amaçlarının sıfır can kaybı, sıfır kalıcı yaralanma ve sıfır ağır yaralanma olarak belirlediklerinin de altını çizdi.

Bireylerin öncelikle kendilerinin değişmesi gerektiğini söyleyen Çeler, “değişime kendimizden başlamalıyız, kendimiz değişmediğimiz sürece, hiçbir şeyi değiştiremeyiz” dedi.

Trafikte çok daha dikkatli olmalıyız

Trafikte hatalı park etmeyi alışkanlık haline getirdiğimizi de vurgulayan Çeler, kimsenin kimsenin hayatıyla oynamaya hakkı olmadığını söyledi ve yanlış parktan dolayı hem trafik sıkışıklıkları yaşandığını, hem de acil durumlarda Ambulansların vakalara ulaşımlarının engellendiğini söyledi.

Trafiğe çıkacak olan herkesin, yollardaki sıkıntıların bilerek çok daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Çeler, vatandaşların trafik kurallarına harfiyen uyması gerektiğini söyledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2017, 10:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104