banner6

Başörtüsüne anayasal güvence getiren ve evlilik birliğini tanımlayan Anayasa değişikliği teklifi kabul edildi

banner37

Başörtüsüne anayasal güvence getiren ve evlilik birliğini tanımlayan Anayasa değişikliği teklifi kabul edildi
banner99

CHP ve İYİ Parti'nin "dini inancı sebebiyle" ifadesinin tekliften çıkarılmasını istediği önerge ise AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.
Başörtüsüne anayasal güvence getiren ve ailenin korunmasına ilişkin anayasa teklifi, Meclis Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.
Teklifin görüşmelerinde ise iktidar ile muhalefet arasında gerginlik yaşandı. Değişiklik önergeleri kabul edilmeyen CHP ve İYİ Parti milletvekilleri komisyonu terk etti.
CHP ve İYİ Parti, Anayasa'nın 24'üncü maddesi üzerinde değişiklik öngören maddede değişilik yapılmasını istedi.
Muhalefet, birinci maddede yer alan "dini inancı sebebiyle" ibaresinin anayasanın laiklik ilkesine aykırı olduğunu savundu. Söz konusu ifadenin ’"Tüm kadınların başını örtme ya da örtmeme özgürlüğü" şeklinde değiştirilmesi istendi.
Görüşmeler sırasında İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, "Bu meselenin artık sonsuza kadar gündemden çıkmasını istiyoruz. Ama metindeki sıkıntıyı gidermemiz lazım. Teklifimiz kabul edilirse sonuna kadar destek vermeye hazırız. Bu meseleyi dini inanca bağladığımız zaman başörtülü kadınlarımız sıkıntı yaşayabilir." dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Bülent Tezcan da "Gerçek anlamda bir çözüm getirilmesi gerekiyorsa sunduğumuz önerinin kabul edilmesi gerekir." ifadelerini kullandı. 
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Fethi Yıldız ise "Dini inancı nedeniyle başını örteni kaldıralım istiyorsunuz. İnancı sebebiyle başını örtmenin sakıncasını anlatacak , ikna edecek birisi var mı? Zaten dini inancı sebebiyle biz bu düzenlemeyi getiriyoruz." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2023, 20:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104