banner6

Erdoğan, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresinin uzatılmasını sağladıklarını açıkladı

banner37

Erdoğan, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresinin uzatılmasını sağladıklarını açıkladı
banner90
banner99

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale'de restore edilen ''Seddülbahir Kalesi'' ile yapımı tamamlanan ''Gelibolu-Eceabat Devlet Yolu Açılış Töreni''ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 19 Mart'ta bitecek olan Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresinin uzatıldığını duyurdu.

Erdoğan, ''Her iki tarafla da yaptığımız görüşmeler sonunda anlaşma süresinin uzatılmasını sağladık.'' dedi.

Gıda tedarikinin istikarı açısından anlaşmanın önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, bugüne kadar 800'den fazla gemiyle 25 milyon ton tahıl sevk edildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Afetlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Bir yandan enkazları kaldırıyor, bir yandan kalıcı konutların inşasına başlıyoruz. Bir yıl içinde şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmış, depremzede vatadaşlarımızı yuvalarına kavuşturmuş olacağız.

TAHIL KORİDORU İÇİN SÜRE UZATILDI

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ile ilgili bir gelişmeyi dünya kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Rusya ve Ukrayna'nın esir takaslarıyla birlikte savaştan sonraki en önemli uzlaşma konusu olan Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresi bugün itibarıyla bitiyordu. Her iki tarafla da yaptığımız görüşmeler sonunda 19 Mart'ta bitecek olan anlaşma süresinin uzatılmasını sağladık.

Bugüne kadar 800'den fazla gemiyle 25 milyon ton tahılın dünya piyasalarına sevkini sağlayan bu anlaşma, küresel gıda tedarikinin istikrarı bakımından hayati öneme sahiptir. Anlaşmanın bir kez daha uzatılması konusunda gayretlerini esirgemeyen Rusya ve Ukrayna tarafları ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne teşekkür ediyorum."

UKRAYNA'DAN AÇIKLAMA

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov da, anlaşmanın süresinin 120 gün daha uzatılmasına karar verildiğini duyurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104