Aksoy: 'Doğu Akdeniz'de KKTC'nin hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz'

banner37

Aksoy: 'Doğu Akdeniz'de KKTC'nin hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz'
banner90
banner99

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye'nin Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuk çerçevesinde hem kendi hem de KKTC’nin meşru hak ve çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki Sismik Araştırma Faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

banner134
Yunanistan’ın açıklamalarının uluslararası hukuka ve teamüle aykırı maksimalist deniz sınırı iddialarına dayandığını belirten Hami Aksoy, bu iddiaların Türkiye için bir hükmü olmadığını vurguladı.

Aksoy, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hem kendi hem de KKTC’nin meşru hak ve çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edeceğini belirtti.

Hami Aksoy’un açıklaması şöyle:

“Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın, Oruç Reis gemimizin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığımızda yürütmeye devam ettiği sismik araştırma faaliyetine dair bilinen itirazlarını tekrarladığı bir açıklama daha yayınlamıştır. Bu açıklamalar, Yunanistan’ın uluslararası hukuka ve teamüle aykırı maksimalist deniz sınırı iddialarına dayanmakta olup, bizim için hiçbir hükmü ve değeri yoktur. Türkiye, Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuk çerçevesinde hem kendi hem de KKTC’nin meşru hak ve çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edecektir. Yunanistan bölgede çözüm istediğini belirttiği beyanlarında samimi ise, gerginliği artıracak açıklamalar yapmak, askeri faaliyetlerde bulunmak ve üçüncü tarafları Türkiye aleyhinde yanlış yönlendirmek ve kışkırtmak yerine, önkoşulsuz diyalog çağrılarımıza olumlu karşılık vermelidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75