Turizm Destinasyonumuz ve Sinema Dünyası

Böylesine güzel bir ülke bahşetmiş Allah. Ülkemizin bu günlerde içerisinden geçtiği ekonomik zorluklar tıpkı üzerimize doğan Akdeniz’in sonbaharında sıcacık içimizi ısıtan güneşi gibi daha güzel günlerin habercisi.

Turizm sektörü öylesine büyük bir endüstri ki gün geçtikçe yepyeni kulvarlar turizm dünyasının hizmetine sunuluyor.

Özellikle Türk dizi film sektörü ve dünyada son beş yılda yakaladığı başarı; bir zamanlar televizyon ekranlarımızı süsleyen Güney Latin Amerika dizilerini bir anda rafa kaldırdı. Hem de öyle bir rafa kaldırma ki İstanbul bu endüstrinin Avrupa ve Balkanlar üzerinden tüm dünyaya açılan pencere haline geldi.

Arap yarımadası ve Balkan ülkeleri Türk dizi endüstrisinin en önemli müşterileri haline gelirken; dizilerde oynayan başrol oyuncuları da aile fertlerinin birer rol modeli ve kahramanları haline geldi.

Sadece dizideki başrol oyuncuları kahramana dönüşmedi; dizilerdeki film setleri, İstanbul’un eşsiz güzellikte mekânları yalıları, sarayları, kültürel miras yerleri gösterime girdiği ülkelerden on binlerin yüz binlerin Türkiye’ye akmasını sağladı.

En etkin tanıtım modeli

Bizim bu küçücük adamız üzerinde taşıdığı tarihi ve kültürel mirası ile bir anda en etkin özellikleri, sinema endüstrisine büyük bir plato olabilecek nitelikleri fazlası ile taşıyor aslında. Siz artık klasikleşmiş turizm tanıtım etkinliklerinin yavaş yavaş digital pazarlamaya doğru kaydığını görüyorsunuz.

Fuar katılımları hala daha önemli bir tanıtım aracı olarak görülse de, katılımların yıllar geçtikçe ziyaretçi sayılarındaki düşüş ve azalma da gözlerden kaçmıyor.

Avrupa’nın en büyük turizm fuarı olan ITB ve onu izleyen İngiltere’nin World Tourism Market yıllık ziyaretçi sayılarında azalma var. Bunun nedenlerinden biri de ve en önemlisi artık destinasyon pazarlama modellerinin mecra ve yön değiştirmesi olarak gösterilmeli.

Youtube, Instagram, Facebook ve bu sosyal mecraların fenomenleri ve bloggerları artık tanıtımın daha interaktif ve her eve giren bir role büründü. Kırk beş saniyelik, bir dakikalık kısa tanıtım filmleri, çekilen fotoğraf kareleri gastronomi, tarihi ve kültürel yerlerin yanında ayrıca modern mimarinin son örneklerinin sergilendiği ülkeler için de inanılmaz avantajlar da sunuyor.

Turizm sektörünün en önemli araçlarından bir tanesi olan turizm destinasyon tanıtımında farklı tanıtım araçlarına göre, daha ucuza mal olan ve tanıtımın daha etkili yapıldığı sinema ve dizi endüstrisi de turizm amaçlı değerlendirilmeli ve incelenmesi gerekmektedir.

Ayrıca sinema ve diziler turistlerin gidecekleri yere karar vermeleri sürecinde belirleyici etkisi olan ülke imajlarının oluşturulmasına da sebebiyet vermektedir. Ülkemiz küçük ama müthiş büyük bir film platosu.

Böylesine güzel otellerin yapıldığı, Akdeniz’in en güzel fine- dine Michelin yıldızlı restoranlarının olmadığı ama iddia ediyorum en güzel mezelerinin, ara sıcaklarının, kebaplarının sunulduğu yer Kuzey Kıbrıs. Film çekimleri konaklama- yeme -içme ve ulaştırma alış veriş gibi turizmin diğer sektörleri ile birleştirerek korkunç bir ekonomik dinamizm sağlıyor.

Bu doğrultuda küçücük bir köye, bir bölgeye kurulan dizi ve film setleri o bölgenin yaşamına ve ekonomisine doğrudan olumlu bir şekilde etki ediyor. Eskiden aklıma gelen Hanımın çiftliği, Çalıkuşu, Ekmek Teknesi, Asmalı Konak, sonradan Ezel, Bir İstanbul Masalı, Aşk- Memnu gibi dizler Gece yarısı Ekspresi ve Truva Filmleri Otobüs ve Gelibolu Belgesel filmleri Türkiye’nin tanıtımını tüm dünyaya yayan en önemli araçlar haline geldiler.

Turizm Tanıtım Aracı Olarak Sinema

Tanıtma ve Pazarlama turizm endüstrisinin en önemli temel taşlarından birisidir. Turizm tanıtımı kısaca, “ülkenin turistik değerlerinin, sunduğu tatil maceralarının, gereken yolla duyurulmasıdır” (Taşkın ve Güven, 2004: 54).

Pazarlama ilkelerinin en önemli unsuru ürün tanıtımıyla hedef bilgilendirilmesi ve dolaylı yoldan satışların arttırılması amaçlanır. Bu doğrultuda, “turizm pazarlarını oluşturan potansiyel talebini oluşturan pazar ve kitlelerin yaklaşık olarak yarısının tanıtım ve reklam faaliyetlerinin etkisine açık olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle tanıtım ve reklam faaliyetlerinin tatil yerinin seçiminde önemli bir rol oynadığı kabul edilir.” (Tolungüç, 1999: 48). Son yıllarda dünya turizm pazarını oluşturan en önemli mekanizma pazarlama sektörüdür.

Destinasyonlar artık bir birini taklit etmek yerine, kendi öz ve kültürel varlıklarını ön plana çıkarmaya çalışmaktadırlar. Bu sebeple uluslararası turizm alanında yol bir rekabet yaşandı.

Üst düzey bir Tayvanlı bürokrat ile yaptığım önemli bir görüşmede “Bizim ülkemizin en önemli markaları HTC, Asus, Acer gibi, dünya devi elektronik şirketleri var biz bu dünya markaları ile gurur duyuyoruz “derken çok farklı düşünceler yine kafamda şimşek gibi çarpmaya başladı. “Bu ürünler benim ülkemde yarı fiyatına satılıyor diye de ekledi.” Dünyanın bir ucuna insanlar elektronik alışveriş yapmak için gidiyor. Bu ülkenin insanları ise tamamı ile kültür turlarına rağbet gösteriyor.

Ülkelerinde olmayan veya çok az olan bu eksikliği dünyayı gezerek gideriyorlar. Rağbet bizim Akdeniz ülkelerine çok, özellikle 2017 yılında Türkiye’yi yüz bin Tayvan vatandaşı ziyaret etmiş. Ülkeler, trend olmuş ve rekabetin yönünün değiştiği turizm pastasından en büyük dilimi almak için büyük uğraşlar ve mücadeleler vermektedir. Bu rekabet ortamında Türkiye’nin potansiyel bir turistten istediği geliri sağlayabilmesi ve potansiyelini değerlendirerek var olan talebi arttırabilmesi için tanıtıma önem vermesi gerekmektedir.

Ülkemizin ise Global olarak bilinirlilik ve tanınmasını geliştirecek olan unsurlar, kendi tarihi ve kültürel mirasımızın içerisinde fazlası ile vardır. Ancak bugüne kadar kullanılan tarihi mirasların yerine yenilerini koymaktan geçmektedir.

Bu yıl dünyanın sayılı en eski batıkları arasında bulunan ve Girne Kalesinde sergilenen Girne Batığını tanıtım unsuru olarak kullanacağız. Hep yıllardır tekrar edilen ürünlerin yerini yenileri alacak... Gelelim sinemaya Verilecek olan görsel ve işitsel mesajların (bu bazen müzik de olabiliyor), hedef kitlenin severek kullanacağı bir kaynaktan çıkması mesajın önemini ve etkinliğini arttırır.

Kitle iletişim araçlarıyla verilen mesajların güvenilirlik oluşturması onların benimsenme seviyesini yükselten unsurlardır. Sinema görselliği, özdeşlik kurulacak karakterleri ve işlediği farklı alanlardaki konuları ile potansiyel hedef kitleleri diğer kitle iletişim araçlarına göre daha çok etkiler.

Sinemanın etkisiyle oluşan turizm hareketliliklerinde ülkeye giriş ve ziyaret nedenleri sorulmadıkça istatistik elde etmek kolay değildir. İngilizler bunu başarmıştır.

Örneğin, İngiltere’de Thomson Holiday’in yaptığı bir araştırmadır. Araştırmaya göre,  İngilizlerin

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75