banner6

Erdoğan: "24 Mart'ta NATO Liderler Zirvesi'ne katılacağım"

banner37

Erdoğan:  "24 Mart'ta NATO Liderler Zirvesi'ne katılacağım"
banner150 banner151 banner143

Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile ortak açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Mart'ta Brüksel'de düzenlenecek olan NATO Liderler Zirvesi'ne katılacağını, zirvede Rusya-Ukrayna arasındaki süreçle ilgili görüşmeler yapacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Duda ortak açıklama yapt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Görüşmemizde ikili ilişkilerimizin yanı sıra ağırlıklı olarak Rusya-Ukrayna bağlamındaki gelişmeleri ele aldık

İki NATO üyesi olarak fikir teatisinde bulunduk. Savaşın sona erdirilmesi için diplomatik girişimleri hızlandırmada mutabık kaldık.

Ayın 24'ünde tekrar NATO zirvesi olacak. Bu zirvede de kaldığımız yerden görüşmeleri devam ettirme fırsatı bulabiliriz. Çünkü Rusya-Ukrayna arasındaki gelişmeler devam ediyor. Ne gibi adımlar atılabilir bunları değerlendirme imkanı bulacağız. Savaşın sona erdirilmesi için diplomatik çabaların hızlandırılması için mutabık kaldık. Dışişleri Bakanım Moskova'da temaslarda bulunuyor. Yarın da Ukrayna'ya geçecek. Yoğun bir diplomasi sürdürüyoruz. Bunun yanında da Polonya'ya istişarelerimizi sürdüreceğiz.

Stratejik ortaklığımızı, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği’ne dönüştürme fikri üzerinde de çalışıyoruz. İlk toplantıyı, bu yılın ilk yarısında Varşova’da gerçekleştirmek için çalışmalarımıza hız vereceğiz.

Polonya, savaştan kaçan 2 milyona yakın mülteciye kapılarını açarak örnek bir duruş sergiliyor. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110