Tüm hükümetler, fahiş uçak bilet fiyatları karşısında aciz kaldı

Kuzey Kıbrıs’tan yurt dışına çıkmak ve geri gelmek için uçak bilet parasına servet ödemek gerekiyor. Hele durumunuz, mecburiyetiniz icabı sıkça yurt dışına çıkmanız gerekiyorsa yandınız… Uçak yolculuğunu sonuçta otobüs yolculuğu değildir, uçak uçurmanın ciddi bir bedeli vardır ama uçak da uzay aracı değildir. Uçak fiyatlarının uluslararası alanda ortalama bir bedeli vardır.

Ülkemizde son yıllarda uçak bilet fiyatları fena halde uçtu ve bir türlü de toparlayamıyor. Aynı uçaklarla Türkiye’den benzer mesafelere daha ucuza gidiliyorken, mevzubahis olan Kuzey Kıbrıs’sa fiyatlar fahiş düzeye çıkıyor.

Maddiyat olarak uçup başka bir ülkeye gitmek de zor, başkalarının bu ülkeye uçması da zor… Eğer Kuzey Kıbrıs’a hizmet veren havayolları ile uçacaksanız, bilet fiyatlarını ödeyebilmek için gideceğiniz ülkede kalacağınız otelden, oradaki gezmenizden, eğlenmenizden, alışverişinizden fedakarlıklar yapmak zorundasınız… Böyle yapacaksınız çünkü uçak bilet fiyatı harcamanızın çok büyük bir miktarını tutuyor, yurt dışına gidişinizde en önemli masrafınız oluyor.

İş insanlarının, öğrencilerin, sağlık sorunu olanların sıkça yurt dışına gidip gelme durumu bulunanların ödediği miktar gerçekten de ciddi… Sanki insanlar parayı yerde buluyor…

Kıbrıs sorunu diye bir dert var, Kıbrıslı Türklerin ambargolardan dolayı ulaşım özgürlüğü yok, birçok zorluğa katlanılarak yurt dışına çıkılıyor, içine kapanmış bu ülke insanını havayolu şirketleri istismar ediyor, halkın mecburiyetini fazladan maddi kazanca çeviriyorlar, hem de insafsızca…

Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY)  battıktan sonra gerçek anlamda rekabet ortamı oluşamadı. Rekabet yaratılamadığı sürece de Kıbrıslı Türkler, fahiş bilet fiyatı ödemeye devam edecek. Tabii Kıbrıslı Türkler direkt olarak uçak bilet fiyatlarından etkilendiği gibi dolaylı olarak da bunun zararını görüyor. Örneğin Kuzey Kıbrıs’taki üniversiteleri seçecek öğrenciler için bilet fiyatları artık belirleyici bir unsur, turistler için de…

Sırf bilet fiyatlarının yüksekliği nedeniyle Kuzey Kıbrıs’ı seçmeyen öğrenciler var. Bilet fiyatları yüksektir diye turistler Kuzey Kıbrıs yerine başta Antalya olmak üzere Türkiye’nin turistik kentlerini tercih ediyor, hatta Avrupa’nın bazı kentleri daha cazip hale geliyor. Turizm sektöründeki insanlar bu sorunu sıkça gündeme getiriyor, ülkeyi yönetenlere “Çözün bu sorunu” diye çağrı yapıyor. Yani bilet fiyatlarındaki fahiş fiyatlar her durumda Kıbrıslı Türkleri olumsuz etkiliyor.

Kıbrıslı Türklerin birçoğu artık Güney Kıbrıs’tan uçuyor, İngiltere’deki vatandaşlarımız Güney Kıbrıs’taki havaalanlarını kullanarak ülkeye gelmeyi tercih ediyor. İnsanlarımızı bunu yapmaya mecbur bıraktılar çünkü… Para birimin Euro olduğu Güney Kıbrıs’taki bilet fiyatları, para biriminin Türk Lirası olduğu Kuzey Kıbrıs’tan daha ucuza geliyor, varın durumu siz anlayın…

Kaç hükümettir gelip gidiyor, kaç Ulaştırma Bakanı, kaç Turizm Bakanı değiştirdik, hepsi de bu sorunu çözmeye çalıştı. Kimisi iddialı bile konuştu “halledeceğim” diye ama olmadı. İlgili bakanlar yeni hava yolu şirketi getirmekten de söz etti, mevcut şirketlerin sefer sayısını artıracağından da… Bir türlü söylenenler olmadı, tüm hükümetler, tüm ilgili bakanlar bu konuda aciz kaldı. Şimdiki hükümetteki bakanlar da uğraşıyor, yine bir havayolu şirketinin sefer sayısını artıracağı ve sorunun çözüleceği söyleniyor. Umarım dedikleri olur, yaparlarsa onları alkışlar, en büyük desteği veririz ama benim ümidim yok. Mehmet Moreket abim de dün gazetesinde bir yazı yazıp, bu konuda inançsızlığını ortaya koydu, “bilet fiyatlarının ucuzlaması masal” dedi. Gerçekten de ucuzlayacak iddiası masal gibi geliyor bize, çünkü bu filmi daha önce defalarca gördük… Yine zaman geçirilecek, aynı durum devam edecek.

Anlıyorum, mecburiyetimiz var, biliyorum yine “serbest piyasa ekonomisi” falan diyeceksiniz ama bir devlet böyle bir sorun karşısında ortaya irade koyamıyor ve birkaç şirketin oyuncağı haline geliyorsa, bir devlet özel şirketler karşısında aciz duruma düşüyorsa, o devlete halkı nasıl güvensin? Biliyorum söylediklerim can acıtıyor ama halkın da canı acıyor ve canı acıyan halkını devleti korumazsa, koruyamazsa kim koruyacak?

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALFAROMEO
ALFAROMEO - 2 hafta Önce

HÜKÜMETLER, HER ALANDA BAŞARISIZ.

VE ARTIK BAŞARILI DA OLAMAZLAR.

KULLİ ŞEYİN ALÎM VE KULLİ ŞEYİN GADÎR OLAN ALLAH'TAN KOPUK YAŞAYANLAR, SINIFTA KALDI.

KAİNAT'IN SAHİBİNİ ES GEÇEREK, BAŞRAMAZSIN. VE O, BUNUN FARKINDA. SOLUK ALIP VERDİĞİNE
ALDANMA.!!!

Yilmaz Parlan
Yilmaz Parlan - 1 hafta Önce

Rekabet yasasi calistirilmaz cunku Ticaret Odasi Esnaf Zanaatkar
Odasi sivil kuruluslarin cogu
ellerinde
elinizde durumu dengeleyecek bir hava yolu yoksa bugunku durum
kacinilmaz ozellestirme boyle bir sey iste sonrarisinda aglasanizda para etmiyor bu gercege ragmen hala bu ulkede ozellestirme sevdalilari var ya insan bardon diyor e o zaman aglamaya devam!