banner6

İstiklal Caddesindeki saldırıyla ilgili yeni gelişmeler

banner37

İstiklal'daki saldırıdan önce Taksim'de iki kez keşif yaptı

İstiklal Caddesindeki saldırıyla ilgili yeni gelişmeler
banner99

İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısını gerçekleştiren Ahlam Albashır, emniyet ifadesinde Taksim'de iki kez keşif yaptığını söyledi. Son keşfin saldırıdan 11 gün önce yapıldığı belirlendi. Teröristin saldırı sırasında diğer teröristlerce izlenip fotoğraflarının çekildiği iddiasının ise yalan olduğu tespit edildi. Albashır'in 'eylemi korktuğu için gerçekleştirdi' süsü vermek için böyle ifade verdiği öğrenildi.

Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısını gerçekleştiren terörist Ahlam Albashır, emniyetteki ifadesinde saldırıyı nasıl planlandığını itiraf etti.

Alınan bilgiye göre, İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım'da 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin de yaralandığı saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sürüyor.

ÖRGÜTE NASIL GİRDİĞİNİ ANLATTI

Sevgili olduğu bir erkek vasıtasıyla örgütle tanıştığını belirten Albashır'ın, "YPG ile tanışmam 2017 yılında Münbiç'te oldu. YPG üyesi olduğunu öğrendiğim Ahmed A. isimli bir erkekle tanıştım. Ahmed A. ile sevgili oldum. Sonra Ahmed, Cerablus'a gitti arkasından da ben gittim. Burada örgüt beni içine çekmeye çalıştı görevler teklif etti. Bir süre sonra Ahmed A.'nın izini kaybettim ama örgütle ilişkim kesilmedi. Onlar da beni bırakmadı" dediği öğrenildi.

Öte yandan Ahlam Albashır ile karı-koca rolü yaptığı Bilal Hassan'ın kaldığı Esenler'deki atölyenin sahibi Ferhat Habeş'in de terörle bağlantısı olduğu, sosyal medya hesabından terör propagandası yaptığı ve Kobani'den aldığı talimatla Albahsır ve Bilal Hassan'ı evinde misafir ettiği öğrenildi.

SURİYE AZEZ'DE YAKALANDI

Soruşturma kapsamında Hüsam A.K isimli örgüt mensubu ise gece saatlerinde Suriye Azez'de yakalandı.

Bunlar arasında, kadın teröristin kaçması için yardım eden Ahmed Jarkas ve kardeşi Ammar Jarkas da var. Kadın teröriste bombayı veren Bilal Hasan ise aranıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2022, 17:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104