Turizm ve yeniden yapılanma derken…

Ülkede ekonomik sıkıntılar eksilmiyor, aksine artıyor. Her ne kadar Rum tarafı da geçen mart ayında turizm sektöründe aradığını bulamadıysa da, bizdeki durumun da iç açıcı olduğu söylenemez. Özellikle hava ulaşımında bilet fiyatlarının el yakması, seyahat etmek isteyenleri acı acı düşündürüyor.

Halbuki Kuzey Kıbrıs ekonomisinde turizmin ‘lokomotif’ olduğu her zaman ve her vesile ile dillendirilmektedir. Doğrudur da! Kıbrıs, dünyanın en güzel yerlerinden biri olmasına karşın, çeşitli nedenlerden dolayı turizmde patlama beklentisi bir türlü gerçekleşememektedir. Bakanlığın, uluslararası fuarlarda tanıtım ve pazarlama yönündeki çabalarını izliyoruz.

İyi, güzel de, seyahat acentelerine ödenmesi gereken teşvik primlerinin bunca zaman geçmesine rağmen ödenmemesi de acenteleri olumsuzluğa sevk ediyor. Geçen gün Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) heyeti ile görüşen Maliye Bakanı Serdar Denktaş, alacakların ödenmesi konusunda mutabakat oluşturduklarını, bu arada kendi bilançolarında teşviki yansıtmayan acenteler olduğunu dile getirdi.

Acentelerin 2017 yılından olan alacaklarını 2017 kuruyla aldıklarını söyleyen Denktaş, aradaki kur farkının yansıtılması için de çalışma yürüttüklerini belirtti. Serdar Denktaş ayrıca turizm gelirlerinin bu teşvikler sayesinde arttığını kaydetti.

Turizm hassas bir sektördür ve eğitim sektörüyle birlikte, ülke ekonomisini sırtlamaktadır. Teşvikler konusunda birçok acenteden bizlere de çok şikâyetler gelmektedir. Haklıdırlar da! Acentelere bu teşvikler gününde ya da kısa sürede ödense, onlar da çalışmalarını ona göre düzenler, tanıtım ve pazarlama konularına daha fazla ağırlık verebilirler. Neyse ki Denktaş’la yapılan görüşmede mutabakat sağlanması, öyle inanıyoruz ki, seyahat acentelerinin yüreklerine su serpmiştir.

Mali ve Ekonomik Protokol’ün imzalanmamasına rağmen, içte dönen parayla bir takım zaruri ihtiyaçların karşılanması olumlu adımlardır. Bu konularda daha birçok örnekler verilebilir. Belki de bu adımlar, bir nevi kendi ayaklarımız üzerinde durma provalarıdır… Ya da öyle nitelemek gerek. Çünkü bazı çevreler, kazançlarına ket vuracağı gerekçesiyle yeniden yapılanmaya şiddetle karşı çıkmakta, ‘böyle gelmiş böyle gider’ zihniyetiyle hareket etmektedirler. Halbuki el alem Mersin’e giderken, bizim tersine gitmemize gerek yoktur.

Kendi ufacık bünyemize en uygunu ne ise onu yapmak zorundayız, ama dünyadaki gidişata da ayak uydurmak mecburiyetindeyiz. Yeniden yapılanma, kamu-özel ortaklığına göre mi yapılacak, yoksa özelleştirmeye mi gidilecek, başka bir formül mü bulunacak; ona karar verecek olan yöneticilerdir. Bu suretle hantal işletmeler ve hantal bürokrasiden kurtulabilir, o zaman önümüzü görebiliriz. Yoksa şimdiki demode olmuş sistemle siddin sene daha yerimizde saymaya mahkûm oluruz.

***

Tahtacı Torgut ile Aykan ve

Ali Rifat Özdağ da göçüverdi

Son günlerde birbiri ardına nice değerlerimizi yitirmiş bulunuyoruz. Tanınmış isimlerden ve varoluş mücadelesinin unutulmaz neferlerinden Hasan Debreli’nin ardından, Lefkoşa’nın tanınmış isimlerinden Ali Rifat Özdağ da yaşama veda ederek, dün Lefkoşa’da son yolculuğuna uğurlandı. Taşkınköy bölgesinin sevilen siması, Yüksel Hanımın kıymetli eşi Ali Rifat Özdağ, iki evlat, bir gelin, iki de torun sahibiydi. Özdağ gözyaşları ile toprağa verilirken, ailesi ve dostları ‘Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler.

Bu arada İskele Belediyesi’ne uzun yıllar emek veren, Belediye’nin eski ustabaşlarından Salih Altay Aykan’ın vefatı bölgede büyük üzüntü yarattı. İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Meclis üyeleri, müdür ve personeli adına yayınlanan taziye mesajda, çok değerli personelleri Şevket ve Firuz Aykan’ın sevgili amcaları Salih Altay Aykanat’a rahmet, yaslı ailesi ve dostlarına başsağlığı dilendi.

Diğer yandan Tahtacı ailesinin direği ve Hürmüs Birsen Tahtacı’nın kıymetli eşi, 1929 doğumlu çınar isim Torgut Tahtacı dün Gazimağusa’da son yolculuğuna uğurlandı. Oğulları Cenk ve Hasan ile kızı Havva Tahtacı, gelini Sezgin, torunu Talan, eniştesi Cemal Canatan, üzüntülerini tüm akraba, dost ve sevenleriyle paylaştılar.

Tümüne de Allah’tan rahmet, yaslı aileleri ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz.

 

YORUM EKLE