Turizm sezonuna tertemiz denizler ile gireceğiz

Herkes yoğun bir gündem ile çalışıyor. Bu aslında devletine sevdalı kişilerin özellikle üstlendikleri görevler sonucunda yapması gereken en doğal şey olarak görülmeli. Ancak, bazen devletin kadrolarını sanki boş zamanlarını geçirmek üzere bulunulması gereken daireler veya kadrolar olarak gören kişiler de varlığı toplumumuzda yok değil.

Bu güzelim ülkeye her şeyi ile hizmet edecek, alanında uzman, adil, dürüst, bir o kadar da idealist kişilere ihtiyaç var. Yapılacak, bitirilecek, zaman kaybı olmadan icraat hedefi ile kolları sıvamak gerekli. Gelin konumuzun başlığına dönelim.

Denizlerimiz gözbebeğimiz

Hep övünç kaynağı olan, Akdeniz’in en güzel kumsallarının bulunduğunu düşündüğümüz denizlerimiz, özellikle yaz aylarında birçok gerekçe ile manşet oluyor.

Şu sahil pis, aman belediyenin arıtması çalışmıyor, falanca otelin arıtması bozuk, filanca bölgede denize girmek yasaklandı vs vs.

Kimse de sorunun tam kaynağını gerekçeleri ile ortaya koyamıyor ve sadece bu söylenenler hep kulaktan duyma, şehir efsaneleri gibi manşetleri süslüyor ne yazık ki.

Doğruluk payı olanlar var, olmayanlar da. Aslında Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak üstümüze düşen görev bilinci ile hassasiyet göstererek Çevre konularındaki farkındalığımızı ortaya koymak adına hükümet programına da dahil ettik.

Neydi dahil edilen; daha fazla temiz bir deniz bilinci ile hareket noktasında halkımızın beklentilerine karşılık vermek. Sonuçta, SAİS’i (Sürekli Atık Su İzleme Sistemi) kıyılarımıza kurmak için düğmeye bastık.

Büyük tesisler ve projedeki rolü

Yanılmıyorsam 2017 Eylül ayı sonu otellerimizin genel müdür ve teknik sorumlularını bakanlığımıza çağırıp onlara bu sistem ile ön bir bilgi ve sunum gerçekleştirmiştik. Burada olumlu olan şey; tüm özel sektör temsilcimizin böylesine bir sistemin kurulması için olumlu yaklaşımının kesin varlığını belirtmek isterim.

Onlardan aldığımız güç ve destek ile bu sistemin kurulması için TC Ekonomik İşbirliği Koordinasyon Ofisi ile yapacağımız görüşmelere de yansıdı diyebilirim.

Burada işinin ehli olan Cemal Bey ve Nebi Bey’ler ile yaptığımız görüşmeler, bizlere hem manevi, hem de maddi anlamda SAİS projesinin hayata geçmesi anlamında çok büyük destek oldu ve bunun sonuçlarını da en yakın zamanda alacağız.

SAİS projesi

TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı özellikle Alanya ve Antalya bölgesine Sistemi kurmuş ve bu sistem hiçbir boşluğa ve hataya sebebiyet vermeden çalışmakta.

Sistemi kısaca sizlere özetlemek gerekirse; otellerin ve diğer tesislerin arıtmalarından çıkan derin deşarj ünitelerinin (borularının) çıkışına eklenen ekstra aparatlar ile denize boşaltılan atıkların analizini yapan ve ilgili mercileri ona göre uyaran bir sistem.

Sistem yazılım programı ve bilgisayar donanımları ve network kanalları ile merkezde (bu aşamada Turizm ve Çevre Bakanlığı) anlık olarak izlenebilecek ve alınacak olan numuneler ile hangi yapının denizi kirlettiği veya kirletmediği anlaşılmış olacak. Bu vesile ile yazın denizlerimizin temizliğini etkileyen bir yapı veya herhangi bir Bilgi kirliliği var ise onun da önüne Turizm ve Çevre bakanlığımız önüne geçmiş olacak.

Türkiye’miz projeye tam destek veriyor

Hep söylüyorum doğru projeler ile gidildiği zaman bizlerin her koşulda yanında olan bir Türkiye’miz var Allah’a bin şükür.

Dolayısı ile bu projemizin detaylarını görüşmek üzere Çevre Dairesi Müdürümüz Abdullah Aktolgalı ile günübirlik Ankara ziyaretimiz de bu anlamda çok olumlu geçti.

Turizm ve Çevre Bakanımız Sn Fikri Ataoğlu’nun da ısrarcı tutumu sayesinde bu projenin uygulanması için en azından bu yaz sezonuna yetiştirmek anlamında gece gündüz çalışacağız.

Benim düşünceme göre ise SAIS çevre anlamında son yılların en güzel projelerinden birisi olacak. Bundan sonraki aşama ne mi? Tabii ki sahillerimizin temizliğini tüm dünyada tescilleyecek olan “Blue Flag” projesi.

Yani mavi bayrak... Zor mu bunu gerçekleştirmek, kolay hiçbir şey yok zaten. Bu dönem icraatların sonlanacağı ve halkımızın turizm anlamında beklentilerinin aşılacağı bir dönem olacak. Turizm dolu günler bizim olsun..

YORUM EKLE

banner75