Türk Hava Yolları, KKTC turizmini dünyaya bağlamak için önemli bir köprü

Son günlerde çok anlamsız bir şekilde turizm sektörümüze dair basında olumsuz haberler çıkmaya başladı. Bu haberlerin kasıtlı yazıldığına inanmak inanın içimden gelmiyor. Ancak bazı kesimlerin de çok iyi niyetli olduklarını da düşünmüyorum açıkçası. Turizm öyle oldu, Kıbrıs’ta turizm böyle, bu kadar düşüş var…

Eğer ki istatistiki anlamda bizlerle görüşlerini bilimsel verilere dayandırmak isteyen varsa, her zaman bir araya gelip konuşmakta, fikir alışverişinde bulunmakta fayda var. Ama amaç, bağcıyı dövmek ve üzüm yememek olur ise, o zaman da bizlerin de söyleyeceği birkaç kelime olur elbet. Bu satırlardan açıkça belirtmekte fayda var, Türkiye’mizin içinde bulunduğu siyasi talihsizlikler, turizm sektörümüzü dibe vurdurmadı. Mutlak surette etkilendiğini söylemek doğru ancak, yerlerde sürünüyoruz, bittik kelimeleri çok da doğru değil. Şu da bir gerçek, 2017 turizm sektörünü kurtarmak adına, şimdiden tüm sektörler bir araya gelip, hep bir arada çalışılmalı, öyle de oluyor zaten.

Turistik konaklama tesislerinin ilk yedi ayındaki otellerimizdeki doluluk oranları % 42.5 olmuştur. Bu oran aynı dönemde (Ocak-Temmuz) 2015 yılında ise E oranında idi ( Turizm Bakanlığı ). Aynı dönem için gelen yolcu sayısı 2016 yılında 859 bin 541; 2015 yılında ise 811 bin 142 kişi olarak belirlenmiştir (Polis Genel Müdürlüğü). Bu veriler ışığında takdir edersiniz ki, felaket tellallığı yapmak, çok doğru olmasa gerek. Turizm sektörüne ümit pompalamak değil amacım ama bugün turizm sektörünün en yüksek olduğu bu günlerde, genellikle büyük otellerimiz yalnız değil, tüm otellerimizin doluluk oranları % 90’dan az değil. İngiltere ve Türkiye’den arayan bazı yakınlarımız turistik konaklama tesislerinde oda soruyorlar ve maalesef otellerden aldığımız cevap oda yok şeklinde.

Turizm ürünümüz bu kadar çok global kriz noktalarına coğrafik olarak yakınken sadece dolulukların % 2.5 civarında azalması, inanın ki büyük bir şans. Daha kötüsü de olabilirdi. Bu aşamada devletimizin yapacağı tüm sektör aktörlerinin elini güçlendireceği, sosyal sigorta, ihtiyat sandığı, elektrik ve su gibi giderlerde onları rahatlatıcı (en azından yılsonuna kadar ) tedbirlerin alınıp ötelenmesi.

Temel Kotil Bey Kıbrıs’a THY vasıtası ile seferberlik ilan ediyor

Geçtiğimiz günlerde, esas birincil pazar olarak belirlediğimiz Türkiye’deki Kuzey Kıbrıs turizm marka değerinin parlatılması adına Türk Hava Yolları Müdürü CEO su Doç. Dr. Temel Kotil Bey ile görüşme fırsatı yakaladım. Kendisi akademi kökenli olduğu için kullandığımız dil sebebiyle sanki yıllardır birlikte oluyormuşuz gibi bir ortamda THY İstanbul Genel Merkezinde görüştük. Kendisinden etkilendiğim sizleri şaşırtmasın çünkü THY; “SKYTRAX ödüllerine göre 5. kez Avrupa’nın en iyi havayolu seçilmiştir ve halihazırda dünyanın en iyi 4. hava yoludur. STAR ALLIANCE üyesi olan Türk Hava Yolları; 113 ülkede 43ü iç hat, 235’i dış hat olmak üzere 284 noktaya uçmaktadır (THY Vikipedi )”.

Böylesine güçlü bir kuruluşla dünyanın en önemli yıldızlarını reklamlarında oynatan ve bizlere manevi olarak çok yakın olan bir şirket ile iş anlamında yola çıkmamız gerekli ve elzemdir.

Bu görüşlerimiz doğrultusunda Kıbrıs’a bin bir zorlukla uçan özellikle yaptıkları iş hacimlerine göre Pegasus, Atlas ve Onur Hava yollarına her ne kadar teşekkür etsek azdır. Sebebi ise dünyanın belki de turizm amaçlı en güzel yerlerinden ama bir o kadar da çok zor bir destinasyonu Kuzey Kıbrıs. İş yapmak kolay değil açıkçası. Temel Kotil Bey 2016 yılında hepimizin artık bilinen sebeplerden dolayı geçici bir süreliğine de olsa sektörün (turizm ve havacılık ) olumsuz yönde etkilendiğini açıkça belirtirken önemli bir noktanın da altını çizdi. Bu süreç sonunda daha fazla güçlenerek yolumuza devam edeceğiz.

Kullanılan vücut dili ve toplantımızda gerçekleşen samimi ortamdan sonra kendisine 1974 yılından sonra adamıza gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 10 milyondan az olduğunu belirtmem kendisinde şok etkisi yarattı. Bu yüzden son yaptığımız araştırmalarımıza ve Türkiye’de gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz Kuzey Kıbrıs’ı tanıtma ve pazarlama faaliyetlerine direk olarak katkıda bulunmak istediklerini ifade etti.

‘KKTC’yi TC’de tanıtmak bizim de boynumuzun borcu bu vesile ile seferberlik ilan edeceğiz’ diye cümlesine devam etti. Bu arada çok yakın bir zamanda teknik çalışmaların tamamlanmaya başlamasından sonra özellikle bizim isteklerimiz doğrultusunda Trabzon, Konya ve Eskişehir’e de direk uçuşların başlayacağı müjdesini de vermek istiyorum. Bu uçuşlar her iki ülkeyi birbirine biraz daha yakından bağlayacak.

THY ile planlanan roadshowlar

Geçmişte benzer roadshowlar gerçekleştirilmiş ancak, yeterli derecede sonuçlar alınmamış. Bizlerin yeni tanıtma ve pazarlama faaliyetlerimiz ışığında ilk 5 büyük pazar içerisinde olan İngiltere, Almanya, İran ve İskandinav pazarları için gerçekten tüm acente ve tur operatörlerimiz ile birlikte çok agresif ve sonuç alıcı stratejik tanıtma ve pazarlama unsurlarını ön plana koyuyoruz. Burada geçmişte sorun olan (uçak, touchdown) gibi sıkıntıları ise THY nezdinde çözeceğiz. Bu aşamada önemli olan, bu destinasyonlarda iş yapmakta olan tur operatörlerimiz ile buralara yeni girecek olan tur operatörü ve seyahat acentelerinin de bir uyum içerisinde çalışmasını sağlamak. Roadshowlar direk ülkemizin tanıtımını yapmaya yarayan, acente ve diğer ülke unsurlarını (sivil toplum örgütlerini) bir araya getirmeye yarayan çok önemli bir pazarlama enstrümanı. Bu enstrümanı güzel çalarsanız, güzel ses çıkar, ama çalamaz iseniz kimsesi sizi dinlemek istemez.

Doğru yolda olduğumuzu hissediyor ve biliyorum. Bu amaçla ilk roadshow İran’ın Tahran ve Tebriz kentlerine gerçekleştireceğiz. Böylelikle yepyeni kapılar ve sayfalar açılacak. Önemli olan bu heyecan ve iş disiplinin beklenti anlamında tüm özel sektörümüz tarafından da sahiplenilmesi. Daha sonra diğer destinasyonlara doğru yola çıkacağız, umut ve turizm aşkı ile.

Turizm dolu günler hepimizin olsun.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75