banner6

Adnan Oktar davası sil baştan

banner37

Adnan Oktar davası sil baştan
banner150 banner151 banner143

Adnan Oktar davasında son günlerde yaşanan gelişmelere yenisi eklendi. Haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılan 61 sanıktan 45’i yakalanırken, polis yeni bir operasyon başlattı. Oktar’ın 4 avukatı ‘örgütü yeniden ayağa kaldırmaya’ çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

Adnan Oktar suç örgütü davasında son günlerde peş peşe gelişmeler yaşandı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin, 1. Ceza Dairesi’nin mahkûmiyet kararlarını bozarak tahliye ettiği 68 kişiden 61’i hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı vermesi üzerine polis ekipleri harekete geçti. 61 sanıktan adreslerinde bulunan 45’i yakalanarak gözaltına alındı. Sanıklar emniyetteki işlemlerinin ardından dün adliyeye sevk edildi. Davada bu gelişmeler yaşanırken polis dün sabah yeni bir operasyona da imza attı. Adnan Oktar’ın 4 avukatı gözaltına alındı. 8 şüpheliye yönelik düzenlenen operasyonda 4 kişi adreslerinde bulunamadı. Şüphelilerin cezaevindeki Oktar’ın talimatları doğrultusunda örgütü yeniden ayağa kaldırmaya çalıştıkları öne sürülüyor.

AVUKATLARI GÖZALTINDA

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı, 23 Mart 2022 günü, İstinaf 1. Ceza Dairesi’nin Adnan Oktar davasında tutuklu bulunan 68 sanığın tahliye edilmesi kararına itiraz etti. Bu itiraz reddedildi. Başsavcılık, itirazın reddedilmesi üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’ne ikinci itirazını yaptı. 2. Daire, 28 Mart 2022 günü, 61 sanık yönünden Başsavcılığın yaptığı itirazı haklı ve yerinde bularak ‘cinsel saldırı’ suçundan tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. Sanıklardan 7’si için bir karar alınmadı.

Bu kararın ardından Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Operasyon başlattı. 45 kişi gözaltına alındı. İstanbul dışında olduklarına yönelik bilgi bulunan 9 kişinin de yakalanması için baskınlar düzenlendi. Tahliye olanlara baskınlar düzenlenirken, dün sabah yeni bir operasyon geldi. Aralarında Adnan Oktar’ın avukatlarının da bulunduğu bazı şüphelilerin, örgüt elebaşının emir ve talimatlarını dışarıdaki örgüt üyelerine ilettikleri, örgütün devamlılığını sağlamayı hedefleyerek maddi imkanlarını kontrol ettikleri, bazı müştekiler ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanması muhtemel kişilere baskı kurdukları belirlenince Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Oktar’ın avukatlarının da aralarında bulunduğu 8 şüpheliye yönelik İstanbul merkezli 4 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Adnan Oktar’ın avukatlarının İstanbul ve Ankara’daki 3 ofisi basıldı. 4 avukat gözaltına alındı.

2 BİN POLİSLE OPERASYON

2018 yılında startı verilen Adnan Oktar suç örgütüne yönelik davada tarih tarih yaşananlar: Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri,11 Temmuz 2018 günü, 2 bin polisle 2 yıllık bir çalışmanın ardından Adnan Oktar silahlı suç örgütü üyesi 106’sı kadın 235 kişiye yönelik operasyon başlattı. Kandilli’deki lüks villasından son anda kaçan Adnan Oktar, Sarıyer’de önü kesilen polislerce gözaltına alındı. Örgütün ‘kedicikler’ olarak bilinen kadın üyeleri de tek tek yakalandı. Operasyonda, 50’nin üzerinde tabanca ve tüfek, bu silahlara ait çok sayıda mermi, çelik yelek ve bir zırhlı cip ele geçirildi. Adnan Oktar’ın evinin bahçesinde ve garajında bulunan 16 araç ile çok sayıda tarihi esere de el konuldu.

Adnan Oktar’ın canlı yayınları yaptığı A9 TV de baskın yapılan yerler arasında bulunurken, Oktar, sağlık kontrolü için hastaneye getirildiği sırada “İngilizlerin oyunu. Hepsi yalan” dedi. Adnan Oktar ve örgüt üyelerinin mal varlıklarına el konuldu. Bu arada şirket, dernek ve vakıflara kayyım atandı. Adnan Oktar, 18 Temmuz 2018’de çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Önce Metris Cezaevi’ne konuldu, daha sonra Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’ne nakledildi. Adnan Oktar grubuna yönelik 10 Ekim 2018 günü düzenlenen ikinci dalga operasyonda, Oktar’ın sağ kolu Tarkan Yavaş’ın da arasında bulunduğu 7 kişi yakalandı.

REKOR CEZA İSTENDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Temmuz 2019 günü, Adnan Oktar grubuna yönelik soruşturmayı tamamlayarak 226 şüpheli hakkındaki iddianameyi tamamladı. Aralarında grubun lideri Oktar’ın da bulunduğu 171’i tutuklu 226 şüpheli hakkındaki iddianamede 24 ayrı suçlama yöneltildi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 215 sanığa beraatten 9 bin 803'er yıl hapse kader değişen oranlarda verdiği kararı geçtiğimiz günlerde incelemişti. Daire, yerel mahkemenin hatalı değerlendirme sonucu hüküm kurduğuna kanaat getirerek verilen kararı usulden bozmuştu.

Daire, bozma kararıyla birlikte tutuklulukta geçirdikleri süreyi dikkate alarak 68 sanığın tahliyesine karar vermişti. Daire Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 16 sanığın ise tutukluluk halinin devamına karar vermişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı, İstinaf 1. Ceza Dairesi'nin Adnan Oktar davasında tutuklu bulunan 68 sanığın tahliye edilmesi kararına itiraz etmişti. Başsavcılık itirazın gerekçesi olarak tahliye edilen sanıklar hakkında farklı davaların görülmeye devam ettiğini, müştekilerin iradesinin örgüt üyeleri tarafından yıllarca kendilerine verilen örgütsel teklinler sonucu fesada uğratıldığı belirtilmişti. Başsavcılık, 68 sanık hakkında verilen tahliye kararının kaldırılmasını ve haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istemişti.

Başsavcılığın itirazını değerlendiren 1. Ceza Dairesi, sanıkların derhal tutuklanmalarını gerektirir bir değişiklik bulunmadığına kanaat getirerek tutuklanma talebini reddetmişti. Başsavcılık da karara yine itiraz ederek dosyayı bir üst daire olan İstinaf 2. Ceza Dairesi'ne göndermişti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110