ABD’nin s-400 uyarıları sürüyor

banner37

“f-35 sistemiyle bir kopukluk olacak. Bu rus sistemini nato ittifakına sokarak f-35’leri olumsuz etkileyemeyiz”

banner87
ABD’nin s-400 uyarıları sürüyor
banner90
banner99

Türkiye’nin rusya’dan s-400 füze savunma sistemi satın alması ve f-35 savaş uçakları programındaki durumuna ilişkin abd’den yeni bir açıklama daha geldi. Amerika’nın nato büyükelçisi kay bailey hutchison, ankara’nın rus hava savunma sistemini satın alması halinde amerika’nın f-35 savaş uçaklarının uçurulması ve üretimi konusunda türkiye’ye izin veremeyeceğini söyledi.

Rus s-400 füze savunma sisteminin nato sistemleriyle uyumlu olmayacağına dikkat çeken hutchison, “f-35 sistemiyle bir kopukluk olacak. Bu rus sistemini nato ittifakına sokarak f-35’leri olumsuz etkileyemeyiz” dedi.

Amerika yönetimi rusya tarafından üretilen s-400 füze savunma sistemlerinin f-35 uçaklarının teknolojisini ele geçirmesinden endişe ettiğini ve sistemlerin uyumsuzluğunun güvenlik riski yaratacağını söylüyor. S-400’lerin türkiye’ye teslim edilmesi halinde türkiye’ye yönelik yaptırımların yürürlüğe sokulacağı ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan ise partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında bir kez daha s-400 anlaşmasının tamamlanmış bir anlaşma olduğunu ve türkiye’nin sistemi temmuz ayı içerisinde teslim alacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75