banner6

‘Trafik kaosu’ ortasında ehliyet sınavı

banner37

Lefkoşa’da ehliyet sınavlarının, yol adı altında köstebek yuvasını andıran çukurlarla dolu bir alanda yapılması büyük tepkiye yol açtı

‘Trafik kaosu’  ortasında  ehliyet sınavı
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

SINAV YERİNİN DURUMU PERİŞAN… Ehliyet sınavları, Lefkoşa’da eski Kıbrıs Türk Hava Yolları binasının arka kısmında yapılıyor ancak alan birçok açıdan sıkıntılı. İki girişi olan sınav yerinin birinci girişinde yoğun trafik, sağlı sollu park eden araçlar ve yarım yamalak dökülmüş, delik deşik olmuş bir asfalt var. 2’nci giriş ise boş ve küçük taşlarla dolu boş bir arazi üzerinden geçiyor. Şoför okulu sahipleri ve eğitmenleri, sınav yerinin yanı başında ilkokul olduğuna vurgu yaparak, okul giriş ve çıkış saatlerinde öğrencilerin yola atıldığından bahsederek, yeni ehliyet almak için sınava giren öğrencilerin acemi olduğunu ve herhangi bir öğrenci yola atıldığında panikleyebileceğini, bu nedenle oluşacak bir kazadan korktuklarına dikkat çekti.

Lefkoşa’daki eski Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) binasının arka kısmındaki “köstebek yuvasını” andıran bir alanda yapılan ehliyet sınavları, hem vatandaşın, hem de şoför okulu sahipleri ve eğitmenlerin isyanına neden oluyor.

Ehliyet sınavlarının yapıldığı alanda doğru dürüst yol bile yok. Bölgede oluşan trafik kaosu, sınava giren öğrencilerin paniklemesine sebep olurken, Araç Kayıt Dairesi’ne işlem yaptırmak için gelen vatandaşları da kızdırıyor.

Ehliyet sınavlarının yapıldığı yer, birçok açıdan sıkıntılı. İki girişi olan sınav yerinin birinci girişinde yoğun trafik, sağlı sollu park eden araçlar ve yarım yamalak dökülmüş, delik deşik olmuş bir asfalt var. 2’nci giriş ise boş ve küçük taşlarla dolu boş bir arazi üzerinden geçiyor. Yol kullanıldığında kalkan tozdan göz gözü görmezken, çukurlar da araçlara zarar veriyor.

Kışın yağmurlu havalarda çamur ve çukurlarla mücadele eden öğrenci, eğitmen ve vatandaşlar, yazın da toz toprak altında kalıyor.

Şoför okulu sahipleri ve eğitmenler, sınav yerinin yanı başında ilkokul olduğuna da vurgu yaparak, okul giriş ve çıkış saatlerinde öğrencilerin yola atıldığından bahsediyor ve yeni ehliyet almak için sınava giren öğrencilerin acemi olduğunu ve herhangi bir öğrenci yola atıldığında panikleyebileceğini, bu nedenle oluşacak bir kazadan korktuklarına dikkat çekiyor.

Şoför okulu temsilcileri, çocuklarını almaya gelen ailelerin araçları ile Araç Kayıt Dairesi’ne işlem yaptırmaya gelen kişilerin araçları da birleşince, trafikte tam kaos yaşanmasından yakınıyor.

Bağımsız Şoför Okulları Birliği Asbaşkanı Halil Yiğit, sorunu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel’e ilettiklerini belirterek, bakandan, konu ile ilgili çalışma yapacağın sözü aldıklarını belirtti.

“Sınav yeri sorunu bardağı taşırdı”

Şoför okulu sahipleri ve eğitmenleri, Lefkoşa’da ehliyet sınavlarının çok kötü şartlar altında yapıldığını ifade ederek, isyan etti.

Yaşadıkları sorunların birinin bitip diğerinin başladığından yakınan şoför okulu temsilcileri, pandemi sebebi ile aylarca kapatıldıklarını, müfettişlerin eylemi ve sonrasında tüzükler sebebi ile bir süre sınavların yapılmadığını söyleyerek, süre gelen sınav yeri sorununun ise bardağı taşırdığını ifade etti.

“Sınav yeri köstebek yuvası gibi”

Şoför okulu temsilcileri, “D” sınıfı, yani araba sınavlarının yapıldığı yerin boş tarla olduğunu, her yerin köstebek yuvası misali çukurlarla dolu olduğunu belirterek, yağmurlu havalarda her yerin batıp çıktığını vurguladı.

Öte yandan temsilciler, araç kayıt için gelenlerin de araçlarını bu alana park ettiğini ve daracık bir yolu olan sınav yerinde sağlı sollu park eden araçlar sebebi ile sürüşe çıkamadıklarını söyleyerek, sınava giren öğrencilerin de bu nedenle panik olduğunu, zaten sürmeyi yeni yeni öğrenen öğrencilerin zorluk çektiğini aktardı.

“Kötü yol sebebi ile araçlarımız arızalanıyor”

Sınav yerinin iki girişinde de yolun bozuk olduğunu söyleyen temsilciler, kendi araçları ile sınava çıkan öğrencilerin çukurlara düştüğünü anlatarak, kötü yol koşulları sebebi ile araçların sürekli arızalandığını ve tamir istediğini vurguladı.

Alanda yolun yarım olması ve diğer tarafların toprak olması sebebi ile toz altında kaldıklarından yakınan temsilciler, bu soruna bir an önce çare bulunması gerektiğine dikkat çekti.

“Sınavların yapıldığı yerin yanı başında okul var”

Temsilciler, sınav yerinin hemen yanı başında ilkokul olduğuna da değinerek, çocukların okula giriş ve çıkış saatlerinde yola atıldığını, ehliyet sınavına giren öğrencilerin ise acemi olduğunu, bu nedenle kaza riskinin de bölgede büyük olduğunu anlattı.

Öte yandan okul çıkış saatinde sınav yerinde trafikte kaos olduğunu belirten temsilciler, günden güne sınavlarda zorluklarının arttığını ve çilenin katlanılmaz olduğunu söyledi.

“Sınav yeri taşınmalı”

Kamyon ve otobüs sınavlarının kendilerinin ısrarları sonucu oradan alındığını anlatan şoför okulları temsilcileri, sınavların Metehan’da yapılmaya başlandığını belirtti. Oradaki yolların uygun olduğunu her türlü eğitimi rahatça verebildiklerini kaydeden temsilciler, araba sınavlarının da oraya alınabileceğine dikkat çekti.

Şoför okulu sahipleri ve eğitmenleri, sınav yerinin daha iyi şartlarda bir alana taşınması talebinde bulundu.

Yiğit: Bakanla görüştük

Bağımsız Şoför Okulları Birliği Asbaşkanı Halil Yiğit, araç kayıta işlem yaptırmaya gelen herkesin araçlarını sınavların yapıldığı yere park ettiğine vurgu yaparak, bu nedenle trafiğin sürekli karıştığına dikkat çekti.

Yiğit, sınav yerinin bir girişinde yolun yarısının olmadığını ve çukurlar olduğunu, ek olarak trafiğin o girişte sürekli karıştığını söyleyerek, şoför okullarının diğer yolu kullandığını, onun da hep taş ve bozuk olduğunu belirtti.

Yağmur olduğunda çamurda bata çıka sınav yaptıklarını, yağmur yoksa toz toprak içinde araba sürme mücadelesi verdiklerini anlatan Yiğit, sınav yerinin değiştirilmesini talep etti.

Yiğit, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel ile konuyu görüştüklerinin altını çizerek, bakandan konu ile ilgili çalışma yapacağı sözü aldıklarını anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104