Türkiye 3. Turizm Şûrası ve turizm endüstrisinin geleceği

Sizlerin de basından takip ettiği gibi TC Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde ve açılış konuşmalarıyla başlayan Türkiye 3. Turizm Şûrası’na bizler de KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Sn. Fikri Ataoğlu ve ekibimizle katıldık.

Ankara gerçekten bir dünya başkenti. Birçok Avrupa ülkesiyle rahatlıkla baş ölçüşebilecek bir alt ve üst yapıya sahip. TC. Cumhurbaşkanımızın ikametgahı ve çalışma yeri olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ise insanı gerçekten etkileyen bir mimari ve zenginliği yansıtmakta.

1998 yılından beri üçüncüsü düzenlenen şuranın amacı, Türkiye turizm sektörünü üçüncü boyut olarak dedikleri hedefe taşımak oldu. Türkiye, çok büyük bir ülke. Yaklaşık 24 farklı medeniyetin birbiriyle kardeşçe, büyük bir uyum içerisinde yaşadığı bu medeniyetler ülkesi, birçok Avrupa ülkesinin gıptayla baktığı büyük tarih ve inanılmaz bir medeniyeti kendi içerisinde barındırmakta. Bütün çekememezlik ve çekişme de bundan kaynaklanıyor zaten. İnsanlık tarihinin ve üç ayrı dine merkez olmuş dünyanın merkezinde bir ülke.

Türkiye turizmi dünyanın neresinde?

Türkiye, şu andaki pozisyonu itibarıyla dünyada ilk 10 ve Avrupa'da da ilk altı ülke arasına girmiş bir destinasyon konumunda. Ancak yaşanan talihsiz darbe girişimi ve Rusya uçak düşürme krizi sonrasında her şey bir anda tepetaklak olmuş.

Tam da zirve yolunda hızlı adımlarla sezona girmeye hazırlanan Türkiye turizmi büyük darbe almış ve bunun da giderilmesi için doğru adımlar atılması bu şurayla hedeflenmiştir. Bu amaçla, 13 komite doğru yol haritasını oluşturmak için Türkiye Cumhuriyeti'nin turizm özel ve kamu sektöründe en iyileri bir araya getirilmeye çalışıldı. Büyük bir iş yapıldı açıkçası. Turizm sektörünün baş aktörleri oradaydı. Eski turizm bakanları, müsteşarlar, en büyük otel zincirlerinin sahipleri, akademisyenler, gastronomi dünyasının duayenleri ve birçokları.

Turizm komiteleri kimlerdi ve neler konuşuldu?

Öncelikle doğrudan veya dolaylı olarak turizm sektörüyle ilgili sekiz bakan turizm dünyasıyla olan organik bağları ve çalışmaları hakkında bilgi ve görüşlerini aktardılar. Örnek verecek olursam orman, çevre, çalışma ve sosyal güvenlik, sağlık gibi. Ertesi gün 13 komite daha iki-üç ay önce kurulup çalışmaya başlayan bu komitelerin çalışma esasları belirlenerek sonuç bildirgelerini nasıl açıklayacakları belirledi.

Bu komiteler az önce de belirttiğim gibi, turizm eğitim komitesi, turizm destinasyon yönetimi komitesi, turizm dijital pazarlama ve inovasyon komitesi, turizm planlama, turizm tanıtma pazarlama, gastronomi, turizm konaklama, turizm seyahat ve acente sektörü, turizm teşvik ve yatırımlar gibi önemli başlıklardan oluşmaktaydı.

Şahsımın katıldığı komitelerde öne çıkan başlıklarda turizm sektörünün Türkiye’de bir üst sınıfa taşınma hedefleri ortak paydada buluştu. Bazen sektörün hızlı düşünen ve sonuç odaklı yapılan önerileri, sakin ve bürokrasinin hantallığıyla cevaplamaya çalışan kişilerin çaresizliği yüzlerinden okunuyordu.

Mutlulukla ifade edebilirim ki, herkes ama herkes ortak bir paydada buluşuyordu. Bugünkü ismi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı aslında çok açık bir şekilde tekrardan organizasyon yapısı olarak güçlendirilmeliydi. Bu güçlendirme hem idari olarak, hem de yasalar açısından yapılmalıydı. Düşünsenize, turizmde bu kadar çok üst hedeflere ulaşmak isteyen bir ülkenin yıllık bütçeden aldığı pay sadece binde beş.

Böylesine büyük hedefleri olan Türkiye’mizin kesinlikle turizm endüstrisine ayırdığı para kesinlikle daha fazla olmalı.

Bu üst sınıf başlıklarında neler konuşuldu?

Özetleyecek olursam, turizm ürününün daha iyi pazarlanabilmesi için bu güne kadar kullanılmayan bazı dinamiklerin hayata geçirilmesine karar verildi.

Yeni bölgesel destinasyon ürünleri ve dünyada bu güne kadar kullanılmayan bölgesel karakteristiktik özellikler (Göbeklitepe, Truva, Hatay gastronomisi vs.) gibi ön plana çıkarılarak, yeni tanıtma ağı kurulmasına karar verildi. Yıllardır bunun üzerinde duran bir kişiyim. Bölgesel farklılıklar ve özellikler ön plana çıkarılarak daha etkin bir çalışma ortamına girmek bizleri daha etkin kılacaktır.

Bu yıl İngiltere Fuarı World Travel Market (WTM) bizlerin güzel bir açılımla karşılaşmasına olanak sağlayacak çünkü ilk kez aynı Türkiye'de olduğu gibi biz de bölgesel zenginliklerimize uygun olarak Mağusa’nın dünya tarihine mal olmuş Othello’sunu çalıştık. Kuzey Kıbrıs pavyonuna gelen ziyaretçiler Kıbrıs evi ile birlikte Shakespeare’in ünlü romanına ev sahipliği yapmış Othello Kalesi’ni görebilecek.

Diğer yandan, aynı Kıbrıs'ta olduğu gibi turizm üst kurulu (turizm örgütü) gibi bir örgütün kurulması için olanakların zorlanacağı belirtildi. Çok sıkıntılı bir süreç olması beklenen bu üst akilin şu anda anayasasının yazılması öyle kolay değil. Bizler bu konudan dolayı bir iki adım önde olmayı başardık ama maalesef turizm örgütünü kurmak için devletimizin bu oluşumu anlatacak kadrolarını buna ikna edemedik. Amaç sivil toplum kuruluşları ve kamu sektörünü bir araya getirerek daha atılgan ve dinamik bir yapı oluşturulması istenmekte. En çarpıcı özellikler bu söylediklerim oldu.

Turizm imajını değiştirmeye yönelik adımlar atılıyor mu?

Tamamıyla Türkiye'nin siyasi olarak Avrupa pazarından dışlanmaya ve İslami kimliği dolayısıyla yanlış imaj yaratılmaya çalışılan Avrupa’nın bazı ülkelerine karşı bu algının değiştirilmesine yönelik çok istikrarlı ve sürdürülebilir bir turizm siyaseti izlenecek.

Pazarlama ve destinasyon imajının yükseltilmesiyle ilgili olarak, Türkiye'nin tarihten gelen dünyanın medeniyetler merkezi olduğuna vurgu yapılacağı üzerinde durulması gerekliliği üzerinde konuşuldu. Türkiye'nin turizm algısı ve imajı, genellikle orta sınıf turisti bile ağırlayacak bir profil yansıtmaması en büyük eksiklik olarak belirlendi. Tamamı ile arz -talep dengesi üzerine pazarın tamamı ile düşük profilli turistlerden oluşmasının kaygıları ön plana çıktı.

Böylesine turizm potansiyeli yüksek, tarihi kültürel varlıkları ve zenginlikleri, eşsiz gastronomi mutfağı ile istisnai bir ülke olan Türkiye, daha fazlasını hak ediyor denildi. Yapılacak olan üçüncü İstanbul Havalimanı, bu bölgede ağırlayacağı yaklaşık 450 milyon turistle dünyanın zirvesindeki ülkeler arasında olabilir.

Yapılacak hareketler özellikle, farklı pazarlama strateji ve imaj çalışmaları ile Türkiye'nin dünya standardı olan kişi başı turistin harcadığı veya ülkeye bıraktığı ortalama harcama olan bin doları yakalamak ve turizm gelirlerini yükseltmek başlıca hedef olarak ortaya konuldu.

Bu vesileyle 2023 hedefi olan 50 milyar dolar gelir, 50 milyon turist ve dünyada ilk beş turizm destinasyonu arasına girecek olan bir marka yaratmak için çalışılması gerekliliği üzerinde duruldu. İmkansız mı hayır ama çok da kolay değil.

Turizm dolu günler bizimle olsun.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75