'Turizm Örgütü' kurulma süreci ve konaklama sektörümüzde istikrar 


Tünelin ucu aydınlık demiştim geçen hafta. Bu iyimserliğim mutlak bir Pollyannacılık değildi şüphesiz. Özellikle akademi ve araştırmacı bir eksen üzerinde dolaşmayı seviyorsanız, her konuştuğunuzun, her söyleminizin gerçek bir veri veya istatistiğe dayandırılması gerektiğini de bilmeniz gerekli.

Turizm gemisinin rotasını, öyle veya böyle istikrarlı bir rotaya doğru çevirmenin gerekliliği üzerine yapmamız gerekenleri geçmiş yazılarımda belirtmiştim. Bu aşamada, mutlak süreç içerisine Kuzey Kıbrıs Turizm Örgütü dahil etmenin ne kadar gerekli olduğunu da “Turizm Örgütü” ile ilgili yazımda yine detaylı bir şekilde bahsetmiştim.

Geçen hafta Lefkoşa Arasta, Mağusa Suriçi ve Girne'deki cafeleri dolduran yabancı misafirleri, turistleri görünce, tüm sektör paydaşlarının aynı duygular içinde olduğunu hissetmek de çok zor değildi aslında. Cıvıl cıvıl olan çarşılar, turistlerin ülkemize ilgisi, çok sevindirici bir gelişme unsuru olarak görülebilirdi.

Dahası, cuma akşamı, Kıbrıs'ın tanınmış bir tur operatörünün daveti üzerine yaklaşık seksen yabancı satış temsilcisi ile bir araya geldik. Akdeniz’de belki de en güvenli destinasyon olan Kuzey Kıbrıs, Hollanda, Almanya ve Avusturya'dan gelen bu kişiler ülkemize hayran kalmışlardı. Tarihi ve kültürel dokunun yanında, otellerin gelişiminin de çok heyecan verdiğini gözlemlediler.

“Turizm sektörümüzdeki ürün çeşitliliğini artırmak, henüz Avrupa coğrafyasında yaşayan yüksek gelirli kişilerin bu güzel adayı tanımalarına vesile olacaktır” diye sözlerine başlayan satış müdürü, “Ada'mıza yakın bir zamanda tamamlanacak olan yatak arzının mutlaka hızlandırılması gerçeği üzerinde hemfikir olduk” dedi.

Bu aşamada kendilerine devlet ve özel sektör ilişkisi ve alınan kararların uygulama süreçlerini konuştuğumuzda ise ortaya çıkan sonuç beni hiç şaşırtmadı. “Turizm Örgütü modeli” bu ülkelerde uygulanan en önemli stratejik karar alma mekanizması idi. 

Stratejik pazarlama ve turizm planlama uygulamaları 

Dikkat edecek olursak; huzurumuzu kaçıran en önemli unsurların başında gelen şeylerin her zaman “anlık ve günü kurtarmak” felsefesi ile verilen kararlar. Yıllardır bu ülkede yapmaya çalışılan; ancak bir türlü çeşitli sebepler ile üzerinde anlaşılamayan “Turizm Örgütü” kurulması için atılan adımlar bu kez başarılı bir şekilde sonuçlanmayı bekliyor.

Stratejik pazarlama ve tanıtma faaliyetleri, ayrıca ülkemizi bazı dönemlerde sıkıntıya sokan ülke fiziki plan uygulama ve gelişmeleri böylesine özerk bir platformda alınmaktadır.

Dünyada örnekleri, Almanya, İspanya, İngiltere, İtalya, Malta, GKRY ve birçok daha gelişmiş ülkenin turizm yapılanmasını oluşturan bir mekanizmadan konuşuyoruz. Turizm Bakanlığımızın burada üsteneceği rol, tamamı ile “Kuzey Kıbrıs Turizm Örgütü”nün yapacağı faaliyetlerin etkinliğinin ve sonuçlarının izlenmesi, değerlendirilmesi ve stratejik yönetiminden sorumludur.

Bizler de aynı hedefler doğrultusunda, turizm ürünümüzü dış pazarlarda daha etkili bir şekilde tanıtmak adına bu operasyonel süreçlerde çok profesyonel bir aşamada olan firmalar ile çalışmak için anlaşmalarımızı yaparken esas bu aşamada hedefler şunlardır:

1- Pazar araştırmaları 
2- Marka imajı ve iletişim 
3- Ürün geliştirme ve Pazarlama 
4-Online Pazarlama (Digital Marketing) 
5- Ülke fiziki plan ile bütünleşen turizm gelişim planı 
6 - Medya faaliyetleri

Bu hedeflerin doğru sonuçlar doğurabilmesi için ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik  yapıya uygun bir bütçesinin de olması kaçınılmaz elbette.

“Turizm Örgütü” kurulması ile ilgili Başbakan Yardımcımız ve şahsımca turizm operasyonel süreç yönetiminde çok engin bir tecrübeye sahip Sn Serdar Denktaş ve Turizm ve Çevre Bakanımız Sn Fikri Ataoğlu dünyadaki bu uygulamaların ülkeleri başarıya götürdüğünün bilincinde.

Bu yüzden birkaç güne kadar Başsavcılık ve Hukuk Dairesi’nden görüşlerini aldığımız “Kuzey Kıbrıs Turizm Örgütü” ile ilgili çalışmalar Meclisimize sunulacak. Bu iki birimin de görüşleri doğrultusunda yapılan düzenlemeler, öyle sanıyorum ki çok yakın bir zaman'da hepimizi turizm sektörünün başarıya ulaşması için atılacak olan adımların mihenk taşlarını oluşturacak. 

Altı Maddelik hedefler ve istikrar  

Yukarıda belirttiğimiz hedefler, mutlak bir istikrarın oluşturduğu, bilirkişilerin yönetmesi ile süreklilik arz eden ciddi politikalar.

Bu politikaların da hedefe, ileride turizm politikalarının değiştirmeden, devamını sağlamak adına mutlaka en az beş yıllık bir zaman dilimine yayılması şart.

Zaten yönetim kuruluna STK ve parlamentoda üyesi bulunan partilerin de bir kısmının önereceği kişilerin de olması, bizleri nasıl bir vizyonun beklediğinin de işaretlerini veriyor. 

Hepinize turizm dolu günler dilerim.

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75