Turizmin başkenti Girne

Tarihsel süreç içerisine birçok medeniyete, uygarlığa, kültüre, kendine has güzellikleri ile kıskanılacak bir şehir.  Asırlarca, dört medeniyete, burçları ile Girne Limanı’na, Akdeniz’in sükûnetini getiren Girne Kalesi, Beşparmakların zirvesinde Walt Disney’e bile ilham veren St. Hilarion (Dieu dÀmour )Kalesi, Lawrence Durrellìn “Bitter Lemons of Cyprus”u yazarken buram buram Kıbrıs’ı hissettiğiniz Bella Pais Manastırı, ayrıca, silueti hızla gelişen inşaat yapılaşmasından etkilenen ama nahivliği ile yine de “ben en güzelim” diyen Karmi Köyü, ismini Templos şövalyelerinden alan Temroz ve Zeytinlik Köyü`nü içerisinde barındıran, böylesine tarih ve doğal zenginliğe sahip nadide bir şehir “Girne”.

Birçok çağdaş ülkenin, 10 milyarlarca dolar verip de böylesine birden çok historik yapıyı inşa edemeyeceği mistik bir şehirdir de Girne. Bu tarihsel süreç içerisinde zaman yolculuğuna çıkıp da o yılların dokunulmamışlığı, insanların bozamadığı, kirletemediği bir çağda Girne’yi yaşamayı çok isterdim inanın.

Günümüz Girne’si, son yılların hızlı inşaat kuşatması ile karşı karşıya kalıp, çevresi, yeşili hızla tahrip edilse de bunca olumsuzluğa rağmen Kıbrıs Türkleri için Girne yine de en güzel şehrimizdir. Geliştirelim derken kendi özümüzü bozuyor muyuz acaba? Sakın yanlış anlaşılmasın, binalaşmaya, yenilenmeye karşı olduğum da düşünülmesin. Çevre ile uyumlu, tarihi doku ve turizm ile barışık yenilenme ve yapılaşma kesinlikle arzu ettiğimiz, hep savunduğumuz bir model olmuştur ve olacaktır.

Örneğin, İngiltere’de Queen Victoria zamanında kalmış, 18. yy binalarının içerisine yine kendi isteğinize göre müdahale edebilir ancak, dış dokusuna, boyasına, rengine hatta kullanacağınız tuğla ve çimento karışımına kadar, belirli standartların dışında, keyfi müdahale etmeniz imkânsızdır. Hele bir yapmaya teşebbüs edin, ikinci gün, şehircilik ve belediye zabıtalarını kapınızda görürsünüz.

Güney komşularımızı bile imrendiren, son yıllarda çok güzel ultra lüks oteller inşa edilse de, maalesef trafik, çevre ve yeşili koruma adına, sınıfta kaldığımız şüphe götürmez bir gerçektir. Turizm ve otelcilik sektörü, komple bir sektördür. Sürdürülebilir -Sustainable Tourism, Dünya Turizm Literatürüne bu yüzden girmiştir. İtalyanlar, Bolonya kentinde buldukları “Bolonez” sostan vazgeçmez, Fransızlar Fillet Mignona alternatif aramaz, İspanyollar Palle’dan bıkmaz kısaca kendi mutfaklarını ‘Turizm Sektörü’nün en önemli parçası gibi görüp öyle pazarlarlar.

Örneğin, dünyanın en iyi otellerini yapın, bu otelleri kendi öz kültürel değerleriniz ile birleştirip yiyecek, içecek, ağırlama sanatınız ile yoğurmaz iseniz mutlak marka değerinizde hata yapıyorsunuz demektir. Avrupa'nın her yerinden gelen misafirlere, onların her gün yediği tatlar yerine bizim kültürel yemeklerimizi sunmamız gereklidir. Ayrıca, kalifiye eleman servis standardı ve toplam işletme kalitesi bağlamında, çağdaş normları uygulayamazsanız, bu güzide tesisler, hiçbir zaman dünya standardını yakalayamaz. Yaptığımız yeni oteller, pis bir doğa ile tahrip olmuş bir çevre içerisinde kalır ise, bu güzide tesislerin de anlamı kalmaz. Milyonlarca dolarlık yatırımlar farklılığını yitirir ve sıradanlaşır.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75