Turizm sektörümüzde geç kalınmamalı

Çok uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir fikir vardı. Aslında sektörün bu denli kendi içerisinde sürdürülebilir bir yapıya bürünmesi anlamında devlet kanadı ile çıkış yolu araması ve bu uğurda çalışmaların yapılması yavaş yavaş başlamıştı ama bunların daha profesyonelce ve etkin bir şekilde ele alınması gerekliliği var.

Adanın turizm sektörünün bu anlamda gerekli hamleyi yapabilmesi ve kendi kendine yeter bir seviyeye gelmesi kanaatimce devletin en fazla kafa yorması gereken adımlarının başında geliyor. Kendi kendine yetebilen bir turizm sektörü ve dış ticaret açığının yarısını karşılayan bu sektörünün stratejik planlamalar ile sektöre ve sektörün dış dünyadaki ortaklıklarına güven ortamının yaratılmasına da ayrıca fazlası ile ihtiyacı var.  Neden mi?

2020,2021 yıllarının turizm yılları olarak hanemize eksi olarak yazılmaması için…

Üzerinde çalıştığım fikir ise alınacak tedbirler ile ( turizm reformu, ekonomik gelir artırıcı önlemler, maliyeye turizm amaçlı yatırılan vergilerin ve imtiyazların tekrardan turizm amaçlı olarak kullanılması turizm fonlarının etkin kullanımı vs ) idi. . Tam da üzerinde çalıştığım bu düşüncelerin tezahürü olarak ismini belirlediğim   “Turizm Tanıtma ve Kalkındırma Konsorsiyumu “ karşıma Türkiye`de Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı “ olarak çıktı. Gerçekten de üzerinde çok mesai harcadığım bir yapı ve devletin kendi dinamikleri ile bunu yaratabileceğine inanıyorum. Artık daha dinamik ve çağdaş turizm hamlelerinin yapılması gerekliliğine olan düşüncelerimi sizler ile paylaşıyorum.

.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı

Çağdaş her turizm destinasyonunda olduğu gibi Türkiye`de bu trende ayak uydurdu. Şimdi bu yapının nasıl oluşturulduğuna bir bakalım.

Bu ajansın kurulmasına ilişkin kanuna göre, Türkiye'nin stratejik turizm hedeflerine ulaşması amacıyla imkân ve fırsatlarının dünyada tanıtılması, turizm potansiyelinin tüm yönleriyle değerlendirilerek ülke ekonomisine kazandırılması, turizm yatırımlarının ülke ekonomisindeki payının ve hizmet kalitesinin artırılması için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kuruldu…

Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgili kuruluşu olacak, tüzel kişiliği haiz ve özel hukuk hükümlerine tabi tutulacak. Yönetim, İcra ve Danışma kurullarından oluşacak ajansın karar organı Yönetim Kurulu olacak. Yönetim Kuruluna, Kültür ve Turizm Bakanı başkanlık edecek. Ajansın biraz daha içine girecek olursak; Yönetim Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünden sorumlu Bakan Yardımcısı, Tanıtma Genel Müdürü, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilenler hariç olmak üzere havalimanı ve terminal işletmelerini temsilen en yüksek cirosu alan ilk iki işletme arasından her üç yılda bir sırayla görevlendirecekleri bir kişi, bakanlıktan turizm işletmesi belgeli tüm tesislerin bulundukları coğrafi bölge bazında temsilini sağlamak üzere Marmara ve Akdeniz bölgelerinden ikişer üye, Ege, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden birer üye ile seyahat acentesi işletme belgesi sahiplerinin ilgili mevzuatı uyarınca kendi aralarında yapacakları seçimle belirlenecek bir kişi olmak üzere toplam 15 üyeden oluşacak.

Üzerinde çalışılmış bir yapı…

Bu yapının 9 günde değil, 9 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıktığını söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yasayı hazırlarken turizmde başarıyı yakalamış ülkeleri incelediklerini belirterek şunları söyledi: “Onlarda olup da biz de olmayan ne var diye baktık. Karşımıza iki önemli nokta çıktı. Biri global bir havayolu diğeri ise turizm geliştirme ajansı.

10 ülkenin 7'sinde var

‘Bizde global havayolunun en iyisi var’ dedik. Ancak istediğimiz noktalara uçmuyordu. İlk önce bununla ilgili çalışmalara başladık. Nisandan itibaren Türk Hava Yolları, Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir havalimanlarına bize en çok yolcu tedarik eden ülkelerden direkt uçuşlara başladı. İlk etapta haftada 70 sefer ile yola çıkıldı. 2023’e kadar ise bu sayının 500’e çıkması hedefleniyor. İkinci en önemli noktaya gelindiğinde ise ülkemizde o yoktu.

Dünyada en çok turizm geliri elde eden ilk 10 ülkenin 7’sinde turizm geliştirme ajansı bulunuyor. İlk 10 sıralamasına giremeyen ancak potansiyelinin çok üzerinde turizm geliri elde eden ülkelerin tamamında da bu ajansın olduğunu gördük. Her başarılı turizm ülkesinin arkasında turizm geliştirme ajansı var. İlk turizm geliştirme ajansı İtalya’da 100 yıl önce, İspanya’da 37 yıl önce, Fransa’da ise 32 yıl önce, İngiltere’de ise 16 yıl önce kurulmuş. Dubai ve Singapur gibi turizmde başarılı olmuş ülkelerde de bu yapı var. Dubai yaklaşık 22 yıl önce bu yapıyı oluşturmuş.”

Biz böyle bir yapıyı kurmak için geç bile kalmışız

“Ziyaretçi sayısını 6.5 kat, turizm gelirini ise 33 kat arttırmış. Singapur da 1964’te kurulan ajans sayesinde turist sayısında 170 kat, turizm gelirlerinde 73 katlık bir artış yakalamış. Biz böyle bir yapıyı kurmak için geç bile kalmışız. Ayrıca yeni bir icat da yapmadık. Türkiye bir deneme tahtası değil. Uygulanmış, başarılı olmuş bir yapıyı Türkiye’ye kazandırdık. Ajansın öncelikli amacı tanıtım.

Sonrasında potansiyelin değerlendirilmesi, yeni ürünlerin kazandırılması ve hizmet kalitesinin arttırılması geliyor. Bu üçü aşamalı ve sürdürülebilir şekilde yapılınca lig atlıyorsunuz ve üst sınıfa geçiyorsunuz. Başta yer alan turizm ülkeleri ile aynı lige çıkmak için tek başına gösterdiğin çaba yeterli gelmiyor. Devler ligine çıkmak için ülke bazında tanıtım ve markalaşma yapmalısınız. Bu da ancak birlikte çalışarak olur.”

Ajansın bütçesi 150 milyon dolar

Ajansın bütçesi için sektörlerden kesilecek payları hatırlatan Mehmet Ersoy, “Konaklama ve deniz turizmi şirketlerinden binde 7.5, seyahat acenteleri ve havayolu firmalarından on binde 7.5, DHMİ’nin işlettiği havalimanları hariç de binde 2’lik pay alınacak. Bakanlık da tanıtım bütçesini aktaracak. Bütçenin en az yüzde 85’i tanıtımda kullanılacak.

Sadece istihdam edilen profesyonellere maaş ödenecek. İstihdam edilecekleri de yönetim kurulu işe alacak. İlk yıl için bütçenin 125-150 milyon dolar olmasını bekliyoruz. Fransa’nın 2019 bütçesi 120, İspanya’nın ise 105 milyon dolar. Türkiye 2019’da 32 milyon dolar harcayacak. Ajans için oluşturulan bütçe 2020 yılında devreye girecek. İspanya, 2020’de ajans bütçesini yüzde 35 arttırma kararı aldı” dedi.

Profesyonel operasyon

Ajansta bir de icra kurulu olacağını belirten Bakan Ersoy, “İcra kurulu 5 kişiden oluşuyor. Kurulda bir bakan yardımcısı ve tanıtma genel müdürü olacak. Marmara, Akdeniz ve Ege’den seçilen ve yönetimde yer alan birer üye de icra kurulunda yer alacak. Operasyonları ise profesyoneller yapacak. İhtiyaca göre yönetim kurulu yılda 4-5 kez toplanacak.

Yönetim kurulu yıllık bütçeyi ve operasyon faaliyetlerini onaylayacak. Onaylanan faaliyet ve bütçeler, aylık ve haftalık bazda icra kurulu tarafından takip edilecek. Operasyonun sınırlarını da yönetim belirleyecek. Tam olarak bir profesyonel yapı kuruldu ve son nokta özel sektörün çoğunlukta olduğu yönetim kurulu tarafından koyulacak” dedi.

Yönetimdeki 15 kişinin 11'i özel sektörden

Ajansla ilgili en çok tartışılan konuların başında ise, yönetim kurulu geliyor. Yapılan eleştirileri sorduğumuz Bakan Ersoy, sorumuzu şöyle cevapladı: “Yönetim kurulu 15 kişiden oluşacak ve 3 yılda bir seçilecek. Turizm Bakanı, bakan yardımcısı, Turizm Tanıtma Genel Müdürü ve THY Yönetim Kurulu Başkanı, kurulun 4 doğal üyesi olacak. 11 kişi ise özel sektörden gelecek. En çok cirosu olan iki havalimanı grubu İGA ve TAV’dan bir yetkili dönüşümlü olarak yönetim kurulunda yer alacak.

Bizim turizm ölçeğimizin yanında Türkiye`nin her anlamda büyüklüğünü düşünecek olursak; artık Kuzey Kıbrıs Turizm Destinasyonunun kendi kendine yetebilen dinamiklerin oluşması anlamında önemli adımlar atılması gerektiğini düşünmekteyim. Bunu koskoca Turizm yelpazesi ile yapan Türkiye’mizden öğrenecek çok şeyimiz var.

Turizm dolu günler bizlerle olsun…

YORUM EKLE

banner75