Erdoğan: 100 milyar liralık kaynağı devreye alıyoruz

banner37

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya'daki toplantının ardından yaptığı açıklamada "Ekonomik İstikrar Kalkanı adını verdiğimiz bir paketle, covid-19 salgınının etkilerini azaltmak için toplamda 100 milyar liralık bir kaynak setini devreye alıyoruz" ifadelerine yer verdi.

banner87
Erdoğan: 100 milyar liralık kaynağı devreye alıyoruz
banner90
banner99

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya'daki corona virüs toplantısının ardından açıklama yaptı.

Erdoğan'ın açıklamlarından satır başları;

"Rabbim şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin.

İnsanlık tarihi boyunca her dönemde salgın hastalıklar ve tabi hastalıklar çok ciddi can kayıplarına yol açmıştır.

Nitekim şu anda dünyada insan ölümlerine yol açan hastalıklar arasında bu tür salgınların etkisi düşüktür. Ancak, önüne geçilmediği takdirde salgınların kitlesel ölümlere neden olma riski vardır.

Yaşadığımız sürecin insanlık önüne ne gibi sorunlar çıkardığını henüz bilmiyoruz.Ancak, her şeyin eskisi gibi gidemeyeceği ortadadır. Küresel ekonomik düzende köklü değişikliklere neden olması muhtemel bir döneme giriyoruz. Özellikle son 17 yılda ülkemizin temel hizmet alanlarda yaptığımız dönüşümler sayesinde Türkiye bu sürece en hazırlıklı biçimde yakalanmıştı. Diğer taraftan eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerde kamu hizmetleri garantiye alınmıştır.

Diğer taraftan batı kamu hizmetleri özel sektöre bırakmış, sonuçları şu anda görmektedir. Avrupa ülkeleri kamu hizmetlerini devletleştirmeye başladı.

Yeni bir döneme giriyoruz, Türkiye'nin bu durumu avantaja çevirmesi şart.

Bunun için büyük ve güçlü Türkiye hedeflerimize 2023 ve 2071 vizyonlarımıza odaklanarak daha güçlü bir şekilde çalışacağız. 

Yeni corona virüs hastalığı ilk olarak 2019 Aralık ayında Çin'de tespit edildi. Ocak ayında ilk ölüm haberi geldi. Hemen ardından hastalık, Tayland, Japonya ve ABD'de görüldü. Covid-19 Avrupa'da ilk olarak Fransa'da tespit edildi. DSÖ Ocak ayının sonunda acil durum ilan etti.

Yolcu gemilerinden sınır kapılarına, uçaklardan trenlere kadar karantina tedbirleri yaygınlaştırıldı. 

SARS salgınındaki can kaybını geride bıraktı.

İtalya'daki ölümler dikkat çekici düzeyde arttı. DSÖ, salgını pandemi ilan etti. Pek çok ülke sınırlarını insan trafiğine kapattı. İnsanların evde kalmalarını sağlamaya yönelik pek çok önlem aldı.

Bugüne kadar vaka sayısı 200 bine ölü sayısı 8 bine yaklaştı, 80 bin kişi iyileşti. 

Türkiye en başından itibaren bu hastalıkla ilgli gelişmeleri yakından izlemiş ve tedbirleri süratle uygulamaya başlamıştır. 

14 Ocak'ta covid-19 hastalığının ilk rehberini hazırlayarak herkesi teşhis ve tedavi hakkında bilgilendirdik. 20 Ocak'tan itibaren Çin, Rusya, Tayvan, Vietnam ve pek çok ülkeden gelen vatandaşları taramadan geçirmeye başladık. 

27 Ocak'ta Dışişleri Bakanlığımız seyahat önelemlerini açıklamaya başladı. Çin'in Wuhan kentindeki yolcularımızı getirmeyi başardık. 

Sınırlarımızda sahra hastanelerini kurduk, 2 Mart'ta umreden dönen herkesin sağlık muayenesini gerçekleştirdik.

Son 14 gün içerisinde yabancı uyrukluların ülkemize girişini yasakladık. 10 Mart'ta Sağlık Bakanımız ilk defa yurtdışından gelen bir vatandaşımızda covid-10 olduğunu açıkladı. Değerli kardeşlerim bizim en önem verdiğimiz şey insan hayatıdır. 

Uzaktan eğitimi hem televizyon hem internetten verek çocuklarımıza imkan sağladık.

YKS ve üniversite sınavlarını ertelemeyi gündem alabiliriz. Bu vesileyle 20 bin öğretmenimizin atamasını daha gerçekleştirdiğimizin müjdesini veriyorum.

16 Mart'ta uçuşların durdurulduğu ülkelerden gelen vatandaşlarımızı karantinaya aldık.

İnsanlar toplu olarak bulunduğu kahvehane, kafe, düğün salonu, hamam, kapalı çocuk kulüpleri gibi yerlerin faaliyetlerini durdurduk. İnsanların zorunlu olarak bir araya geldikleri faaliyetleri de erteledi. Partimizdeki MYK toplantılarının hepsini iptal ettik.

Uçuş yasağı koyduğumuz ülke sayısı 20'ye ulaştı.

Dün tibariyle covid-19 teşhisi konulan vatandaşlarımızın sayısı 98'e çıkarken maalesef 89 yaşındaki bir vatandaşımızı kaybettik.

Adeta bu süreçte viirüs ülkemize niye geçti diye dizlerini dövenlerle mücadele ettik, onlara aradıkları fırsatı vermedik, vermeyeceğiz. Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu sıkıntılı süreci daha da güçlenerek atlatacağımıza tüm kalbimle inanıyorum. 

Biz önce insan diyen bir milletin torunlarıyız. Bunun için aldığımız her tedbir insanların hayatını ve geleceğini korumaya yöneliktir. 

Sağlıklı insanlar hastalığı rahatça atlatırken, yaşlı ve kronik hastalar zorlanabiliyor.

Covid-19 hastalığından en iyi korunma yöntemi herkesin kendi kendine tedbir almasıdır. Her birimizin fedakarlıkta bulunma zorunluluğu vardır.

Açıklanan tedbirlere hep birlikte uyarsak evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz. 

Bugün bize düşen görev de gerekli olan her türlü tedbiri alarak, taktiri Allah'a bırakmaktır. 

Milletimin her bir ferdinden ricam covid-19 tehdidi bitene kadar evden gerekli olmadıkça çıkmamasıdır. 

Kontrol altında tutamayacağımız her temaz bizi virüs taşıyıcısı haline getirebilir. 

Vakit tevekkül ve tefekkür zamanıdır. Dış dünya ile fiziki irtibatımızı asgariye indirme vaktidir. Toplumun sağlığı için kendimizden fedakarlık vaktidir. Zorunlu olmadıkça hiçbir vatandaşımız evden çıkmamalıdır. Vakit yapabileceğimiz her şeyi evden yapma vaktidir. 

Çocuklarımızdan dışarıya çıkmadan kitap okuyarak, ders çalışarak vakitlerini değerlendirmesini istiyoruz. Yaşlılarımızın evden çıkmamasından ziyade diğer aile üyeleriyle de mesafeli olarak hayatlarını sürdürmelerini istiyoruz.

Yaşlılarımızı koruyacak ve kollayacağız.

Bilim Kurulu'nun çalışmasıyla 65 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımızı koruyucu maske ve kolonya dağıtacağız. 

Sağlık kuruluşlarımızın üzerine binecek yükü hafifletmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızdan mümkün olduğu kadar sağlık sorunlarına ilişkin aile hekimlerine başvurmalarını istiyoruz. 

Vatandaşlarımız herhangi bir belirtede ALO 184 hattını aramalıdır. Bu vesiliyle takdire şayan bir görev yapan sağlık personelime milletimin adına şükranlarımı sunuyorum.

ARGE çalışmalarını yürüten Sanayi ve Teknoloji bakanlığımız bu konuda çalışmaları yürütüyor.

Dün Fransa, Almanya ve İngiltere'den üst düzey siyasetçilerle yaptığım görüşmelerde muhataplarımıza nasıl katkı yababileceğimizi görüştük.

Merkez Bankası bazı adımlar atarak likitede sıkıntısını yaşanmayacağını ortaya koydu. 

Ekonomik İstikrar Kalkanı adını verdiğimiz bir paketle, KOVİD-19 salgınının etkilerini azaltmak için toplamda 100 milyar liralık bir kaynak setini devreye alıyoruz.

Bu çerçevede devreye sokacağımız tedbirler şunlardır:

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108