Turizmin Başkenti Girne ve Turizm Sezonunu karşılarken yaşanan popülizm

 

Genellikle makaleler yazılırken en başa abstract ( yazı özeti ) yazarsınız; bende en son yazı bittikten sonra yazacağımı en baştan yazayım. Girne Belediyesi yıllardır düzenlenen turizm şenlikleri kapsamında Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın düzenlediği şenliklere katkı koymayacağını açıklayarak adeta şenlikleri protesto etmiştir; bende diyorum ki Girne Belediye Başkanı Sn Nidai Güngördü’nün bu açıklamaları karşısında Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı olarak cevap hakkım doğmuştur.
   Girne’de Turizm sezonunu karşılamak için yapılan şenlikler geleneksel olarak kırk beş yıldır kutlanmaktadır ve bu yapılan hamle tamamen popülizm kokmaktadır, ancak şenlikler her şeye rağmen yapılmaya devam edecektir, turizm sezonu yine her zamanki gibi nisan ayında tüm dünyada olduğu gibi kutlanacaktır. Turizm sezonumuz yaşanan ekonomik zorluklardan dolayı geçen yıla göre istediğimiz seviyede değil ama bu gerçekten ayrı bir tartışma konusu.

Bu sorunların giderilmesi için tüm devlet mekanizmaları Maliye, Başbakanlık zaten çözüm bulmak için gecemiz gündüzümüze karışarak ve başta Sn Bakanımız Fikri Ataoğlu ve ekibimiz ile birlikte çalışıyoruz, iyi niyetle Kuzey Kıbrıs’ın konjektürel yapısı elverene kadar.  Çok üzgünüm başkanım, hem de çok.

Gereksiz ve amaca hizmet etmeyen yaklaşım

Biraz geçmişe dönelim… Yaklaşık bir buçuk ay önce Turizm Tanıtma ve Pazarlama dairesindeki mesai arkadaşlarımdan aldığım cevaba karşılık Girne Belediye Başkanını arama ihtiyacı hissettim. Başkana ulaşmak bazen o kadar zordur ki onunla görüşmek isteyenler bilir.

Uzun uğraşlardan sonra kendisine ulaştım, biraz hoşbeş yaptıktan sonra “Başkan memur arkadaşlarıma Belediye bu yılki şenliklere katkı koymayacağınızı söylemiş doğru mu? diye sorduğumda “ Seni severim Hocam ama doğrudur bu yıl katılmayacağız ve katkı koymayacağız dedi” Üzerine de ekledi “ Benim sizin gibi boş zamanım yok, bana bu şenlikler ile ilgili en az beş ay öncesinden haber verecektiniz ki programımı ayarlayalım” İsterseniz Sn Başkanım gelin izin alalım ilgili telefon şirketinden kayıtları incelemeye de hazırım. Daha sonra söyledikleriniz daha da vahim “ Bana Animal rescue yöneticileri bile yapacakları bir etkinlikten dolayı beş ay öncesinden haber veriyorlar  sizler ise bana kısa bir zaman kala haber veriyorsunuz böyle iş olmaz dedi “ Beni yakından tanıyanlar bilir , bir yere kadar tahammül ederim ondan sonra karşımdaki kim olursa olsun  gerçekleri karşımdakinin yüzüne söylerim hem de en sert bir şekilde..Ondan sonra başkanın bu acımasızca haksız eleştirilerine karşı dedim ki “ Başkan sen galiba Londra`da yaşıyorsun burası Kuzey Kıbrıs , bir , bir buçuk ay önce bildirmem makul bir süre, yapmayın dedim”.

Kendisi sonra bin bir dereden su getirerek benden ne istiyorsunuz dedi “ Ben de aslında bir şey istemiyorum bize sadece kurduğunuz stantları verin kullanalım yeter deyince söyledikleri karşısında tek kelime ile utandım “  Biraz ipucu vereyim, stantları taşımak için personel yok, araba yok, varsa maliyet  , hafta sonu işçi bulmak zor vs…

Bu söylediklerinden sonra derhal ekibimizi alıp Girne Amerikan Üniversitesinin yolunu tuttum, orada bahar şenliklerinde kullanılan stantları istedim ve üniversite her türlü desteği vermeyi bizlere taahhüt etti. Bu kadar kolay ve basit yani..

 

Girne Sevdası ve Turizm Başkenti Girne

Yıllardır Girne ve Girne’ye olan aşkımı herkes bilir. Atalarım 74 öncesinden Girne’deki mezarlıkta gömülüdür.. Rahmetli nenemin doğduğu ve büyüdüğü ev de Eski Girne Türk Mahallesindedir köklerim o kadar eski Girnelidir yani ayni Limasollu olduğum gibi.

Yıllardır yazdığım tüm yazılarda yerel yönetimlerin yaptığı doğruları, kıt kanaat bütçesizliklerden dolayı neler gerçekleştirilebileceğini, nelerin başarılıp, nelerin yapılmakta zorlanıldığını en objektif bir şekilde yazdım ve kamuoyunun gündemine de getirdim. Ancak 1976 yılından beri düzenlenen Turizm sezonunu karşılamak vesilesi ile düzenlenen etkinliklere katılmayan bir belediye hiç ama hiç hatırlamıyorum.  Bunun izahatı kendince “ Bakanlık bir yıl unuttuğu Girne’yi bir gün mü hatırlıyor?

“Bu etkinliği düzenlemek yerine para Liman için harcansın” şeklindeki yaklaşımlarınız tamamen popülizm ve tribünlere oynamaktır Sn Başkanım. Unutmayın lütfen Girne yalnız sizin değil, içinde yaşayan halkımızın ekmek yiyen, binlerce otel çalışanının, emekçilerinin, esnafın, restoran, bar, kafe sahibinin ve Girne’yi ev sahibi bilen yabancılarındır da ayrıca…

Girne’nin antik limanın rehabilitesi için ne kadar uğraştığımızı Sn Bakanım Fikri Ataoğlu ve ekiplerimizin ne kadar doğru adımlar ile önemli projelere imza atacağımızı çok yakında göreceksiniz Sn Başkanım. Yoksa geçen yıl limana sizler milyon dolarlar para harcayıp projeler mi gerçekleştirdiniz? Antik liman gerçekten tekrardan kıvanç duyulacak bir yere getirmek için katkı koydunuz da benim haberim mi yok? Girne Antik Limanın iç sorumluluğu ( tekneler, retoranlar vs )  Turizm Bakanlığının sorumluluğunda olsa bile genel aydınlatma ve temizlik işleri size aittir.

Burayı ortak bir konsensüs ile derleyip toparlayalım dedik, siz limanı tümü ile bize verin biz o zaman katkı koyarız demediniz mi? Ayrıca belirtmekte fayda var geçen yıllarda Mendirek ile ilgili aydınlatma sıkıntıları olduğunda, orası Mendirek bize ait değil Ulaştırma Bakanlığında demeyip ışıklandırmasını yapan Turizm ve Çevre Bakanlığı mı, siz mi Sn Belediye Başkanım? Ayrıca küçük bir ayrıntı daha ilave edeyim…

Zaman zaman limandan gelen kokular ile ilgili sizin ile temaslarımızda, Limanın ortak tuvaletlerinin yanında bulunan dalgıçların bozuk olduğunu, randımanlı çalışmadığını, çözmek için ne gerekiyorsa yapalım diye söyleyen ama benim bütçem yok diyen şahsınız değil mi? Sn Başkanım.

Mademki size göre Turizm ve Çevre Bakanlığı Girne’yi tek bir günde hatırlıyor, geçen yıl turizm şenlikleri kortejinde en ön saflarda Sn Bakanım Fikri Ataoğlu ve bizimle siz yürümediniz mi Sn Başkanım? Ama evet doğru geçen yıl Turizm ve Çevre Bakanlığı olarak bizim yanımızda yürüdünüz çünkü bir ay sonra Girne Belediye Başkanlığı seçimleri olacaktı o yüzden seçimlerden dolayı aynen bugün olduğu gibi yine kamuoyunu yanıltıp bakanlık ile beraberiz fotoğrafı vermeniz gerekiyordu. Ben de sizi gerçekten çok severim biliyorsunuz değil mi?

Geçen bir yıl içerisinde Girne Antik Liman ve çevresi ile ilgili kaç proje ile kapımızı çaldınız Sn Başkanım? Acaba hangileri ile sürekli bizim ile istişare ettiniz? Ben hatırlatayım  isterseniz.. Özellikle Kale arkasında yapmayı planladığımız turistlerin tüm dünyadaki benzer şehirler gezdiğinde alışveriş yaptıkları Kıbrıs Kültürü ve suvenir eşyalarının satılacağı “ Old Town “ konseptine bile yeterli kıymeti ve değeri vermediniz Sn Başkanım.  Siz çünkü buna akıl erdiremediniz...

Bir hatırlatma daha, Baldöken’deki turizm ofisine gönderdiğiniz personeli bile bir yıl sonra bütçem yok diye göndermediniz protokol imzalamamıza rağmen, benim orada bulunduracak personelim yok dediniz…

Yazımın başında da belirttiğim gibi; bu yıl turizm mevsimini karşılamak ve yeni turizm sezonuna merhaba demek için biz eskisinden daha fazla bir katılım ile Girne sokaklarını şenlendireceğiz. Ayrıca bu yıl sezon içerisinde Girne Kalesinde de önemli etkinliklere de ev sahipliği yapacağız, size ömrünü turizm dünyası içerisinde geçirmekte olan bir kişi olarak söyleyeceğim tek bir şey var “ İnsanlar büyüdükçe, eğilmesini öğrenmeleri gerek ayni dalları yıllar geçtikçe olgunlaşan ve büyüyen ağaçlar gibi Sn Başkanım. “ Bu mevkiler, makamlar, koltuklar da kimseye de kalmaz. Tüm Girne ve Kuzey Kıbrıs Halkımızı bu vesile ile 28 Nisanda yapacağımız şenliklere de ayrıca açıkça bu satırlardan herkesi davet etmek istiyorum,  kişisel ihtiraslardan uzak sadece Turizm ve Kuzey Kıbrıs aşkı ile orada olalım.

Turizm Sezon açılışımızda görüşmek üzere…

 

YORUM EKLE

banner75