banner6

Trafikte kimse güvende değil

banner37

Ülkede trafik güvenliğinin olmayışı, “bisiklet” ve “motosiklet” sürücülerinin korunması yönünde adım atılmaması, bisikletliler ve motosikletlilerin sıkça kazaya uğramalarına neden oluyor.

Trafikte kimse güvende değil
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Ülkede trafik güvenliğinin olmaması, bisiklet ve motor sürücülerinin trafikte korunamaması, her gün yaşanan kazalara bir yenisinin eklenmesine yol açıyor.

Trafik güvenliği ile ilgili çalıştaylar düzenleniyor, projeler hazırlanıyor ancak tüm bunlar somut olarak hayat bulamıyor.

Nüfusun her geçen gün arttığı ülkemizde, bisiklet yollarının açılması ve bisiklet kullanımının teşvik edilmesi gerekirken, tüm bunlar birilerinin canı yandıktan sonra hatırlanıyor.

Ülkedeki mevcut yasa ve kültürün motorcuyu korumadığı söylenirken, trafik seferberliğine ihtiyaç olduğunu vurgulanıyor.

Sevay: Trafik güvenliği yok

Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD) Başkanı Hüseyin Sevay, ülkede trafik güvenliği adına hiçbir şey olmadığını söyledi. Ülkede yeterli denetim yapılmadığını, çağdışı kalındığını, 10 yıl önceki zihniyet ve yaklaşımın devam ettiğini belirtti.

Türkiye’den gelen öğrencilerin bir kısmının arabalarını getirdiklerini, diğer ülkelerden gelenlerin ise buradan araç satın aldığını anlatan Sevay, herhangi bir prosedürden geçirilmediğini, sadece alım-satım prosedüründen geçirildiğini aktardı.

Sevay, bir yabancı ülkeye gittiğinizde ehliyetin kullanılma süresinin kısıtlı olduğunu, daha çok turistik amaçlı verildiğini anımsatarak, “ Bizde o dahi yapılmıyor. Sistemin prosedürlerinden geçirmeyerek, doğrudan sisteme dahil ediliyor” dedi.

Adademir: İrade yok

Bisiklet Federasyonu Başkanı Ekin Adademir, bisikletlilerle ilgili bir boş vermişlik olduğunu, birinin canı yanana kadar hareket edilmediğini belirtti.

Ülkede bisiklet yollarının yapılabileceğini anlatan Adademir, “Bisiklet yolu yok ama yapmamak için de bir neden yok. Yeni yollar yapılıyor. Biz bu yollara, bisiklet yolları ekleyin diyoruz. Bütçe çıkıyor. Ekstradan bir şey yapılması da gerekmiyor. Ancak gerekli adımlar atılmıyor” dedi.

Trafikteki araç sürücülerinin bisikletlileri “bu yolda ne işin var” şeklinde adeta suçlu gibi gördüğünü ifade eden Adademir, bisiklet sürme imkanı verildikçe ve bisiklet kullanıcı sayısı arttıkça farkındalığın da gelişeceğini kaydetti.

Altyapının buna imkan verdiğine dikkat çeken Adademir “Kaldırımların bir kısmı ayrılabilir,  orta refüjlerde yer ayrılabilir. Tüm bunların gündeme alınması için birilerinin canının yanması bekleniyor” yönünde eleştiride bulundu.

Adademir, bisiklet sürücülerinin çoğalmasıyla motorlu araç kullananların, daha dikkatli olacağını dile getirerek, bunu yapmak için her şeyin olduğunu ancak yetkililerde irade eksikliği bulunduğunu kaydetti.

Etkin: Ülkedeki mevcut yasa ve kültür motorcuyu korumuyor

Motosiklet Sürüş Eğitim Komitesi Başkanı ve motosiklet eğitmeni Özün Etkin, ülkedeki mevcut yasa ve kültürün motorcuyu korumadığını söyledi. Trafik seferberliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Etkin, hem motosiklet sürücülerinin hem de diğer araç sürücülerinin bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bunları yapacak olanın Ulaştırma Bakanlığını ve ona bağlı olan trafik biriminin olduğunu ifade eden Etkin, “Çocuk yaştan başlayarak bu eğitimlerin ilkokul düzeyinde verilmesi gerekiyor” dedi.

Etkin, yasaların da düzeltilerek, motorcuyu koruyan bir düzeyde olması gerektiğini belirterek, “Örneğin hız limitleri. Herkes motosikletin tehlikeli bir araç, ‘şeytanın atı’  olduğunu düşünüyor. Bu ‘şeytanın atı yavaş gitsin, hızlı giderse sürat öldürür’ diye bir klasik bakış açısı var. Ancak trafik sorununu aşmayı başarmış ülkelerde motosikletler, trafikte en hızlı araç hüviyetindedir. Motorlunun kendi koruyabilmesi için trafik akışından 3-5 kilometre daha hızlı olması lazım. Motosikletler 200 km hızla gitsin demiyoruz. Örneğin hız sınırı 50 km ise motorlar için 55km olmalı. Başka bir örnek ise kask tarifimiz çevre ile uyumsuzdur. Kask tarifimiz, ne Güney Kıbrıs ne AB ne de Türkiye ile uyumludur. Bir turist, Güney’den Kuzey’e geçerken, kaskını değiştirmek zorundadır” diye konuştu.

Yetkilerle defalarca görüşüldüğünü anlatan Etkin, tüzükte yapılan hatanın, üç yıldır düzetilmesini istediklerini ifade etti.

Foto: Arşiv

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 16:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104