Dönmez: KKTC’nin haklarını korumak için yelkenleri asla kapatmayacağız

banner37

Dönmez: KKTC’nin haklarını korumak için yelkenleri asla kapatmayacağız
banner99

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Petrol Endüstrisinde Milli Teknolojiler Toplantısı’nda, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler değindi.

banner134
Türkiye’nin millileşme hikayesinin en önemli kilometre taşlarını oluşturan Barbaros Hayrettin Paşa ve MTA Oruç Reis sismik arama gemileri ile Fatih ve Yavuz sondaj gemilerinin dünyanın dikkatini çektiğini söyleyen Dönmez, gemilerin Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını korumak için yelkenlerini asla kapatmayacağını ifade etti.

“Açık denizlerdeki teknik kapasitemizi daha da geliştirmeye devam edeceğiz. Uluslararası hukuk çerçevesinde geliştirdiğimiz tüm sismik arama ve sondaj çalışmaları, bize karşı oynanan oyunları bozdu. Biz yolumuza devam edeceğiz ve varsa mutlaka bulacağız” diyen Bakan Dönmez, Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’deki haklı davasından asla geri dönmeyeceğini vurguladı.

Fatih Dönmez, Türkiye’nin hiçbir ülkenin kaynağında gözünün olmadığını da söyleyerek, ancak kimin Türkiye’nin haklarını gasp etmeye kalkarsa, cevabını da en iyi şekilde alacağını vurgulayarak, “Doğu Akdeniz, kimsenin tapulu malı değil” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75