Yol çilesi vatandaşın canına tak etti

banner37

Lapta-Alsancak çift şerit yol projesinin hayata geçirilmesi için bölge belediyelerinin önderliğinde, bölge halkı tarafından “Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil” sloganıyla eylem gerçekleştirildi

Yol çilesi vatandaşın canına tak etti
banner87

Ahmet VAMIK

   Lapta-Alsancak çift şerit yol projesinin hayata geçirilmesi için Alsancak ve Lapta belediyeleri ile Kuzey Batıyı Kalkındırma Hareketi tarafından dün “Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil” sloganıyla eylem gerçekleştirildi.

Alsancak Yavuz Çıkarma Plajı bölgesinde dün saat 16.00’da gerçekleştirilen eylemde, söz konusu yolun tek şerit olması nedeniyle yıllardır bölge halkının çilesi haline gelen trafik sorununa çözüm bulunması için bölge halkı yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı.
   Yavuz Çıkarma Plajı bölgesindeki yolu yaklaşık yarım saat boyunca trafik akışına kapatan eylemciler, “Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil”, “Yol medeniyettir”, “Vakit nakittir”, “Yol çilesi canımıza tak etti”, “Yol hayattır”, “Vaat değil yol istiyoruz”, “Ulaşım olmazsa turizm olmaz” ve “Okulumuza vaktinde gitmek istiyoruz” yazan pankart ve dövizler taşıdı.

Eylemde konuşma gerçekleştiren Lapta ve Alsancak belediyelerinin başkanları Mustafa Aktuğ ile Fırat Ataser, bölgenin kalkınması ve refaha kavuşması için çok önemli bir adım olan yol projesinin hayata geçmesi için kararlılıkla mücadele edeceklerini vurguladı.
   Eyleme iki belediyenin personellerinin yanı sıra, Alsancak, Lapta, Karşıyaka, Çamlıbel ve Tepebaşı köylerinde yaşayan çok sayıda vatandaş, sivil toplum örgütleri, dernek ve spor kulüpleri de katılarak destek verdi.
   Yolun trafik akışına kapatıldığı anlarda, araçlarıyla yolda kalan vatandaşları toprak yoldan geçirerek trafiği rahatlatmaya çalışan polis, eylemciler ve trafikte kalan vatandaşlar arasında zaman zaman kısa süreli tartışmalar yaşandı.

Aktuğ: İki belediye sonuna kadar bu işin peşinde olacak

Eylemde konuşma gerçekleştiren Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, Alsancak ile Lapta arasındaki yolun, tek şerit olması nedeniyle yıllardır bölge halkının trafik çilesi yaşadığını belirterek, yapılan eylemle bu soruna çözüm bulmaları için hükümet yetkililerine seslerini duyurmayı hedeflediklerini kaydetti.

Yol sorununun 7 yıldır devam ettiğini belirten Aktuğ, bölgenin kalkınması, refahı ve turizmin geliştirilmesi için yolun çift şeritli hale getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Alsancak ve Lapta bölgelerinin gelişerek vatandaşların daha rahat bir yaşama kavuşması için, Alsancak Belediyesi ile el ele ve omuz omuza çalışacaklarını söyleyen Aktuğ, bu kapsamda önceliklerinin Alsancak ile Karşıyaka arasındaki yolun çift şeritli hale getirilmesi olduğunu vurguladı.

5 kilometrelik yolun, 7 yıldır yapılamadığına dikkat çeken Aktuğ, merkezi hükümetin seslerini ve taleplerini duymaması halinde, başlattıkları eylemlerin artarak ve bölgeyi de aşarak devam edeceğini vurguladı.

Ataser: Gerekirse tüm bölge halkı seyrüsefer harçlarını ödemeyecek

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser de konuşmasında, Lapta-Alsancak çift şerit yol projesinin hayata geçmemesi nedeniyle, bölge halkının 2011 yılından bu yana mağduriyet yaşadığını ifade ederek, bunun gelmiş geçmiş hükümetler ile eski ve yeni tüm Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanları’nın sorumsuzluğu olduğunu söyledi.

2017 yılında Alsancak Belediyesi’nin, söz konusu yolla ilgili teknik inceleme ve çalışma yaptığını söyleyen Ataser, projeyle ilgili teknik altyapı sorunları ve istimlâk konusunda eksiklikler olduğunu tespit ettiklerini kaydetti.

Bu sorunun çözülmesi için konuyla birebir ilgilendiklerini ve ilgili bakanlıkla yaptıkları görüşmelerde ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını söylediklerini dile getiren Ataser, belediye olarak her türlü sorumluluğu almaya hazır olduklarını ifade etti.

Projenin hayata geçirilmesi için, her iki belediyenin bakanlıkla işbirliği yapmaya hazır olduğuna dikkat çeken Ataser, hükümet ve bakanlığın bu güne kadar tüm talep ve çağrılarına tepkisiz kaldığını söyledi.

Hükümet ve ilgili bakanlığa seslenen Ataser, yolu yapmaya niyetleri olmaması halinde Lapta ve Alsancak belediyelerinin projeyi üstlenmeye hazır olduğunu vurguladı.

Lapta ve Alsancak belediyelerinin tek amacının bölgede yaşayan vatandaşların menfaatini gözetmek olduğunu dile getiren Ataser, hükümet ve ilgili bakanlığın çağrılarına tepkisiz kalması halinde, eylemlerinin Girne’ye ve Lefkoşa’ya taşınarak, hatta artarak devam edeceğini ifade etti.

Ataser, eylemin bundan sonraki aşamalarında, sivil itaatsizlik yolunu deneyerek bölge halkının seyrüsefer harçlarını ödememesi gibi bir yöntem de izlenebileceğine değinerek, yeni eylem yöntemlerini ilerleyen dönemlerde belirleyeceklerine dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER