banner6

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi

banner37

Van'da bu yıl altıncısı düzenlenen Van Kedisi Güzellik Yarışmasında birinci seçilen 'Mia'nın 3 gün önce doğurduğu 4 yavrudan birinin beyazın aksine siyah olması, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi
banner150 banner151 banner143

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 1

Cana yakınlığı, beyaz ve ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, uzun ve kabarık kuyruğu ve değişik göz renkleriyle öne çıkan Van kedilerinin neslinin korunması ve sayılarının artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 2

Bu amaçla, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezinde koruma altında tutulan ve bu sayede popülasyonları artan Van kedilerinin büyük bölümü doğum yaptı. 

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 3

Kentte geçen ay altıncısı düzenlenen Van Kedisi Güzellik Yarışması'nda 32 kedi arasında birinci seçilen 'Mia' da biri siyah 4 yavru dünyaya getirdi.

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 4

YYÜ bünyesindeki "Kedi Villası"ndaki özel odada bakımları yapılan ve takviye gıdalarla beslenmeleri sağlanan 'Mia'nın yavrularından birinin renginin siyah olması ziyaretçileri şaşırttı.

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 5

Kedi Villası'na gelenler, bembeyaz tüylü yavrular arasında siyah rengiyle dikkati çeken kediyi uzaktan izleyip cep telefonlarıyla görüntülemeye çalıştı.

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 6

Merkez Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, merkezdeki hamile olan kedilerden bazılarının doğumunun sonuna geldiklerini söyledi. Önceki yıllara göre daha fazla yavru elde edildiğini anlatan Kaya, "Van kedileri nadir de olsa farklı renkte yavru doğurabiliyor. Bu genetik bir durum. Çok normal karşılanması gerekir" dedi.

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 7

Doğum yapan 'Mia'nın diğer kediler gibi özel odaya alındığını belirten Kaya, şunları kaydetti:

"Orijinal Van kedisi yavrusu doğuran her anne bizi çok heyecanlandırır. Mia da bunlardan biri. En güzel kedi seçilen Mia'nın kaliteli yavru doğuracağı garantiydi. Biz de dereceye giren kedimizin yavrularını dört gözle bekliyorduk. Hazırlıklarımızı yaptık, kedimiz de doğum yaptı. Kaç damızlık kedi kaldıracağımızın hesabını yaptık. Van kedileriyle ilgili yaptığımız her iyileştirme bizi bir adım öteye taşıyor. Her sene Mia gibi kaliteli kedi sayısı artıyor."

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 8

"FARKLI RENKTE DÜNYAYA GELEN YAVRULARI ZAMANLA AYIRIYORUZ"

Yavru kedinin renginin farklı olmasının karışık genlerden kaynaklandığı bilgisini veren Kaya, "Herhangi bir dönemde başka kedilerle karışıp merkezimizde koruma altına alınmış kediler o gen farkını koruyabiliyor. Zaman zaman siyah, gri ve kahverengi tonlarında yavrular doğabiliyor. Mia'da da benzer bir durum söz konusu. Bu normal bir durum, nadir bir özellik değil. Biz orijinal Van kedisi için çalışma yürütüyoruz. Farklı renkte dünyaya gelen yavruları zamanla ayırıyoruz" dedi.

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 9

İşte diğer kareler...

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 10

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 11

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 12

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 13

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 14

'En güzel Van kedisi' seçilen 'Mia' siyah yavru dünyaya getirdi - 15

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110