banner6

Erdoğan, 2022 FIFA Dünya Kupası'nın açılışına katılan konuk liderlerle ayaküstü görüştü

banner37

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası'nın açılışı kapsamındaki resepsiyonda liderlerle bir araya geldi.

Erdoğan, 2022 FIFA Dünya Kupası'nın açılışına katılan konuk liderlerle ayaküstü görüştü
banner99

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Kupası açılış maçını izlemek için Katar'ın başkenti Doha’ya gitti. Erdoğan burada da konuk liderlerle ayaküstü görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan verilen resepsiyonda, bir süredir normalleşme adımlarının gündemde olduğu Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile de ilk kez biraraya geldi. Erdoğan, Sisi ile ayaküstü sohbet etti.

Ankara-Kahire hattında ipler, 2013 yılında dönemin Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbe ile devrilmesinin ardından kopma noktasına gelmişti.

Türkiye-Mısır ilişkileri maslahatgüzar seviyesine düşürülmüştü. 8 yıl sonra normalleşme sürecine girildi.

2021'in Mayıs ayında TC. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığındaki Türk heyeti, Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sanad Loza başkanlığındaki Mısır heyeti ile Kahire'de görüştü. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında da Mısır heyeti Türkiye'ye geldi.

Normalleşme süreci kapsamında görüşmeler sürerken, iki ülke arasındaki en üst düzey görüşme Doha'da gerçekleşti.

TC. Cumhurbaşkanı Erdoğan Sisi'nin yanı sıra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum, Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Mishaal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah ve FIFA Başkanı Gianni Infantino'yla tokalaşarak sohbet etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104