banner6

ABD’den iki Türkiye mesajı: Ukrayna konusunda minnettarız, sınırda gerilim düşerse IŞİD'le mücadelede olumsuzluk yaşanmaz

banner37

ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Julianne Smith, Türkiye'nin NATO için kıymetli bir müttefik olduğunu vurgularken, "IŞİD'le mücadelenin olumsuz etkilenmemesi için" ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde gerilimin düşürülmesi çağrısını yineledi.

ABD’den iki Türkiye mesajı: Ukrayna konusunda minnettarız, sınırda gerilim düşerse IŞİD'le mücadelede olumsuzluk yaşanmaz
banner90
banner99

Smith, salı günü başlayacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için gittiği Romanya'nın başkenti Bükreş'te internet üzerinden katıldığı bir basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD merkezli Foreign Policy dergisinin Türkiye'nin Rusya'ya yönelik Batı yaptırımlarına katılmadığını ve "İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyeliğini engellemeye devam ettiğini" vurgulayarak sorduğu, "Türkiye'yi güvenilir bir NATO müttefiki olarak görüyor musunuz? Türkiye'nin Ukrayna-Rusya savaşında yaptığı bazı hamleler ABD'nin Ankara'ya NATO müttefiki olarak güvenini kırdı mı veya baltaladı mı?" sorusunu yanıtlayan Smith, "Türkiye, NATO'nun kıymetli bir üyesidir. Ukrayna için farklı alanlarda yaptıklarına minnettarız" dedi.

Türkiye'nin Rus işgali nedeniyle Ukrayna limanında kalan tonlarca tahılın çıkarılmasını sağlayan anlaşmada oynadığı rolü "olmazsa olmaz" diye nitelendiren Smith, "Türkiye aynı zamanda Ukrayna halkına yadsınamayacak miktarda insani, ekonomik ve güvenlik desteği sağladı. Bu da çok önemli. Bu konuda da birçok kez minnettarlığımızı dile getirdik" değerlendirmesinde bulundu.

"Diyalogun devam etmesini Türkiye, Finlandiya ve İsveç'e bırakacağız"

ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi; Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında iki kuzey ülkesinin NATO üyeliği için yapılan görüşmelerin yapıcı geçtiğini üç ülkeden de direkt olarak duyduklarını söyledi.

Türkiye'nin "direkt ve meşru" güvenlik endişeleri olduğunu ifade eden Smith, "Finlandiya'nın da İsveç'in de çok uzak olmayan bir gelecekte NATO'ya tam üye olacaklarına inanıyoruz" dedi.

Smith, "Diyalogun devam etmesini Türkiye, Finlandiya ve İsveç'e bırakacağız" diye konuştu.

Macaristan ve Türkiye dışında NATO üyesi tüm ülkeler, Finlandiya ve İsveç'in üyeliğine parlamentolarında onay verdi.

Pençe Kılıç harekâtıyla ilgili açıklama

Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyine yaptığı harekâtlarla ilgili açıklamalarda bulunan Smith, Washington'ın açıklamalarını yineledi ve gerilimin düşürülmesi çağrısında bulundu.

Smith, "Türkiye'nin endişelerini anlıyoruz ancak gerilimin ve tansiyonun düşmesini istiyoruz. Bu sayede devam eden IŞİD'le mücadele eforlarında bir olumsuzluk yaşandığını görmeyiz." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104