Turizm sektörümüzde uluslararası yatırımlar ve Cyprus Limak Deluxe Hotel

Hükümet programımızın okunmasıyla birlikte Turizm ve Çevre Bakanlığımızın koyduğu sektöre dair yol haritası da resmen açıklanmış oldu.

Buna göre bakanlığa bağlı olan ilgili dairelerin hedefleri de bundan sonraki tanıtma, pazarlama, turizm planlama ve özellikle eski eserler ve çevre konularında ciddi atılımların yapılacağına dair ipuçları da kamuoyu ile paylaşıldı.

Turizm istatistiklerinin 2017 yılında her açıdan zirve yaptığı düşünüldüğünde, ortaya konulan hedeflerin de ciddi bir vizyonun ürünü olduğu da kesin.

Bu açıdan düşünüldüğünde; elde edilen başarıların ve yakalanan sürdürülebilir yapının devamında; uluslararası lobi faaliyetleri ile birlikte tüm özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte hareket edilerek daha üst seviyede başarılı olunması tüm aktörlerin ortak isteği.

Uluslararası zincir oteller

Bir gün gelir de ülkemizde zincir otellerin uzantılarını görürsek; işte o zaman tam anlamı ile çizdiğimiz turizm siyasetinin başarılı olduğunu da daha iyi kavrayacağız.

Bu yatırımları engelleyen nedir diye sorduğumuz sorunun cevabı ise maalesef destinasyon olarak uluslararası platformda sektörümüzün açıkça yatırım iklimine doğru oranda cevap verememesini söyleyebiliriz. Rumların sürekli yaydığı bilgi kirliliği ve onun yarattığı etkiler mevcut durum bir yana; gelecek anlamda düşünülen yatırımların da önüne geçiyor.

Bunu çok canlı bir şekilde Girne Accore Mercure örneğinde de gördük. Sadece bir yıl kullanılan Franchise isim hakkı bile; daha sonraki GKRY’nin yaydığı lobiler sonucunda engellendi. Hilton, Mariott, Four Season, Hyatt, Sheraton, IHG gibi yatırımların adamıza uzantılarının eklenmesi noktasında sürekli yatırımcılara devlet mekanizmalarını açık tutmalıyız. Bu mekanizmalar aslında sadece hükümetlerin politikasından öte, devlet siyasetine bürünmeli. Neden? Böyle oteller gittikleri yerlere de o yatırımların işletme kültürlerini de birlikte götürüyorlar. Bu kültür, insan kaynağının etkin kullanımından tutun da; yeni turizm ve konaklama tesislerinin uygulamalarına kadar çok geniş bir yelpazeyi de bizlere sunuyor. Böyle olunca, yerli yatırımlar da hali ile standartlarını bir üst seviyeye çıkarmak için yarışıyor. Sonuçta ne mi oluyor? Tabii ki turizm sektörümüz kazanıyor.

Türkiye’den gelen yatırımcılarımız

Bizler uluslararası platformda ihaleye çıkmak için farklı turizm rezerv alanlarını mutlaka bu güzel ülkenin turizm sektörüne sunmaya hazırlandığımızın herkes bilincinde. Tüm yerli ve yabancı yatırımcılar gelip yatırım yapsın diye hazırlanıyoruz.

Turizm ve Çevre Bakanlığımıza bağlı Oteller encümeni olarak yıldızlama denetlemesi için gittiğimiz Limak Deluxe otelden bahsetmek istiyorum. Bafra Bölgesindeki parsellerden bir tanesi olan Artemis Otelin yanına 120 Dönüm arazi üzerine kurulmuş dev bir projeden söz etmek istiyorum. Muhteşem bir resort otel. Kimse sakın reklam yapıldığını düşünmesin, bu sütünlardan hiçbir zaman böyle bir algı vermedim, verilmesine de müsaade etmedim. Otelin mimari yapısından tutun da; otelin bütününde kullanılan malzeme kalitesi, otelin fonkisyonelliği ve fasilitelerin dağılımı tek kelime ile harika olmuş. Emeği geçen herkese bir Kıbrıs Türkü olarak çok teşekkür ederim. Limak grubunun Türkiye’de yaklaşık 9000 bin yataklık 7 otele dağılan yatırımları var. Buradan elde ettikleri otelcilik tecrübesine; Türkiye’nin önde gelen inşaat şirketlerinden Sn Nihat Özdemir’in sahip olduğu Limak grubu bilgi birikimi eklenmiş durumda. Sonuç çok güzel oldu. Nihat Özdemir başarılı inşaat projelerine özellikle Türki Cumhuriyetlerde imzasını atmış, ayrıca Avrupa’nın en büyük havaalanı olacak olan İstanbul 3. Havaalanı projesinin başında olan konsorsiyumun en yetkili kişisi. Otel odalarında Akdeniz’in mavi tonları ve Bafra bölgesinin dokusundan etkilenerek hazırlanan bej renkleri hakim. Aralarda olan Turkuvaz renkleri ise tüm ortak alan ve odalara çok güzel bir dinamizm kazandırmış.

Toplamda 600 oda ve 1258 yatak olan tesisin 6 farklı tipte odaları var. Standart 462 oda, Extra Deluxe Oda 87 adet, 35 Family room, 4 adet Jakuzili Junior Suite Odası, 10 adet de Suit odadan oluşan dev bir yatırım. Bu farklı odaların hepsinin bir arada bulundurduğu ortak özellik ise hepsinin lüks oluşları diyebiliriz. Çok geniş balkonları ise gözüme takılan en önemli detaylardan bir tanesidir. Odalara eklenebilecek ne vardı diye düşünürken, birden aklıma odaların ışığını otomatik olarak ayarlayan, günün anına göre değiştirilebilen aydınlatma olabilirdi.

Aydınlatma demişken, kapalı havuz bugüne kadar Kuzey Kıbrıs’taki beş yıldızlı otellerde gördüğüm en büyük kapalı havuza sahip. Kapalı havuza; dış ferahlık ve gökyüzü hissiyatı veren; benim de ilk uygulamasını Le Chateau Lambousa Otelde yaptığım gergi tavan üç boyutlu dekor uygulaması ve aydınlatma görülmeye değer bir güzellikte olmuş. Sabah, öğlen, akşam açık büfee servisine uygun olarak disayn adilmiş Limra Ana restoranın yanında üç adet A la carte restoran mevcut. Bunlar İtalyan İtalyan Arcadia, Uzkdoğu Dynasty ve Mysia Türk.

Sekiz adet farklı konumlara oturtulmuş, plajdan lobiye kadar uzanan sekiz ayrı bar mevcut. Otel Genel Müdürü Mehmet Bey ve İnşaattan sorumlu kişisi Turgut Bey, otelin güzelliklerini sıralarken; mutlaka mutfağı en ön sırada denetlememizi istemelerinin nedenini oraya gidince anladım. Otelin Ana mutfağı, soğuk odaları, pastanesi, ala carte mutfaklarının oturduğu alan yaklaşık, 1500 m2 alan üzerine kurulmuş. Geri planda olan bu fasilitelerdeki ferahlık ve kullanım genişliği tüm oteller encümenindeki arkadaşlarımızı açıkça söylemek gerekirse derinden etkiledi.

Bahçe ve peyzaj mimari

Artık beş yıldızlı otellerin dışında; butik otellerde bile çok önemli bir yer tutan peyzaj mimari Limak Otel’de çok güzel bir şekilde organize edilmiş. Kullanılan outdoor mobilyalar, havuzların detayları ve ağaçlar, ayrıca bitkiler tek kelime ile birbirlerine çok uyumlu bir halde tasarlanmış. Düşünün; yüz yirmi dönüm araziyi kullanabilmek, daha doğrusu doğru kullanabilmek çok da kolay bir iş değil. Peyzaj’da kullanılan indoor hareketin en önde gelenlerinden birisi de; duvarların üzerine yerleştirilen canlı bitkiler. Sanki taş kaplamalar üzerine; çok eskiden beri aralardan çıkan bitkilerin hissiyatına ulaşıyorsunuz. Çok güzel bir detay oldu. Otelin mini çocuk kulübü, fitness salonu ve özellikle SPA kalitesi gerçekten görülmeye değer. Her türlü detay çok özenle yerine getirilmiş.

Unutmadan, otel yönetiminin sunduğu güzel bir ayrıntı da dikkatimi çekti. Late Check Out isteyen misafirlere; otel yönetimi yalnız bagajlarının bırakılacağı bir alanı yapmamış, yaklaşık sekiz ünite de dinlenme yeri ve farklı hizmetlerin sunulduğu barınma ve ihtiyaç alanları organize edilmiş.

Son olarak bir küçük notu düşmek isterim. Türkiyemizden gelen yatırımcıların bu ülkeye ne kadar katma değer sağladıklarını görmek için birgün yolunuz Karpazà düşerse Limak Otelin yanında yakında bitecek olan Concorde ve uzun bir süredir hizmette olan Nuhun gemisi ve Artemis Otellerini bir ziyaret etsinler. Bölge istihdamından tutun da, yerli ürün kullanımına, etkin tarım ve iskân alanlarının kullanımına kadar ki olan dinamizmin bir farkına varalım. Güneyli komşularımız bu tesisleri görünce başları dönüyor ve bu otelleri kıskanıyorlar. Bizler ise, bu yatırımlara biraz daha fazla bitirilmesi için hız verirsek, bölgedeki on beş bin yatak bittiğinde Bafra başlıbaşına Kuzey Kıbrıs turizm dünyasının markalarından birisi olacak. Bölgenin hemen gerisindeki potansiyeli de çarşı, Pazar, alışveriş yerleri, eğlence yerleri bittiğinde, Kuzey Kıbrısìn turizm yüzü değişecek.

Bir ayrıntı Lütfen girişteki İsmimizin başına N harfini ekliyelim. Oteller Encümen başkanı istediğim tek ayrıntı bu. (N North) Cyprus Limak Deluxe daha şık duracaktır. Unutmayalım North Cyprus bu ülkenin Turizm Markası.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75