Çin'den gelen aşılar test edilecek ve barkodlanacak

banner37

Türkiye Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Çin'den gelen aşıların 14 gün boyunca hem test edileceğini hem de barkodlanacağını söyledi. İlhan bu sayede her doz aşının takibinin kolaylıkla yapılabileceğini belirtti

Çin'den gelen aşılar test edilecek ve barkodlanacak
banner90
banner8

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan Çin'den gelen aşılara 14 günlük süreçte neler yapılacağını açıkladı.

banner134
Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Çin'den gelen Covid-19 aşılarının 14 gün laboratuvarda incelendiği sırada, aynı zamanda barkodlandırılmasının da yapılacağını kaydetti. Prof. Dr. İlhan, "Sadece Çin aşısı değil, Alman-Amerikan aşısı da olsa, yerli aşı da olsa laboratuvarda değerlendirme yapılıyor. Bu değerlendirme sürecinde aşının bize gönderileceği ifade edilen ile aynı olup olmadığına bakılacak, güvenilir olup olmadığına bakılacak. Aşıların bu süre içinde barkodlandırılması söz konusu olacak ki aşının takibi yapılsın" dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Çin'de koronavirüs salgınına karşı SinoVac firması tarafından üretilen 'CoronaVac' isimli Covid-19 aşısının 3 milyon dozluk ilk partisine ilişkin açıklama yaptı. Prof. Dr. İlhan, aşıların Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından değerlendirilmesinin yapılacağını belirterek, "Bu değerlendirme laboratuvarda yapılacak. Bu tüm aşılar için geçerli. Sadece Çin aşısı değil, Alman-Amerikan aşısı da olsa, yerli aşı da olsa laboratuvarda değerlendirme yapılıyor. Bu değerlendirme sürecinde aşının bize gönderileceği ifade edilen ile aynı olup olmadığına bakılacak, güvenilir olup olmadığına bakılacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75