banner6

Ankara Kalesi'nin altındaki sığınak, drone ile görüntülendi

banner37

İkinci Dünya Savaşı'na hazırlık için Ankara Kalesi'nin altında kurulan ve müzeye dönüştürme çalışmaları süren 1200 metrekarelik sığınak, FPV drone ile görüntülendi.

Ankara Kalesi'nin altındaki sığınak, drone ile görüntülendi
banner90
banner99

İçişleri Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde Altındağ Belediyesine tahsis edilen kale altı sığınak, doğal yapısı korunarak müzeye dönüştürülecek.

Sığınağın, bu yıl sonunda tarih severlere kapılarını açması planlanıyor.

2. Dünya Savaşı öncesi Almanlar inşa etti

İkinci Dünya Savaşı'na hazırlık amacıyla Almanlar tarafından inşa edilen Ankara Kalesi'nin altındaki sığınağı, Anadolu Ajansı ekibi FPV drone ile görüntüledi.

Sığınağın, yaklaşık 1125 metrekarelik kapalı alanında 13 oda, 5 salon, 1 yatakhane, 1 yemekhane, 2 tuvalet bulunuyor.

Bin 200 kişi kalabiliyor

Kısa süreli 3 bin 600, uzun süreli bin 200 kişinin kalabileceği sığınakta havalandırma, ısıtma, elektrik, jeneratör ve su tesisatı birimleri yer alıyor.

Hazır halde tutuldu ancak kullanılmadı

Resmi belgelere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve hükümetin, savaş döneminde emniyetli şekilde çalışmasını sağlamak üzere yapılan sığınak, 1963'te savaş tehlikesi ortadan kalktıktan sonra Ankara Valiliğine tahsis edildi. Her zaman hazır halde tutulan sığınak, hiçbir zaman aktif kullanılmadı.

Müzeye dönüştürülecek

Altındağ Belediyesi tarafından gereken düzenlemeler yapılarak müzeye dönüştürülecek sığınakta, Ankara'ya ait eski fotoğraflar ve döneme ait materyallerin sergilenmesi için çalışılıyor.

Sığınağın ön tarafında, misafirleri karşılayacak, sanat galerileri ve yeme içme mekanlarının yer alacağı fuaye alanının da yapılması planlanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104