banner6

Yıllardır aynı eziyet

banner37

Bayramın son gününü Güney Kıbrıs’ta geçirmek isteyen KKTC halkı araçlarıyla Metehan’a akın etti, Rum polisinin tek yönlü işlem yapması tam bir kaosa neden oldu.

Yıllardır aynı eziyet
banner151 banner143

Ali CANSU- Mustafa ÖZYAĞCI

Kurban Bayramı’nın üçüncü ve son gününde hem gezmek, hem de alışveriş yapmak için Güney Kıbrıs’a geçmek isteyen vatandaşlar, sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturdu.

Metehan Sınır Kapısı’nda bayramın ilk gününden başlayan yoğunluk, dün akşam saatlerine kadar sürdü.

Kıbrıs Rum Yönetimi sınır memurlarının tek yönlü işlem yapması ve ikinci yönü açmaması ise, KKTC tarafına doğru uzun araç kuyruklarının oluşmasına neden oldu. Vatandaşlar aşırı sıcağın altında perişan oldu.

Rum polisi, sol şeritten ise sadece Kıbrıslı Rumların geçişine izin verdi.

Uzun araç kuyruğunun oluşmasına neden olan bu durum sonrası saat 13.20’de çift şeritten işlem yapılmaya başlandı.

Sınır kapılarının 23 Nisan 2003’te açılmasının üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen araçlarıyla Metehan Sınır Kapısı’ndan güneye geçmek isteyen vatandaşlar hâlâ ilk günkü çileyi çekiyor.

Ara geçiş yok

Zaman zaman sınır kapısından Kermiya Sosyal Konutları önüne kadar uzanan araç kuyruğundan kaçmak isteyen vatandaşlar, çift gidiş-gelişli yoldan diğerine geçmek için herhangi bir düzenleme yapılmadığı için geri de dönemedi. Metehan yolundan geri dönecek kavşak olmaması nedeniyle aracı arazi tipi olan birçok vatandaş orta refüje çıkarak geri dönmek zorunda kaldı ancak, geri dönemeyen küçük araç sahipleri için tatil gezisi eziyete dönüştü.

Vatandaş: Güney’den alışverişe devam edeceğiz

Metehan Sınır Kapısı’ndan güneye geçmek için aracında beklerken KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, hem gezmek, hem de alış veriş yapmak için güneye gittiklerini söyledi.

Vatandaşlar, şöyle konuştu:

“KKTC’de çevre temizliği yok oldu, doğru düzgün dinlenebileceğimiz yeşil alanımız kalmadı. Kuzeyde birçok şey güneyden daha pahalı. Başta elektrikli eşyalar, temel gıda maddeleri ile temizlik ürünleri güneyde daha ucuz. Özellikle akşamları sokakta güvenliğimiz de kalmadı. Kimlikle KKTC’ye girişlerin en kısa zamanda yasaklanmasını, giriş çıkışların kontrollü olmasını istiyoruz. Devlet bizi koruyacak gerçek adımları atıncaya kadar, güneyden alışverişe devam edeceğiz. Kimse de kusura bakmasın.”

“Gittiğimize gideceğimize pişman olduk”

Tepkisini ortaya koyan bazı vatandaşlar, “Güneye gittiğimize gideceğimize pişman olduk. Geçişler kolaylaştırılacağına, her gün yeni bir zorluk çıkarılıyor. Bu eziyet çekilecek gibi değil. Resmen eziyet çekiyoruz. Her konuda böyle eziyet çekmemiz mi lazım? İsyan etmemek elde değil. Hiçbir olayı güzellikle yaşamayı bilemedik, öğrenemedik. Bu yaşadıklarımız bunun en güzel ispatıdır. Geçişlerde herkese optik okuyuculu bir kart verseler böyle sıkıntı yaşanmayacak. Böylelikle hem personel hem de vatandaş rahatlayacak. Bu kadar zaman bunu yapmadılar. Bize ve çocuklarımıza böyle eziyet çektirmeye kimsenin hakkı yoktur” diye isyan etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 09:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104